ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

واکسن وبا Cholera Vaccine

نام های تجاری: واکسن وبا (ویروس زنده) وکسکورا

موارد مصرف

واکسن وبا

این واکسن جهت پیشگیری از ابتلا به عفونت وبا که ناشی از نوعی باکتری خاص (V.colerae) می باشد استفاده می شود. افراد با خوردن غذا یا نوشیدن آب آلوده بیمار می شوند. این واکسن مخصوص بزرگسالانی است که به مناطق شایع عفونی سفر می کنند. واکسن وبا حاوی باکتری های زنده ضعیف شده می باشد و با تزریق واکسن بدن محافظت خود (آنتی بادی ها) را در برابر باکتری ها ایجاد می کند.

واکسن ها به طور کامل از همه افراد محافظت نمی کند. هنگام مسافرت، باید از مصرف غذا یا آب آلوده خودداری کنید (فقط آب بسته بندی یا جوشانده مصرف کرده و غذای کاملاً پخته شده بخورید). برای جزئیات بیشتر از پزشکان متخصص سوال کنید.

واکسن وبا

زمان و نحوه مصرف

پیش از انجام واکسیناسیون، اطلاعات مربوط به واکسن را مطالعه کرده و می توانید سوالات خود را از پزشک متخصص بپرسید.

این واکسن را طبق تجویز پزشک به صورت خوراکی و حداقل 10 روز قبل از سفر به مناطق خطرناک مصرف کنید. 1 ساعت قبل و بعد از مصرف این واکسن از خوردن و نوشیدن خودداری کنید.

این واکسن نباید همزمان با داروی خاص پیشگیری از مالاریا (کلروکین) یا سایر آنتی بیوتیک های خوراکی یا تزریقی مصرف شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با پزشک متخصص مشورت کنید.

عوارض جانبی

اسهال می تواند از عوارض این واکسن باشد. در صورت تداوم یا تشدید این عارضه حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این واکسن را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع آن بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این واکسن، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این واکسن نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکسن وبا

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این واکسن را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از انجام واکسیناسیون، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک متخصص را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک متخصص صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این واکسن، پزشک متخصص را از سوابق پزشکی خود به خصوص: اختلالات سیستم ایمنی بدن (مانند عفونت HIV، برخی سرطان ها مانند سرطان خون / لنفوم، سرطان یا پرتودرمانی) مطلع سازید.

نوعی ضعیف تر از این باکتری حداقل به مدت 7 روز پس از مصرف این واکسن در مدفوع انتقال می یابد.

به ندرت، در افراد نزدیک فرد احتمال انتقال عفونت وجود دارد. برای جلوگیری از شیوع عفونت، همیشه پس از استفاده از دستشویی و قبل از تهیه / دست زدن به غذا، دستان خود را به خوبی بشویید. در صورت وجود ضعف سیستم ایمنی بدن (از قبیل سرطان) در اعضای خانواده با پزشک متخصص در مورد خطرات و مزایای این واکسن صحبت کنید.

واکسن وبا

در دوران بارداری، این واکسن باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. در مورد خطرات استفاده از این واکسن در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این واکسن به شیر مادر مشخص نیست لذا با پزشک درباره ی معایب مصرف این واکسن مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد واکسن را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی این تداخلات را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این واکسن تداخل دارند عبارتند از: داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن (از جمله سیکلوسپورین، تاکرولیموس، شیمی درمانی سرطان، کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون).

هنگام دریافت این واکسن از مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت به صورت خورکی یا تزریقی خودداری کنید.

 اگر در حال حاضر از آنتی بیوتیک خوراکی یا تزریقی استفاده می کنید، حداقل تا 14 روز پس از قطع آنتی بیوتیک، این واکسن را مصرف نکنید.

هنگام دریافت این واکسن از مصرف داروی خاصی (کلروکین) که برای جلوگیری از مالاریا استفاده می شود خودداری کنید. این واکسن را حداقل 10 روز قبل از شروع درمان با کلروکین مصرف کنید.

سوء مصرف

امکان پذیر نمی باشد.

توجه

تمام آزمایش ها و معاینات پزشکی را به خاطر داشته باشید.

دوز فراموش شده

امکان پذیر نمی باشد.

نگهداری

در یخچال و دور از نور نگه داری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش