ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ونکومایسین Vancomycin

نام های تجاری: فرست-ونکومایسین 25 فرست-ونکومایسین 50 فیروانک ونکومایسین-اکسیر ونکو ونکوماکس ونکوجکت (بیشتر)

موارد مصرف

ونکومایسین

ونکومایسین برای درمان کولیت (یک بیماری روده ای خاص) استفاده می شود که به ندرت ممکن است پس از درمان با آنتی بیوتیک اتفاق بیافتد. این وضعیت باعث اسهال و ناراحتی یا درد معده و شکم می شود. هنگامی که ونکومایسین به صورت خوراکی مصرف می شود، در روده می ماند تا رشد باکتری های ایجاد کننده علائم کولیت را متوقف کند. این آنتی بیوتیک فقط عفونت باکتریایی را در روده درمان می کند. برای عفونت های باکتریایی در سایر قسمتهای بدن یا عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نیست. استفاده از هر آنتی بیوتیک در صورت عدم نیاز می تواند در آینده مقاومت ایجاد کند.

ونکومایسین

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً هر 6 تا 8 ساعت به صورت خوراکی مصرف کنید. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. در کودکان نیز، دوز براساس وزن محاسبه می شود.

در صورت مصرف داروهای حاوی کلسترول که به اسید صفراوی متصل می شود (مانند کلستیرامین، کلستیپول)، حداقل 3 تا 4 ساعت پس از مصرف ونکومایسین آن را مصرف کنید. مصرف آنها باعث می شود که ونکومایسین عملکرد کمتری داشته باشد. اگر سوالی دارید از پزشک داروخانه بپرسید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

حتی اگر علائم پس از چند روز از بین رفتند مصرف این دارو را تا پایان دوره درمان ادامه دهید. قطع زود هنگام دارو می تواند منجر به بازگشت عفونت شود.

در صورت تداوم یا تشدید بیماری، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع یا ناراحتی معده می تواند از عوارض جانبی این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: سرگیجه، مشکلات شنوایی (مانند زنگ زدن در گوش، از دست دادن شنوایی)، کبودی / خونریزی آسان، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

ونکومایسین

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را، خصوصاً: بیماری کلیوی، مشکلات شنوایی، سایر مشکلات معده / روده به پزشک اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید

افراد مسن ممکن است هنگام استفاده از این دارو بیشتر در معرض خطر مشکلات کلیوی یا کاهش شنوایی باشند.

ونکومایسین

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای بیماری فعلی شما تجویز شده است. بعداً از آن برای عفونت دیگر استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک بگوید.

در حین مصرف این دارو باید آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند نمونه مدفوع، عملکرد کلیه، شمارش خون) انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش