ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

والسارتان Valsartan

نام های تجاری: والزودک والساکور دیووان والسارتان سها آدوان والسارتان-حکیم والسارتان-شفا واساران والزامین والسارتان-اکسیر والتیمان سووالتان والسارتان-ثنا مد والسارنا بلووان رنیوان دیووان وابر (بیشتر)

موارد مصرف

والزارتان

از این دارو برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شود. این ماده همچنین برای بهبود احتمال زندگی طولانی تر بعد از حمله قلبی استفاده می شود. در افراد مبتلا به نارسایی قلبی نیز ممکن است احتمال مراجعه به بیمارستان برای نارسایی قلبی را کاهش دهد. و به دسته ای از داروها به نام مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (ARB) تعلق دارد. این ماده با شل کردن رگ های خونی کار می کند تا خون بتواند راحت تر جریان یابد. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته های مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند.

والزارتان

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید

این دارو باید روزی یک الی دو بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. برای کودکان، دوز نیز بر اساس وزن است.

اگر از فرم مایع این دارو استفاده می کنید دارو را قبل از مصرف بطری را حداقل به مدت 10 ثانیه به خوبی تکان دهید. دوز مصرفی را با دستگاه یا قاشق مخصوص با دقت اندازه گیری کنید و از قاشق آشپزخانه به دلیل عدم دقت کافی خودداری کنید.

بیشترین اثر بخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود.بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هروز در یک زمان خاص مصرف کنید.. مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس خوبی دارید. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون احساس بیماری نمی کنند.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید وضعیت به پزشک خود بگویید (به عنوان مثال، میزان فشار خون بالا می ماند یا افزایش می یابد).

عوارض جانبی

با سازگاری بدن با دارو ممکن است سرگیجه یا سبکی سر ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی این کار را انجام دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: غش کردن، علائم سطح بالای پتاسیم خون (مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب آهسته و نامنظم)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

اگرچه ممکن است از این دارو برای پیشگیری از مشکلات کلیوی یا معالجه افرادی که مشکلات کلیوی دارند استفاده شود، اما به ندرت ممکن است باعث بروز مشکلات جدی در کلیه شود یا آنها را تشدید کند. پزشک عملکرد کلیه را هنگام مصرف دارو بررسی می کند. در صورت مشاهده علائم مشکلات کلیوی مانند تغییر در مقدار ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

والزارتان

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبد، از دست دادن بیش از حد آب بدن و مواد معدنی (کمبود آب) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو می تواند سطح پتاسیم خون را افزایش دهد، بنابراین قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم یا نمک های حاوی پتاسیم، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

والزارتان

به دلیل خطر آسیب به جنین، مصرف این دارو در حین بارداری توصیه نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از فرآورده هایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، لیتیوم، داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم را در خون افزایش دهند (مانند مهارکننده های ACE از جمله بنازپریل / لیزینوپریل، قرص های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون).

برخی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند فشار خون را افزایش دهند یا نارسایی قلبی را تشدید کنند. در مورد محصولات مورد استفاده و نحوه استفاده ایمن از آنها (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی، کمک های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن) با پزشک داروخانه صحبت کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تغییراتی در شیوه زندگی – مانند ورزش کردن، ترک سیگار و رژیم غذایی کم کلسترول/کم چربی - می تواند اثر دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از انجام منظم آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند آزمایش عملکرد کلیه و بررسی سطح پتاسیم خون) حین استفاده از این دارو غافل نشوید. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید.

فشار خون خود را حین مصرف این دارو به طور منظم چک کنید. نحوه کنترل فشار خون خود را بیاموزید و نتایج را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

قرص ها و کپسول ها را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید. از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

سوسپانسیون را تا 30 روز در دمای اتاق یا تا 75 روز در یخچال نگه دارید. از منجمد کردن آن خودداری کنید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش