ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کاپرلسا (وندتانیب) Caprelsa (Vandetanib)

نام های تجاری: کاپرلسا وندسا

موارد مصرف

از این دارو برای درمان سرطان تیروئید (از نوع مودولاری) استفاده می شود. این ماده رشد سلول های سرطانی را متوقف کرده یا کاهش می دهد. متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان مهار کننده های تیروزین کیناز شناخته می شوند.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (100 میلی گرم؛ 300 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولا یک بار در روز، همراه باغدا و یا بدون غذا به صورت خوراکی مصرف گردد. اگر نمی توانید قرص ها را به طور کامل قورت دهید، دوز مصرفی خود را در یک لیوان آب غیر گازدار (2 اونس یا 60 میلی لیتر) قرار دهید و حدود 10 دقیقه هم بزنید تا قرص از بین برود. توجه داشته باشید از مایعات دیگر استفاده نکنید که به طور کامل حل نمی شود.. مخلوط را فوراً قورت دهید

قرص ها را نشکنید و خرد نکنید. گرد و غبار یا پودر این دارو را لمس نکنید. از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را کنترل کنند و یا گرد و غبار قرص ها را تنفس نکنند. در صورت تماس، محل را کاملاً بشویید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود. بیشترین اثر بخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود، بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هروز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت بدتر شدن وضعیت به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، کاهش اشتها، تغییر در چشایی، خشکی دهان، درد معده، استفراغ، اسهال، سردرد یا تاری دید. مشکلات ناخن (مانند تورم بستر ناخن / حساسیت به لمس / عفونت از علائم مصرف این دارو میتواند باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. اگر به اسهال یا استفراغ مداوم یا شدید مبتلا هستید، ممکن است لازم باشد پزشک سطح مواد معدنی خون را بررسی کرده و درمان را تنظیم کند.

ممکن است ریزش موی موقت رخ دهد که معمولاً رشد طبیعی مو پس از پایان درمان باز می گردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده، زیرا او بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو معمولاً می تواند عوارض پوستی ایجاد کند که معمولاً جدی نیست. واکنش های پوستی خفیف تا متوسط ​​شامل آکنه، خشکی پوست یا عوارض پوستی تحریک شده / قرمز / خارش دار است. با این حال، شما ممکن است نتوانید آن را از عارضه های پوستی نادری که می تواند نشانه ای از یک واکنش شدید باشد، افتراق دهید، بههمین دلیل در صورت مشاهده هر کدام از عوارض پوستی با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: قرمزی / درد / تورم کف دست یا کف پا، افسردگی، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول / ناگهانی)، علائم تیروئید کم کار (مانند افزایش وزن، عدم تحمل سرما، ضربان قلب کند، یبوست، خستگی غیرمعمول پزشک خود را مطلع سازید

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج، به پزشک اطلاع دهید.

 استفاده این دارو ممکن است یک نوع تنفس نادر (احتمالاً کشنده) را ایجاد کند (بیماری بینابینی ریه). اگر دچار تنگی نفس، سرفه یا تب شدید، بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید.

همچنین به ندرت ممکن است باعث یک بیماری جدی مغزی شود. در صورت بروز سردرد، تشنج، تغییر بینایی، گیجی یا مشکل در فکر، فوراً از کمک پزشکی استفاده کنید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم خونریزی (مانند استفراغ خونی، استفراغی که به نظر می رسد مانند قهوه، مدفوع سیاه / خونی)، علائم سکته مغزی. بدن، اختلال گفتار، تغییرات ناگهانی بینایی، گیجی). بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً در مورد: بیماری کلیوی، فشار خون بالا، خونریزی های اخیر (از جمله سرفه های خونی)

این دارو ممکن است باعث تاری دید شود. تا زمانی که مطمئن نشدید می توانید چنین فعالیت هایی را با تمرکز کامل انجام دهید، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید و یا فعالیتی را که نیاز به دید واضح دارد انجام ندهید.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. وقت خود را در زیر نور آفتاب محدود کنید. از غرفه های برنزه کننده و چراغ های آفتاب پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً از کمک پزشکی استفاده کنید. هنگام مصرف واندتانیب و به مدت 4 ماه پس از قطع درمان، این دستورالعمل ها را دنبال کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان دهند.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کرده و یا گرد و غبار قرص ها را تنفس نکنند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده نباید باردار شوید. ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو و 4 ماه پس از قطع درمان، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری سوال کنید. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 4 ماه پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی وندناتیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

بسیاری از داروها ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارد، از جمله آمیودارون، کلروکین، دیسوپیرامید، دوفتیلید، دولاسترون، گرانیسترون، هالوپریدول، متادون، موکسیفلوکساسین، پیموزید، پروکائینامید، سوتالول، آنتی بیوتیک های ماکرولاید (مانند آنتی بیوتیک های سلولی، )

از داروهایی که می توانند باعث کاهش اثر یا افزایش دفع دارو از بدن شوند می توان به دگزامتازون، گل راعی، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال، پریمیدون) و سایر موارد اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: عارضه های پوستی، اسهال، فشار خون بالا باشد.

توجه

این دارو را سرخود به دیگران تجویز نکنید.

ملاقات های یا پزشکی وآزمایش های آزمایشگاهی (مانند EKG، سطح مواد معدنی خون از جمله کلسیم / منیزیم / پتاسیم، آزمایش عملکرد تیروئید، فشار خون، معاینات چشم) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز را فراموش کرده اید، به محض یادآوری بیش از 12 ساعت قبل از دوز بعدی، آن را مصرف کنید. اگر کمتر از 12 ساعت قبل از دوز بعدی است، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید. دوز را برای جبران دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش