ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

واکسن پنوموکوک Pneumococcal Vaccine

نام های تجاری: پنوموسیل سینفلوریکس واکسن پنومووکس23 واکسن پرونار 13 (بیشتر)

موارد مصرف

از این واکسن برای جلوگیری از ایجاد عفونت جدی (به عنوان مثال مننژیت یا باکتری در خون) توسط باکتری های خاص (پنومونی استرپتوکوکوس) استفاده می شود.دریافت این واکسن برای پیشگیری از عفونت در افراد در معرض خطر (از جمله افراد مبتلا به بیماری قلبی، بیماری ریوی، بیماری کبدی، دیابت، اعتیاد به الکل، مشکلات طحال، کم خونی سلول داسی شکل، HIV یا کسانی که در خانه سالمندان زندگی می کنند) دارای اهمیت می باشد.

 

زمان و نحوه مصرف

تمام اطلاعات واکسن را قبل از دریافت آن از متخصص بپرسید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این واکسن به روش عضلانی یا زیر پوستی توسط متخصص تزریق می شود. در صورت تزریق عضلانی، در قسمت فوقانی ران یا بازو تزریق می شود.

در صورت قرار گرفتن در معرض خطر بالای ابتلا به عفونت و دریافت اولین دوز واکسن در سنین پایین تر از 65 سال، دوز دیگر واکسن نیز باید تزریق شود. دوز دوم نباید تا 5 سال پس از اولین دوز تجویز شود. برای اطلاعات بیشتر با متخصص مشورت کنید.

این واکسن باید حداقل 2 هفته قبل از جراحی طحال، شیمی درمانی سرطان یا مصرف داروهای دیگری که سبب کاهش عملکرد سیستم ایمنی می شوند، دریافت شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصص صحبت کنید.

عوارض جانبی

واکنش های محل تزریق (به عنوان مثال درد، قرمزی، تورم یا توده ای سخت)، دردهای عضلانی و مفصلی، تب، حالت تهوع و استفراغ می تواند از عوارض جانبی این واکسن باشند. در رابطه با استفاده از داروهای کاهش دهنده درد و تب مثل استامینوفن با متخصص مشورت کنید. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض فوراً متخصص را در جریان قرار دهید.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی،اما نادر مانند غش کردن، سرگیجه، تغییر بینایی یا صدای زنگ در گوش را بلافاصله به متخصص خود اطلاع دهید. نشستن و دراز کشیدن به بهبود این علائم، کمک می کند. این علائم طولانی مدت نمی باشند.

به یاد داشته باشید که متخصص این واکسن را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، مانند ضعف غیر معمول، گزگز یا بی حسی دست و پا، متورم شدن غدد فوراً به متخصص اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برای مشاوره پزشکی در رابطه با عوارض جانبی با متخصص تماس حاصل فرمایید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از دریافت واکسن، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، متخصص را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی(مانند ماده نگهدارنده فنل، لاتکس یا لاستیک خشک طبیعی در درپوش ویال) باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصص صحبت کنید.

همچنین قبل از دریافت این واکسن، متخصص را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه واکسیناسیون یا ایمن سازی، بیماری یا تب، اختلالات سیستم ایمنی (مانند عفونت HIV، برخی سرطان ها مانند سرطان خون یا لنفوم، پرتودرمانی) مطلع سازید.

این واکسن برای کودکان زیر 2 سال تجویز نمی شود.

تنها در صورت لزوم این واکسن را در دوران بارداری دریافت کنید. در رابطه با خطرها و فواید این واکسن با پزشک صحبت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این واکسن را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهایتضعیف کننده سیستم ایمنی (از جمله سیکلوسپورین، تاکرولیموس، شیمی درمانی سرطان یا کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون).

سوء مصرف

ممکن نمی باشد.

توجه

درک خطرات و مزایای واکسیناسیون حائز اهمیت است. که باید با متخصص در میان گذاشته شود.

در رابطه با واکسن های مورد نیاز دیگر برای جلوگیری از بیماری های احتمالی شدید (مانند آنفولانزا) با متخصص صحبت کنید.

مطمئن شوید که متخصصان از دریافت واکسن شما مطلع هستند.همچنین مطمئن شوید که دریافت این واکسن در پرونده پزشکی شما ثبت شده است.

دوز فراموش شده

قابل اجراء نیست.

نگهداری

واکسن را در یخچال نگه داری کنید و از یخ زدن آن خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش