ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

وراپامیل Verapamil

نام های تجاری: کالان ایزوپتین اس آر ورلان وراهگزال کالاپتین ایزوپتین وراپامیل سوفارما وراپامیل هیدروکلراید کالان کالان اس آر ایزوپتین آی.وی. کوورا-اچ اس ورلان پی ام کاوریل (بیشتر)

موارد مصرف

Verapamil

وراپامیل برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته های مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند.  وراپامیل متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان مسدود کننده های کانال کلسیم شناخته می شوند. این دارو با شل کردن رگ های خونی باعث جریان راحت خون می شود. وراپامیل همچنین برای جلوگیری از درد قفسه سینه (آنژین) استفاده می شود. این دارو به افزایش توانایی فرد در ورزش کمک کرده و دفعات حمله آنژین را کاهش می دهد. در صورت ضربان قلب سریع / نامنظم (مانند فیبریلاسیون دهلیزی) از وراپامیل برای کنترل ضربان قلب نیز استفاده می شود. این دارو به کاهش ضربان قلب کمک می کند و احساس راحتی بیشتری به شخص می دهد و توانایی را در ورزش افزایش می دهد.

Verapamil

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک معمولاً 3 یا 4 بار در روز به صورت خوراکی با غذا یا بدون آن مصرف نمایید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متغاوت است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

برای درمان فشار خون بالا، امکان دارد یک هفته طول بکشد تا از مزایای کامل این دارو بهره مند شوید. مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس بهبودی دارید. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون احساس بیماری نمی کنند.

برای جلوگیری از درد قفسه سینه، بسیار اهمیت دارد که این دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کنید. این دارو برای درمان درد قفسه سینه نباید استفاده شود. طبق دستور پزشک (برای مثال قرص های نیتروگلیسیرین زیرزبانی) از داروهای دیگری برای تسکین حملات ناگهانی استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. قطع ناگهانی دارو، می تواند باعث تشدید برخی عوارض شود، بنابراین لازم است ابتدا میزان دوز دارو به تدریج کاهش یابد.

در صورت تشدی یا عدم بهبودی وضعیت (به عنوان مثال، تداوم یا تشدید میزان فشار خون بالا یا تشدید درد قفسه سینه) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سرگیجه، ضربان قلب آهسته، یبوست، حالت تهوع، سردرد یا خستگی می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Verapamil

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: سرگیجه شدید، غش کردن، علائم جدید یا تشدید نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول / ناگهانی)و ضربان قلب آهسته بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت باعث بیماری جدی (احتمالاً کشنده) کبدی می شود. در صورت مشاهده علائم آسیب کبدی، از جمله: حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: انواع خاصی از مشکلات ریتم قلب (مانند بلوک دهلیزی- بطنی درجه دو یا سوم، سندرم سینوس بیمار مگر اینکه ضربان ساز داشته باشید، سندرم ولف-پارکینسون-وایت، سندرم Lown-Ganong-Levine)، نارسایی قلبی، برخی از اختلالات عضلانی / عصبی (دیستروفی عضلانی، میاستنی گراویس)، بیماری کبدی، بیماری کلیوی مطلع سازید.

Verapamil

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص یبوست، یا تورم مچ پا / پا حساسیت بیشتری نشان می دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری مصرف شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود، اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: آلیسکیرن، کلونیدین، ​​دیسوپیرامید، دوفتیلید، دولازترون، فینگولیمود، لیتیوم.

Verapamil

سایر داروها می توانند باعث کاهش سرعت دفع وراپامیل از بدن شوند، که می توانند بر نحوه عملکرد آن تأثیر بگذارند. از این داروها می توان به اریترومایسین، ریفامایسین (مانند ریفامپین)، ریتوناویر، گل راعی و غیره اشاره کرد.

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به آسوناپرویر، کلشی سین، فلیبانسرین، ایوابرادین، ​​لومیتاپید، میدازولام، تریازولام و غیره اشاره کرد.

برخی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون را افزایش دهند. به پزشک داروخانه اطلاع دهید که از چه محصولی استفاده می کنید و نحوه استفاده بی خطر از آن را بپرسید (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی، کمک های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن).

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تغییر در سبک زندگی که شامل ورزش، قطع سیگار و رژیم کم کلسترول و کم چربی می باشد، می تواند به عملکرد این دارو کمک کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

حین مصرف این دارو آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند عملکرد کبد) انجام شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه داری کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنگام مصرف این دارو فشار خون و نبض (ضربان قلب) خود را مرتباً بررسی کنید. بیاموزید که چگونه فشار خون و نبض خود را در خانه بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

محصولات و انواع مختلفی از این دارو موجود است. برخی اثرات یکسانی ندارند. بدون مشورت با پزشک خود یا پزشک داروخانه مارک یا نوع دارو را تغییر ندهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش