ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ویدازا (آزاسیتیدین) Vidaza (Azacitidine)

نام های تجاری: ویدازا 5-آزاسیتیدین اونورگ لوکازا

موارد مصرف داروی ویدازا

داروی ویدازا 100mg

این دارو برای درمان گروهی از اختلالات خونی / مغز استخوانی (سندرم میلو دیسپلاستیک-MDS) استفاده می شود، در این بیماری ها، مغز استخوان، به اندازه کافی سلول های خونی سالم تولید نمی کند.

افراد مبتلا به MDS معمولاً مشکلاتی از قبیل عفونت، کم خونی و خونریزی / کبودی آسان دارند. آزاسیتیدین یک داروی شیمی درمانی است که به مغز استخوان در رشد سلول های خونی طبیعی کمک می کند، بنابراین بیمار به انتقال خون کمتری نیاز خواهد داشت. به علاوه این دارو سلول های خونی غیرطبیعی را که رشد سریعی داشته و به درستی عمل نمی کنند را از بین می برند.

اَشکال دارویی ویدازا 

  • پودر تزریقی برای تزریق (100 میلی گرم)؛
  • قرص خوراکی (200 میلی گرم ؛ 300 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف داروی ویدازا

این دارو با تزریق زیر پوستی یا وریدی توسط یک متخصص انجام می شود.

اگر تزریق زیر پوست انجام می شود، متخصص مراقبت های بهداشتی هر بار محل تزریق را تغییر می دهد تا واکنش های زیر پوست کاهش یابد.

این دارو طبق دستور پزشک معمولاً یک بار در روز و 7 روز چرخه متوالی تزریق می شود این چرخه بسته به پاسخ و آزمایش خون هر 4 هفته تکرار می شود.

دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی، وزن بدن، تست های آزمایشگاهی و پاسخ به درمان متفاوت است. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر داشته و سر موعد انجام دهید.

عوارض جانبی داروی ویدازا

قرمزی / درد / کبودی در محل تزریق، خستگی، اسهال، سرگیجه، مشکل خواب، یبوست، حالت تهوع، استفراغ (که می تواند شدید باشد)، زخم های دهان، خشکی پوست، سردرد و از دست دادن اشتها می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

در برخی موارد، پزشک برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز می کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک و کم حجم، نخوردن غذا قبل از مصرف دارو یا محدود کردن فعالیت می تواند به کاهش برخی از این اثرات کمک کند. در صورت تدوام یا بدتر شدن این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

عوارض داروی ویدازا

ممکن است افرادی که از این دارو استفاده می کنند دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این حال به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: خونریزی / کبودی آسان، درد قفسه سینه، درد عضلات / مفاصل، گرفتگی عضلات، ضربان قلب نامنظم، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند اضطراب)، ادرار تیره، زردی چشم / پوست را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

این دارو توانایی فرد در مبارزه با عفونت ها را کاهش داده که باعث می شود فرد به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شده یا هر عفونتی را بدتر کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز، سرفه) فوراً با پزشک صحبت کنید.

آزاسیتیدین به دلیل تخریب سریع سلول های سرطانی (سندرم لیز تومور) گاهی عوارض جانبی ایجاد می کند. برای کاهش خطر، پزشک دارویی جدید تجویز کرده و به فرد نوشیدن مایعات زیادی را توصیه می کند.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: کمردرد / پهلو (درد پهلو)، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم عضلانی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف داروی ویدازا

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، بیماری کبدی (و سرطان) مطلع سازید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال یا واکسن آنفولانزا به صورت استنشاقی دریافت کرده اند خودداری کنید. دست های خود را به خوبی بشویید تا از شیوع عفونت جلوگیری شود.

برای کاهش خطر بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کرده و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از آزاسیتیدین نباید باردار شوید. این دارو می تواند به جنین آسیب برساند

بیمار می بایست هنگام استفاده از این دارو و به مدت 3 ماه پس از قطع درمان از اشکال قابل اطمینان در کنترل بارداری استفاده کنند. زنان در سنین باروری باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 6 ماه پس از قطع درمان، در مورد انواع روش های قابل اطمینان کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنند. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیرمادر مشخص نیست همینطور به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 1 هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی ویدازا

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف داروی ویدازا

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کلیه / کبد، شیمی خون) باید قبل از شروع استفاده از این دارو و هنگام استفاده از آن انجام شود. زنان در سنین باروری باید قبل از شروع درمان با این دارو آزمایش بارداری انجام دهند. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه داری کنید.

دوز فراموش شده

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم و طبق دستور العمل حاصل می شود.اگر یک دوز را فراموش کردید، برای تعیین برنامه جدید با پزشک تماس بگیرید.

نگهداری

قابل استفاده نیست این دارو در کلینیک تجویز شده و در خانه نگه داری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش