ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

واکسن ویروس پاپیلومای انسانی Human papillomavirus vaccine (HPV)

نام های تجاری: واکسن گارداسیل واکسن سرواریکس گارداسیل 9 ظرفیتی پاپیلوگارد واکسن اچ پی وی (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو، واکسنی است که برای جلوگیری از سرطان و رشد غیرطبیعی بافت مقعد یا زگیل های تناسلی استفاده می شود. همچنین از این دارو در دختران و خانم ها برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم، واژن یا دهانه واژن و رشد غیر طبیعی بافت در این مناطق که می تواند منجر به سرطان شود، استفاده می شود. این شرایط معمولاً توسط انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. عملکرد واکسن ها به صورت افزایش دفاع طبیعی بدن (ایمنی) در برابر ویروس می باشد.

این واکسن از انواع ویروس های HPV محافظت نمی کند، و فقط از عملکرد بعضی ویروس های HPV جلوگیری می کند. این دارو برای پیشگیری استفاده شده و سرطان فعال مقعد، دهانه رحم، واژن، زگیل های تناسلی یا سایر بیماری های ناشی از انواع HPV را درمان نمی کند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از دریافت واکسن، تمام اطلاعات واکسن و سؤالات مربوط به آن را از پزشک خود بپرسید.

این واکسن توسط پرستار، به صورت عضلانی در عضله ران یا بازو تزریق می شود.

این واکسن به صورت 3 دوز جداگانه تجویز می شود. دوز دوم باید 2 ماه بعد از دوز اول و دوز سوم 6 ماه بعد از دوز اول تزریق شود. بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود.

عوارض جانبی

قرمزی، خارش، تورم، کبودی، درد، تب و سردرد در محل تزریق می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به ندرت در برخی از افراد علائمی مانند غش، سرگیجه، تغییر بینایی، صدای زنگ گوش یا حرکات شبیه به تشنج پس از تزریق واکسن مشاهده می شود. در صورت بروز هرکدام از علائم ذکر شده، فوراً به پرستار اطلاع دهید. نشستن یا دراز کشیدن نیز می توانند کمک کننده باشند، زیرا این علائم طولانی مدت نمی باشند.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برای مشاوره پزشکی در رابطه با عوارض جانبی این واکسن با پرستار تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص اختلالات سیستم ایمنی بدن (مانند عفونت HIV، سرطان های خاص مانند سرطان خون یا لنفوم، پرتودرمانی)، تب یا بیماری فعلی مطلع سازید.

دریافت این واکسن هنگام بارداری توصیه نمی شود. پیش از دریافت آن با پرستار صحبت کنید.

انتقال این واکسن از شیر مادر به نوزاد هنوز مشخص نمی باشد.بنابراین پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی محصولاتی که با این واکسن تداخل دارند عبارتند از: داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی (از جمله سیکلوسپورین، تاکرولیموس، شیمی درمانی سرطان، کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون).

این واکسن می تواند همزمان با سایر واکسن ها، در محل ها و با سرنگ های جداگانه، تزریق شود.

سوء مصرف

امکان پذیر نیست.

توجه

این واکسن نیز مانند هر واکسن دیگر نمی تواند باعث ایمنی کامل در بدن فرد شود.

دریافت این واکسن جایگزین غربالگری سرطان دهانه رحم نمی شود.

از مراجعه منظم به متخصص زنان و زایمان غافل نشوید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموش کردن دوز مصرفی خود در برنامه واکسیناسیون، بلافاصله با پرستار خود تماس بگیرید.

نگهداری

دارو را در یخچال و دور از نور نگهداری کنید. از یخ زدن آن خوداری کنید. تمام داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش