ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ودولیزوماب Vedolizumab

نام های تجاری: انتیویو

موارد مصرف

ودولیزوماب

این دارو برای درمان برخی اختلالات روده (کولیت اولسراتیو، بیماری کرون) استفاده می شود. در این شرایط، سیستم دفاعی بدن (سیستم ایمنی بدن) به بافت های سالم روده حمله کرده و علائمی مانند درد شکم، خون در مدفوع و اسهال ایجاد می کند. ودولیزوماب متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شوند. این ماده با جلوگیری از عملکرد نوعی ماده طبیعی خاص (اینتگرین) در بدن کار می کند. این دارو باعث کاهش تورم (التهاب) روده و علائم بیماری می شود و نیز ممکن است آسیب ناشی از این اختلالات روده را کند یا متوقف کند.

ودولیزوماب

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

قبل از شروع درمان با ودولیزوماب، باید در مورد تمام واکسن های خود به روز باشید. همچنین در صورت نیاز به دریافت واکسن با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو توسط یک پزشک متخصص تزریق می شود. بعد از اولین دوز، معمولاً دو دوز بعدی را 2 هفته و 6 هفته بعد دریافت خواهید کرد. بعد از دوز سوم، این دارو طبق دستور پزشک معمولاً هر 8 هفته تجویز می شود.

این دارو طبق دستور پزشک معمولا با تزریق داخل وریدی که باید به مدت 30 دقیقه به آرامی تزریق شود، تجویز می شود. بعد از اولین دوز، معمولاً دو دوز بعدی را به ترتیب 2 هفته و 6 هفته بعد دریافت خواهید کرد. بعد از دوز سوم، این دارو طبق دستور پزشک معمولاً هر 8 هفته تجویز می شود.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو می تواند در طی یا حتی چند ساعت پس از درمان رخ دهد. نظارت دقیق توسط پزشک باید برای کاهش خطرات احتمالی این عوارض وجود داشته باشد تا اگر واکنش جدی پیدا کردید، درمان به طور موقت متوقف شود. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش، ضربان قلب سریع، گرگرفتگی و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید شرایط به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، سردرد، آنفولانزا / علائم سرماخوردگی یا خستگی می توانند از عوارض این دارو می باشند. در صورت ماندگاری یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله: درد دهان / گلو، درد در بازوها / پاها، علائم آسیب کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم/ پوست و ادرار تیره) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد، یا ممکن است باعث شود به نوعی عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شوید و یا هر عفونتی را تشدید کند. در صورت بروز علائم عفونت مانند تب، لرز یا گلو درد مداوم، پزشک را سریعاً مطلع سازید.

همچنین این دارو ممکن است خطر ابتلا به عفونت مغزی نادر اما بسیار جدی (احتمالاً کشنده) (لکوآنسفالوپاتی چند کانونی مترقی-PML) را افزایش دهد. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی از جمله: کلافگی، از دست دادن هماهنگی / تعادل، ضعف، تغییر ناگهانی در تفکر (مانند گیجی، مشکل در تمرکز، از دست دادن حافظه)، صحبت کردن / راه رفتن، تشنج، تغییرات بینایی، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

ودولیزوماب

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف ودولیزوماب در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد، سرفه، آبریزش بینی)، عفونت های فعلی / گذشته / بازگشتی (مانند سل) و سرطان مطلع سازید.

ودولیزوماب می تواندباعث کاهش توانایی بدن برای مبارزه با عفونت شود، یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. از تماس با افرادی که ممکن است دارای بیماری ­هایی (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) باشند پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزای استنشاقی) خودداری کنید.

همچنین پیش از جراحی تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

ودولیزوماب

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر هنوز مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

با پزشک داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ودولیزوماب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولات ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند. سایر داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن یا افزایش دهنده خطر ایجاد عفونت، عبارتند از: (مانند ناتالیزوماب، ریتوکسیماب، مسدود کننده هایTNF مانند آدلییموماب / اینفلیکسیماب).

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش های تشخیصی/ یا پزشکی (مانند آندوسکوپی، آزمایش عملکرد کبد) به صورت دوره ای انجام شود برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش