ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ویال ب ث ژ جهت استفاده در سرطان مثانه BCG

نام های تجاری: ب ث ژ اینتراوزیکال لیوفیلیزه واکسن تایس ب ث ژ تراسیس 3 تراسیس پاستوسیس (بیشتر)

موارد مصرف

ویال ب ث ژ جهت استفاده در سرطان مثانه

از این دارو به منظور درمان نوع خاصی از سرطان مثانه (کارسینومای درجا/ (CIS و جلوگیری از بازگشت آن استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری ازعود کردن نوع دیگری از سرطان مثانه (تومور پاپیلاری) پس از جراحی و برداشتن تومور استفاده می شود. این دارو سیستم دفاعی بدن (سیستم ایمنی بدن) را فعال می کند.

ویال ب ث ژ جهت استفاده در سرطان مثانه

از این فرم از دارو برای جلوگیری از سل استفاده نمی شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو توسط پرستار از طریق لوله ای  (کاتتر/ سوند)  مطابق دستور پزشک، به مثانه وارد می شود. معمولا این دارو در ۶ هفته اول به صورت هفتگی تجویز می شود و پس از آن طبق دستور پزشک کمتر می شود.

۴ ساعت قبل از دریافت دارو، از مصرف مایعات خودداری کنید. دارو تا ٢ ساعت در مثانه باقی مانده و سپس با ادرار خارج می شود. به دقت از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید. ممکن است در اولین دفع ادرار، کمی درد و سوزش ایجاد شود. از آنجا که ادرار حاوی باکتری های زنده می باشد می تواند فرد یا دیگران را آلوده کند، به منظور جلوگیری از پخش شدن ادرار به مدت ۶ ساعت پس از دریافت دارو، به صورت نشسته ادرار را دفع کنید.  بعد از هر بار ادرار کردن در طی این ۶ ساعت، مواد ضدعفونی کننده (تقریباً برابر با مقدار ادرار) را در توالت ریخته و پس از ١٥ دقیقه آن را بشویید و سپس دستان خود را بشویید. در رابطه با راه های دیگر جلوگیری از عفونت ، با پزشک خود مشورت کنید.

پس از اولین دفع ادرار، مایعات زیاد بنوشید، مگر به دستور پزشک. این کار به پاکسازی دارو از بدن کمک می کند.

عوارض جانبی

تحریک مثانه (به طور مثال، دفع ادرار به سختی/ دردناک / مکرر / خونی)، تب یا لرز می تواند از علائم مصرف این دارو باشد.

تب بالا / مداوم می تواند نشانه ای از یک عفونت باشد. پزشک شما می تواند داروهای کمکی دیگری جهت کنترل این علائم تجویز کند. احتمال بروز حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها یا اسهال نیز وجود دارد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند درد عضلانی یا مفصلی، درد یا تورم بیضه ها، خستگی غیر طبیعی، تپش شدید قلب یا افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، سرفه، تغییرات در بینایی، قرمزی، تورم و درد در چشم، حساسیت چشم به نور، درد شدید در معده یا ناحیه شکمی، زرد شدن پوست یا چشم ها، را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ  می دهد. با این حال ، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در  تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

ویال ب ث ژ جهت استفاده در سرطان مثانه

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

جهت دریافت مشاوره پزشکی در رابطه با عوارض جانبی، با پزشک خود تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی( از جمله لاتکس)،  باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

از مصرف این دارو در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص خودداری کنید. قبل از مصرف این دارو، در رابطه با ابتلا به: اختلالات سیستم ایمنی (از جمله ابتلا بهHIV، سرطان های خاصی مانند لوسمی یا لنفوما)، اشعه درمانی، عفونت یا تبی که اخیرا وجود داشته است (به طور مثال عفونت مثانه، سل فعال)، جراحت یا جراحی در مثانه در ٧ روز اخیر ( کاتتریزاسیون ، بیوپسی ، علائم ادرار خونی)، با پزشک خود یا پزشک داروخانه، مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری خاص عروق خونی(آنوریسم)، وجود جسم خارجی درمانی در بدن (به عنوان مثال ، ضربان ساز قلب( پیس میکر) ، مفاصل مصنوعی، پیوندهای شریانی) مطلع سازید.

تنها در صورت لزوم از این دارو در حین بارداری استفاده کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

ویال ب ث ژ جهت استفاده در سرطان مثانه

مصرف این دارو به خانم های باردار ، توصیه نمی شود. در رابطه با استفاده از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم، قرص های ضد بارداری) با پزشک خود مشورت کنید. درصورت بارداری یا احتمال بارداری ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

ممکن است پزشک یا پزشک داروخانه از قبل در رابطه با هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه باشند و وی را تحت نظر داشته باشند. بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آنتی بیوتیک ها (از جمله ایزونیازید، ریفامپین، پنی سیلین ها مانند آموکسی سیلین، ماکرولیدها مانند اریترومایسین)، داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند (از جمله آباتاسپت، کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون، دارو های شیمی درمانی سرطان)، مفلوکین.

در صورت مصرف داروهای ذکر شده قبل از شروع واکسن BCG به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو می تواند باعث اختلال در برخی تست های آزمایشگاهی (مانند آزمایش پوستی سل/توبرکلوزیس(TB)) و نتیجه کاذب شود. بنابراین مطمئن شوید که مسئول آزمایشگاه و پزشک ، از مصرف شما از این دارو مطلع هستند.

این یادداشت تمام تداخل های دارویی را در بر نمی گیرد . بنابراین نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات خود ر انجام دهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

قابل نگهداری نیست. این دارو در بیمارستان یا کلینیک تجویز می شود و نمی توان آن را در منزل نگهداری کرد.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش