ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

والگانسیکلوویر Valganciclovir

نام های تجاری: ولسایت سایتوبایوویر والگانسیکلوویر هیدروکلراید والگانسیکلوویر نورمون والگانسیکلوویر بلوفارما والگاسیت-آی اچ (بیشتر)

موارد مصرف

والگانسیکلوویر یک داروی ضد ویروسی است که در بدن به شکل فعال دارویی به نام گانسیکلوویر تغییر می کند. این دارو برای جلوگیری از بیماری ناشی از ویروسی به نام سیتومگالوویروس (CMV) در افرادی که پیوند اعضا دریافت کرده اند، استفاده می شود. بیماری CMV می تواند منجر به عفونت های جدی در بدن شود، از جمله عفونت در چشم، به نام رتینیت CMV، که می تواند باعث کوری شود. والگانسیکلوویر با کاهش سرعت رشد ویروس CMV عمل می کند. به جلوگیری از شیوع عفونت به سایر مناطق بدن کمک می کند.

والگانسیکلوویر همچنین برای درمان رتینیت CMV در افراد مبتلا به بیماری پیشرفته HIV (AIDS) استفاده می شود. این دارو به کنترل رتینیت CMV و کاهش خطر کوری کمک می کند.

والگانسیکلوویر درمانی برای بیماری CMV نیست. برخی از افراد حتی در صورت درمان این بیماری باز هم امکان دچار شدن به بیماری شدیدتر را هم دارند. بنابراین چشمان خود را به طور منظم توسط پزشک معاینه کنید.

اَشکال مصرف

  • پودر خوراکی برای بازسازی (50 میلی گرم در میلی لیتر) ؛
  • قرص خوراکی (450 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را از طریق دهان و همراه با غذا، معمولاً 1 تا 2 بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. قرص ها را کامل ببلعید و همینطور قرص ها را خرد نکنید.

اگر از فرم شربت این دارو استفاده می کنید، بطری را قبل از هر دوز به خوبی تکان دهید. دوز را با استفاده از دستگاه مخصوص اندازه گیری ارائه شده به دقت اندازه بگیرید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب دریافت نکنید.

دستان خود را پس از استفاده از این دارو به خوبی بشویید. از تماس با قرص های شکسته / خرد شده و شکل مایع این دارو بر روی پوست، در غشای مخاطی و چشم خودداری کنید و از تنفس پودر قرص ها خودداری کنید. در صورت بروز این موارد، محل را کاملاً با آب و صابون بشویید. اگر این دارو در چشم وارد شده، آن را با آب پاکیزه بشویید.

دوز و طول درمان بر اساس شرایط پزشکی (به ویژه عملکرد کلیه) می باشد. در کودکان نیز، دوز مصرفی براساس وزن بدن آنها است. پزشک باید از نظر قد و وزن کودک را برسی کند تا از مناسب بودن دوز اطمینان حاصل شود.

بهترین عملکرد این دارو هنگامی است که میزان دارو در بدن در حد ثابت نگه داشته شود. بنابراین، این دارو را در فواصل زمانی مساوی مصرف کنید. برای کمک به یادآوری، هر روز آنرا در همان ساعت مصرف کنید.

مصرف این دارو دقیقاً طبق دستور پزشک ادامه دهید. دوز را تغییر ندهید و مصرف دارو نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. قطع ناگهانی دارو، می تواند باعث تشدید برخی عارضه ها شود، بنابراین لازم است ابتدا میزان دوز دارو به تدریج کاهش یابد.

بدون مشورت با پزشک یا داروساز والگانسیکلوویر را به جای گانسیکلوویر استفاده نکنید. اثرات و دوزهای گانسیکلوویر و والگانسیکلوویر برابر نیستند.

تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه داری کنید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

اسهال، ناراحتی معده، سرگیجه، خواب آلودگی، عدم ثبات یا لرزش بدن می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی، توهم)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، تشنج

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوصمشکلات کلیوی (مانند دیالیز کلیه)، تعداد کم سلول های خونی (گلبول های قرمز یا سفید، پلاکت ها)، پرتودرمانی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان را به خوبی بشویید. از تماس با افرادی که احتمال ناقل بودن دارند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونتی هستید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های فیزیکی خودداری کنید.

افراد مسن هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر بیشتری ازجهت مشکلات کلیوی قرار دارند.

این دارو در زنانی که باردار هستند یا احتمال بارداری در آنها وجود دارد منع مصرف دارد.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید. زنان در سنین باروری باید قبل از شروع این دارو آزمایش بارداری انجام دهند. برای جلوگیری از بارداری، افراد باید در حین فعالیت جنسی در طول درمان و حداقل 90 روز پس از قطع دارو از محصولات محافظت کننده (مانند کاندوم لاتکس یا پلی اورتان) استفاده کنند.

 زنانی که در سنین باروری که از والگانسیکلوویر استفاده می کنند، باید در طول درمان و حداقل به مدت 30 روز پس از قطع دارو، از اشکال قابل اطمینان برای جلوگیری از بارداری (مانند قرص های ضد بارداری و کاندوم) استفاده کنند. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست و همینطور به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. در صورت ابتلا به اچ آی وی، از شیردهی خودداری کنید زیرا شیر مادر می تواند اچ آی وی را منتقل کند.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: دیدانوزین، ایمیپنم / سیلاستاتین.

در صورت مصرف داروهایی که عملکرد مغز استخوان را کاهش می دهد و تعداد سلول های خونی را کم می کند (مانند شیمی درمانی سرطان، تری متوپریم / سولفامتوکسازول، زیدوودین) یا داروهای دیگری که باعث مشکلات کلیوی می شوند (مانند سیکلوسپورین). پزشک یا داروساز فرد را کنترل کرده و داروها را تنظیم می کند تا خطر عوارض جانبی جدی را کاهش دهد.

به دلیل شباهت زیاد داروی والگانسیکلوویر به گانسیکلوویر این دو دارو را همزمان مصرف نکنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کلیه، معاینه چشم) جهت کنترل پیشرفت یا عوارض جانبی انجام می شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند. نوع شربت دارو را در یخچال نگهداری کنید و از یخ زدگی دارو جلوگیری کنید. این دارو 49 روز پس از تهیه دارو توسط داروخانه منقضی می شود.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش