ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ولبان (وین بلاستین) Velban (Vinblastine)

نام های تجاری: ولبان وین بلاستین-ریختر ولباستین وی بلاستین یونی بلاستین سیتوبلاستین چموبلاست ویندزین وین بلاستین سولفات الدایزین (بیشتر)

موارد مصرف

از وین بلاستین در درمان سرطان استفاده می شود. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

  • پودر تزریق داخل وریدی (10 میلی گرم) ؛
  • محلول داخل وریدی (1 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو توسط یک متخصص داخل ورید تزریق می شود. این دارو معمولاً هفته ای یکبار یا طبق دستور پزشک تجویز می شود. برای جلوگیری از نشت دارو در بافت اطراف ورید، وین بلاستین باید در بیش از 1 دقیقه تزریق شود. در صورت احساس درد، سوزش یا قرمزی در محل تزریق، فوراً به پزشک متخصص خود اطلاع دهید. این دارو نباید در مقدار زیادی محلول مخلوط شود و یا به مدت طولانی تزریق شود (مانند 30 تا 60 دقیقه) مگر اینکه توسط پزشک شما تجویز شده باشد. انجام این کار ممکن است خطر نشت را افزایش دهد. در صورتی که دارو شروع به نشت در بافت کرد، تزریق باید متوقف شود و محلول باقیمانده از طریق ورید دیگری تزریق شود.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، اندازه بدن و پاسخ به درمان تعیین می شود. پزشک شما آزمایش خون (شمارش کامل خون) را انجام می دهد تا دوز مصرفی مناسب شما را پیدا کند. در صورتی که تعداد گلبول های سفید خون خیلی کم باشد، ممکن است نیاز به تجویز مجدد دوز بعدی شما باشد.

از تماس این دارو با چشم ها خودداری کنید. در صورت بروز این مشکل، چشم (های) آسیب دیده را به خوبی بشویید و با پزشک خود تماس بگیرید.

درصورتی که پزشک دستور دیگری به شما نداده باشد، هنگام مصرف این دارو مایعات زیادی بنوشید. انجام این کار به کلیه ها کمک می کند تا دارو را از بدن شما خارج کرده و از برخی عوارض جانبی جلوگیری کند.

عوارض جانبی

درد / قرمزی در محل تزریق، حالت تهوع، استفراغ، یبوست، خستگی و از دست دادن اشتها ممکن است از عوارض جانبی مصرف وین بلاستین باشد. حالت تهوع و استفراغ می تواند شدید باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برای جلوگیری از یبوست، فیبر خوراکی بخورید، آب کافی بنوشید و ورزش کنید. همچنین ممکن است نیاز به مصرف ملین داشته باشید. از پزشک داروخانه بپرسید کدام نوع ملین برای شما مناسب است.

ریزش موقت مو یکی دیگر از عوارض جانبی رایج است. با این حال رشد طبیعی مو باید پس از پایان مصرف این دارو بازگردد.

بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال، به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک ممکن است خطر ابتلا به این عوارض جانبی را کاهش دهد.

ممکن است زخم های دردناک روی لب، دهان و گلو ایجاد شود. برای کاهش خطر، مصرف غذاها و نوشیدنی های گرم را محدود کنید، دندان های خود را با دقت مسواک بزنید، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را مرتبا با آب خنک بشویید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: خونریزی / کبودی آسان، ضربان قلب سریع / تپنده، درد شکم / معده، درد استخوان / فک، سردرد شدید، مشکلات شنوایی، توده های غیرمعمول / تغییرات پوستی، سرگیجه / احساس چرخش، تغییرات ذهنی / خلقی (به عنوان مثال، افسردگی)، رنگ پریدگی / مایل به آبی بودن انگشتان دست / پا، درد / سردی در انگشتان دست / پا، بی حسی / گزگز، ادرار دشوار / دردناک، ادرار صورتی / خونی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی مانند موارد زیر: تنگی نفس ناگهانی / خس خس سینه، مدفوع سیاه / قیر، درد قفسه سینه / بازوی چپ، گیجی، تشنج، مشکل در تکلم، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات بینایی، استفراغی که شبیه کف قهوه است، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد. در صورت بروز علائم عفونت مانند تب، لرز یا گلودرد مداوم، پزشک را سریعاً مطلع سازید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تحریکات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، پزشک را سریعاً مطلع سازید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در صورتی که بیماری خاصی دارید از این دارو استفاده نکنید. قبل از استفاده از این دارو، در صورت داشتن: مشکلات مغز استخوان (به عنوان مثال، تعداد کم گولبول سفید / پلاکت از شیمی درمانی / پرتودرمانی قبلی، تومور در مغز استخوان)، عفونت باکتریایی درمان نشده با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً: مشکلات رگهای خونی (به عنوان مثال، لخته شدن خون، سکته، بیماری رینود، واریس)، بیماری قلبی (به عنوان مثال، آنژین، حمله قلبی)، تغذیه نامناسب، بیماری کبدی، مشکلات ریوی، زخم معده / روده (به عنوان مثال، زخم معده)، زخم های پوستی (زخم).

دست های خود را به خوبی بشویید تا از شیوع عفونت جلوگیری کند و بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال یا واکسن آنفولانزا از طریق استنشاق بینی دریافت کرده اند خودداری کنید.

برای کاهش خطر بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر هنگام استفاده از ان ها احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش هایی که در ان افراد با یکدیگر در تماس هستند خودداری کنید.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. وقت خود را در زیر نور آفتاب محدود کنید. از استفاده از غرفه های برنزه کننده و چراغ های خورشیدی خودداری کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام استفاده از این دارو در افراد مسن احتیاط می شود، خصوصاً در صورتی که از نظر تغذیه ای ضعیف هستند یا زخم های پوستی دارند، زیرا ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به خطر بروز عفونت داشته باشند.

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود. چراکه ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید. در صورت بارداری یا احتمال بارداری، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی وین بلاستین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آسپیرین و سایر NSAID ها (مانند ایبوپروفن)، هیدانتوئین ها (مانند فنی توئین)، تولترودین، ​​داروهایی که ممکن است به گوش آسیب برساند (به عنوان مثال سیس پلاتین، کاربوپلاتین، آمینو گلیکوزیدها مانند جنتامایسین).

سایر داروها می توانند بر حذف وین بلاستین از بدن شما تأثیر بگذارند، که ممکن است در نتیجه بر عملکرد وین بلاستین تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، ووریکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین) و سایر موارد اشاره کرد.

تمام برچسب های داروهای تجویزی و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از آنها حاوی تسکین دهنده درد / کاهش دهنده تب (NSAID هایی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپیرین ) هستند که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند. در صورت تجویز پزشک برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی، آسپیرین با دوز کم باید ادامه یابد (معمولاً در دوزهای 81-325 میلی گرم در روز). برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

ممکن است پزشک در طول درمان شما را به محدود کردن مرکبات (و سایر مواد غذایی / فرآورده هایی که سطح اسید ادرار را افزایش می دهند) محدود کند. در این مورد نیز با پزشک خود مشورت کنید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علامت دیگر سوء مصرف دارو می تواند به صورت تشنج باشد.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش شمارش کامل سلول های خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه مهم است. با این حال در صورت فراموشی مصرف یک دوز، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید دریافت کنید.

نگهداری

برای جزئیات نگهداری دستورالعمل های محصول را خوانده و با پزشک داروخانه خود مشورت کنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش