ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هیکامتین (توپوتکان) تزریقی Hycamtin

نام های تجاری: های کمتین هایکمتین توپوتکان فارز (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان سرطان تخمدان ، ریه یا دهانه رحم استفاده می شود. این یک داروی شیمی درمانی می باشد که منجر به کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو توسط یک پرستار به صورت وریدی تزریق می شود.این دارو طبق دستور پزشک طی 30 دقیقه و به آرامی دریافت می شود.دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی ،اندازه بدن ، تست های آزمایشگاهی و پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

عوارض جانبی

تهوع ، استفراغ ، یبوست ، اسهال ، درد شکم ، ضعف ، خستگی یا زخم های دهان می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند.با این حال به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است.نظارت دقیق توسط پزشک ممکن است خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند درد / قرمزی / کبودی در محل تزریق ، علائم مشکلات ریوی (مانند سرفه ، تنگی نفس) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند بر باروری مردان و زنان تاثیر بگذارد.برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ  می دهد. با این حال ، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در  تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات کلیوی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو می تواند فرد را در معرض ابتلا به عفونت قرار دهد یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. از تماس با افراد مبتلا به بیماری های مسری (مانند آبله مرغان ، سرخک ، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورت قرار گرفتن در معرض عفونت یا برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از واکسیناسیون بدون موافقت پزشک خود خودداری کنید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی ، کوفتگی یا آسیب دیدگی ، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش هایی که در آن افراد در تماس با یکدیگرند، خودداری کنید.

در صورت بارداری یا احتمال بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.از بارداری در طی مصرف این دارو به دلیل احتمال آسیب به جنین خودداری کنید.پزشک قبل از شروع مصرف دارو باید یک تست بارداری انجام دهد.زنان باید از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 6 ماه پس از قطع مصرف دارو  و مردان باید از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 3 ماه پس از قطع مصرف دارو  استفاده کنند.در صورت باردار شدن یا بارداری شریک جنسی خود فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به دلیل احتمال آسیب رسانی به نوزاد ، شیردهی به نوزاد در طی درمان و 1 هفته پس از قطع مصرف دارو توصیه نمی شود.بنابراین حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی توپوتکان را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

 در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل سلولهای خونی ، عملکرد کبد / کلیه ، فشار خون) غافل نشوید.به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و تمامی تست های آزمایشگاهی را انجام دهید.برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود.اگر یک دوز از دارو را فراموش کرده اید فوراً از پزشک خود یا پزشک داروخانه برنامه جدید دوز دارو را بخواهید.

نگهداری

این دارو در بیمارستانها و کلینیک ها تزریق می شود.در خانه نگهداری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش