ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

واکسن آبله مرغان Varicella Virus Vaccine

نام های تجاری: واکسن ضد ویروس واریسلا (آبله مرغان) وریوکس واکسن ضد ویروس واریسلا محلول مالتوس واریسلا زوستر

موارد مصرف

این دارو برای کمک به محافظت (آنتی بادی) در برابر عفونت ویروسی خاص (واریسلا زوستر) که معمولاً به نام آبله مرغان شناخته می شود، استفاده می شود. این دارو توسط افراد خاصی استفاده می شود که قبلاً واکسینه نشده یا عفونت نداشته اند و اخیراً با شخصی که به آبله مرغان آلوده شده است تماس داشته اند. این دارو از خون سالم انسان ساخته شده است که دارای مقادیر زیادی از ماده ای خاص (آنتی بادی های واریسلا زوستر) که به مبارزه با عفونت کمک می کند می باشد.

واکسیناسیون منظم معمولاً بهترین روش برای محافظت در برابر عفونت است.

زمان و نحوه مصرف

این دارو معمولاً توسط متخصص مراقبت های بهداشتی به صورت عضلانی تزریق می شود. این واکسن برای بزرگسالان و کودکان در قسمت فوقانی بازو و برای نوزادان در قسمت فوقانی ران تزریق می شود. مارک های خاصی از این دارو ممکن است به صورت وریدی تزریق شوند. مقدار و زمان تزریق بر اساس شرایط پزشکی، وزن و واکنش بدن به درمان تزریق می شود.

این دارو در اسرع وقت بعد از اینکه با شخصی که مبتلا به آبله مرغان است تماس پیدا کردید (در معرض آن قرار گرفتید) تجویز می شود. اگر پس از قرار گرفتن در معرض شخص بیمار به مدت طولانی صبر کنید، دارو مؤثر نمی باشد. هرکسی که در معرض این عفونت قرار دارد نباید گلوبولین ایمنی واریسلا زوستر دریافت کند. در مورد خطرات و فواید دارو با پزشک صحبت کنید.

عوارض جانبی

درد در محل تزریق یا سردرد ممکن است ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن، سایر محصولات ایمونوگلوبولین (مانند IVIG) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات خونریزی / لخته شدن خون، مشکل خاص سیستم ایمنی بدن (کمبود ایمونوگلوبولین A) مطلع سازید.

این دارو از خون انسان ساخته می شود. اگر خون به دقت آزمایش شده باشد و این دارو فرآیند تولید خاصی را طی کند، احتمال بسیار کمی وجود دارد که از طریق دارو (مثلا ویروس هایی مانند هپاتیت) به عفونت مبتلا شوید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

برخی از محصولات ایمنوگلوبولین با مالتوز ساخته می شوند. هنگامی که قند خون، طبیعی یا حتی پایین باشد این ماده می تواند باعث افزایش کاذب غلظت قند خون شود. در صورت ابتلا به دیابت با پزشک در مورد محصولی که استفاده می کنید و اینکه حاوی مالتوز است یا خیر و تأثیرگذاری آن بر آزمایش قند خون صحبت کنید. تز ریق زیادی انسولین به دلیل افزایش کاذب قند خون یا قند خون پایین درمان نشده، به ندرت باعث مشکلات جدی می شود.

واکسیناسیون انجام شده ی اخیر یا برنامه ریزی شده را به پزشک اطلاع دهید. این دارو ممکن است از پاسخ مناسب بدن به برخی واکسن های ویروسی زنده (مانند سرخک، اوریون، سرخچه، واریسلا) جلوگیری کند. اگر اخیراً هر یک از این واکسن ها را دریافت کرده اید، ممکن است پزشک آزمایشی برای سنجش پاسخ بدن به درمان یا تکرار واکسیناسیون را تجویز کند. اگر قصد تهیه هر یک از این واکسن ها را دارید، پزشک بهترین زمان دریافت آنها را می گوید تا پاسخ خوبی دریافت کنید.

قبل از عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

هنگام بارداری، این دارو تنها در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو ممکن است در برخی آزمایش ها (از جمله آزمایش های خاص قند خون، آزمایش کومبس) تداخل ایجاد کند و نتایج نادرستی را به دنبال داشته باشد. از مطلع بودن پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان در مورد مصرف این دارو اطمینان حاصل کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید.

دوز فراموش شده

امکان پذیر نیست.

نگهداری

قابل نگهداری نیست. این محصول در بیمارستان، کلینیک یا مطب پزشک داده می شود و در خانه نگهداری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش