ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

والاسیکلوویر Valacyclovir

نام های تجاری: ویرابکس والبایوویر والترکس ویرالیپ (بیشتر)

موارد مصرف

از والاسیکلوویر در درمان عفونت های ناشی از انواع خاصی از ویروس ها استفاده می شود. در کودکان از این دارو برای درمان زخم های اطراف دهان (ناشی از هرپس سیمپلکس) و آبله مرغان (ناشی از واریسلا زوستر) و در بزرگسالان برای درمان زونا (ناشی از هرپس زوستر) و زخم های اطراف دهان استفاده می شود.

والاسیکلوویر همچنین برای درمان شیوع تبخال دستگاه تناسلی استفاده می شود. در افرادی که به طور مکرر دچار تبخال می شوند، از این دارو برای کاهش تعداد دوره های بعدی استفاده می شود.

والاسیکلوویر دارویی ضد ویروسی می باشد. با این حال، درمانی برای این عفونت ها وجود ندارد. ویروس های ایجاد کننده این عفونت ها حتی در بین شیوع بیماری نیز به زندگی خود ادامه می دهند. والاسیکلوویر شدت و مدت زمان شیوع را کاهش می دهد. این دارو به بهبود سریع زخم ها کمک می کند، زخم های جدید را از شکل گیری باز می دارد، درد یا خارش را کاهش می دهد و با کاهش مدت زمان یاقی ماندن درد به بهبود زخم ها کمک می کند. علاوه بر این، در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، والاسیکلوویر می تواند خطر گسترش ویروس به سایر قسمت های بدن و ایجاد عفونت های جدی را کاهش دهد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف فامسیکلوویر، بروشور اطلاعات دارو را از پزشک داروخانه بخواهید. سؤالات خود را از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون غذا طبق تجویز پزشک مصرف کنید. هنگام مصرف این دارو مایعات زیادی بنوشید تا احتمال بروز عوارض جانبی کاهش یابد.

دوز و طول درمان براساس نوع عفونت، شرایط پزشکی و واکنش بدن به درمان تعیین می شود. میزان مصرف دارو برای درمان آبله مرغان در کودکان، براساس وزن تعیین می شود.

این دارو در صورت تجویز پزشک در اولین نشانه شیوع، بهترین عملکرد را دارد. اگر درمان را به تأخیر بیندازید، عملکرد خوبی نخواهد داشت. برای درمان زونا یا آبله مزغان، مصرف والاسیکلوویر را در اولین علامت یا در اولین فرصت پس از ظاهر شدن راش پوستی، شروع کنید. برای درمان تبخال لب یا تبخال دستگاه تناسلی، مصرف این دارو را در اولین علامت یا به محض احساس گزگز، خارش یا سوزش شروع کنید.

ثابت نگه داشتن مقدار دارو در بدن، بهترین عملکرد را به دنبال خواهد داشت. بنابراین، این دارو را در فواصل زمانی مساوی مصرف کنید. برای کمک به جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در ساعتی مشخص مصرف کنید.

مصرف این دارو را تا پایان مقدار کامل تجویز شده ادامه دهید، حتی اگر علائم پس از چند روز از بین بروند. قطع دارو، زودتر از موعد تجویز شده می تواند منجر به بازگشت عفونت شود.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت بیماری، موضوع را با پزشک مطرح کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، درد معده، سردرد یا سرگیجه ممکن است ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند تغییرات ذهنی / خلقی (مانند آشفتگی، گیجی، توهم)، مشکل در تکلم، حرکات متزلزل / ناپایدار، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر حجم ادرار) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت ممکن است سبب ایجاد اختلالی خطرساز شود که بر سلول های خونی، کلیه ها و سایر قسمت های بدن تأثیر بگذارد. این اختلال در صورت ابتلا به بیماری های تضعیف کننده ی سیستم ایمنی بدن (مانند بیماری HIV، پیوند مغز استخوان، پیوند کلیه) بیشتر رخ می دهد. در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله: خستگی مفرط، ضربان آهسته / سریع / نامنظم قلب، کبودی / خونریزی آسان، تب جدید، ادرار خونی / تیره، درد شدید معده / شکم، زردی چشم / پوست، تغییرات ناگهانی بینایی، از دست دادن هوشیاری، تشنج، به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا آسیکلوویر یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات کلیوی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

قبل از عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه یا محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

بدون تجویز پزشک خود از انجام واکسیناسیون خاص (مانند واکسن علیه ویروس واریسلا) خودداری کنید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی دارو، به ویژه تغییرات روحی / خلقی (مانند گیجی، آشفتگی) و مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) حساسیت بیشتری نشان دهند.

تبخال به راحتی منتشر شده و انتقال می یابد. تا زمان بهبودی کامل تبخال، در هنگام شیوع از تماس جسمی نزدیک با دیگران (مانند بوسیدن) خودداری کنید. همچنین سعی کنید که به تبخال دست نزنید و اگر دست زدید دست های خود را بشویید.

والاسیکلوویر از شیوع تبخال جلوگیری نمی کند. برای کاهش احتمال ابتلا همسرتان به تبخال، در هنگام شیوع یا در صورت بروز علائم، تماس جنسی نداشته باشید. می توانید تبخال دستگاه تناسلی را گسترش دهید حتی اگر علائمی نداشته باشید. بنابراین، همیشه در تمام فعالیت های جنسی از روش ایمنی موثر (کاندوم لاتکس یا پلی اورتان) استفاده کنید. در مورد جزئیات آن با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

هنگام بارداری، این دارو تنها در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود، اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای دیگری که ممکن است مشکلات کلیوی ایجاد کنند (از جمله داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی-NSAID مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن).

والاسیکلوویر بسیار شبیه آسیکلوویر است. هنگام استفاده از والاسیکلوویر از مصرف داروهای حاوی آسیکلوویر بپرهیزید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سو ء مصرف ممکن است شامل موارد زیر باشند: تغییر در مقدار ادرار، خستگی مفرط، تغییرات ذهنی / خلقی، از دست دادن هوشیاری، تشنج.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی تجویز شده است بنابراین برای عفونت های دیگر بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری آن در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش