ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ویسمودجیب Vismodegib

نام های تجاری: اریوج

موارد مصرف

این دارو برای درمان بزرگسالان مبتلا به نوع خاصی از سرطان پوست (کارسینوم سلول بازال) استفاده می شود.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (150 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. کپسول ها را کامل ببلعید. کپسول ها را خرد یا جویده نکنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید

در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، به پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را کنترل کنند و یا گرد و غبار موجود در محتوای کپسول ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی

اسپاسم عضله، ریزش مو، تغییر و کاهش چشایی، کاهش وزن، خستگی، حالت تهوع، اسهال، کاهش اشتها، یبوست، استفراغ یا درد مفصل ممکن است می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: از تاخیر در زملن پریود، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام مصرف این دارو و 2 سال پس از قطع درمان خون اهدا نکنید. این از احتمال دادن خون شما به یک زن باردار جلوگیری می کند.

این دارو ممکن است رشد طبیعی استخوان را متوقف کند و بر قد نهایی تأثیر بگذارد، یا در صورت استفاده توسط کودکان و بزرگسالان، بلوغ زودرس را به وجود آورد. جزئیات بیشتر را از پزشک خود بخواهید.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. این ممکن است به جنین آسیب برساند. زنان و مردان هنگام استفاده از این دارو باید از فرم جلوگیری از بارداری م (ثر (مانند کاندوم با اسپرم کش و قرص های جلوگیری از بارداری) استفاده کنند. برای جزئیات بیشتر و بحث در مورد اشکال قابل اعتماد کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید. (به بخش هشدار نیز مراجعه کنید.)

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل احتمال آسیب رساندن به نوزاد شیرخوار، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و 2 سال بعد از آخرین دوز مصرف این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

قبل از شروع و در زمان کصرف از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند تست بارداری) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش