وین کریستین Vincristine

نام های تجاری: اونکوین وینکاسپار پی اف اس لوروکریستین وین راسین وی سی اس سل کریستین وینکامکس وینلون سیتوکریستین ایکویس سیتوکریستین وین کریستین-ریختر وین کریستین سولفات وین کریس (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو جهت درمان انواع مختلف سرطان استفاده می شود که نوعی داروی شیمی درمانی است و معمولاً با سایر داروهای شیمی درمانی برای کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی استفاده می شود.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (1 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو فقط با تزریق داخل وریدی توسط پزشک متخصص انجام شده و معمولاً در فواصل هفتگی یا طبق دستور پزشک تجویز می شود. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، وزن بدن و پاسخ به درمان متفاوت است. در كودكان با سنین کمتر، مقدار مصرف نیز بر اساس وزن است.

حین مصرف این دارو مایعات زیادی بنوشید مگر اینکه پزشک خلاف این امر تصمیم بگیرد،این کار به کاهش برخی عوارض جانبی محتمل در کلیه کمک می کند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، کاهش وزن، اسهال، زخم های دهان، سرگیجه یا سردرد می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

این دارو همچنین می تواند باعث یبوست شود که در بعضی موارد میتواند جدی باشد. با پزشک یا داروساز خود در مورد چگونگی جلوگیری از یبوست مشورت کنید (مانند رژیم غذایی سرشار از فیبر، نوشیدن آب کافی). در مورد استفاده منظم از داروهای شل کننده مدفوع مانند دوکوسات، اجتناب از ملین های فله ساز و انتخاب ملین محرک را مشورت کنید. در صورت بروز یبوست، درد معده / شکم یا نفخ شکم سریعاً به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

امکان وقوع ریزش موی موقت در فرد وجود داشته و پس از قطع مصرف دارو بهبود می یابد

این دارو میتواند باعث ایجاد عوارض جانبی متعددی در فرد مصرف کننده شود، با این حال،به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو توانایی فرد در مبارزه با عفونت ها را کاهش می دهد که میتواند باعث شود شخص به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شده و یا هر عفونی وخامت یابد. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو معمولاً بر اعصاب و عضلات بدن تأثیر می گذارد. بیشتر این عوارض جانبی پس از قطع این دارو از بین می روند، با این حال برخی از عوارض ممکن است به مدت طولانی ادامه دار باشد. در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: دردناک / دشوار ادرار کردن، کاهش ادرار، درد (از جمله در مفاصل، کمر، عضلات)، بی حسی / گزگز / سوزش / درد پا / دست ها، ضعف، مشکل در راه رفتن، از دست دادن هماهنگی / تعادل، ناتوانی در حرکت دادن عضلات (از جمله عضلات صورت و سایر قسمت های بدن)، افتادگی پلک ها، گرفتگی صدا، مشکل در صحبت کردن.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تغییرات بینایی / شنوایی، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند افسردگی، توهم، گیجی)، خونریزی / کبودی آسان، خستگی شدید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: تشنج، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، علائم مشکلات کبدی (مانند ادرار تیره، حالت تهوع مداوم، استفراغ، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست) بلافاصله به پزشک مراجعه کنید

امکان دارد سختی در تنفس حین مصرف این دارو اتفاق بیوفتد، به ویژه هنگامی که با داروی شیمی درمانی دیگری به نام میتومایسین C تجویز شود. بیماران مبتلا به مشکلات ریوی حساسیت بیشتری نسبت به این اثر جانبی دارند.

در صورت وخامت این عارضه، طول دوره درمانی ممکن است افزایش پیدا کند. این اثر طی چند دقیقه تا چند ساعت پس از تجویز وینکریستین و تا 2 هفته پس از دوز میتوماایسین C رخ می دهد. در صورت تنگی نفس یا سرفه سریعاً به پزشک مراجعه کرده و درصورت وقوع واکنش از مصرف مجدد خودداری کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات عصبی / عضلانی (مانند بی حسی / سوزن سوزن شدن / درد ناشی از نوروپاتی، از بین بردن میلین از جمله سندرم Charcot-Marie-Tooth)، بیماری کبدی، پرتودرمانی کبد، کاهش عملکرد مغز استخوان، اختلالات خونی، عفونت فعلی مطلع سازید

این دارو می تواند احتمال ابتلا به عفونت را در شخص بیشتر کند یا هرگونه عفونت فعلی را بدتر کند. بنابراین، برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افرادی که امکان دارد ناقل باشند(مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت یا جزئیات بیشتر هستید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های فیزیکی شدید خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

کودکان ممکن است نسبت به اثرات جانبی این دارو به ویژه حرکت کند روده که باعث استفراغ و یبوست حساسیت بیشتری نشان دهند.

افراد مسن حین مصرف این داروها نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه احتباس ادرار حساسیت بیشتری نشان می دهند.

برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

این دارو میتواند باعث کاهش قدرت باروری در مردان و زنان شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا میتواند به جنین آسیب رسان باشد. در مورد استفاده از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های جلوگیری از بارداری) با پزشک خود مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست لذا به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: دیگوکسین، فنی توئین، داروهایی که ممکن است باعث آسیب عصبی به گوش شوند (به عنوان مثال، داروهای شیمی درمانی حاوی پلاتین)، داروهایی که ممکن است باعث دشواری ادرار شوند (از جمله آلکالوئیدهای بلادونا، داروهای آنتی کولینرژیک مانند آتروپین، داروهای ضد اسپاسم مانند دی سیکلومین، داروهایی برای درمان مثانه بیش فعال مانند اکسی بوتینین).

برخی داروها می توانند بر حذف وینکریستین از بدن تأثیر داشته یا بر عملکرد آن تداخل ایجاد کنند. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، خار مریم، داروهای مورد استفاده در درمان تشنج (مانند کاربامازپین) و سایر موارد اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (به عنوان مثال، شمارش کامل خون، سطح خون اسید اوریک) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شخص کنترل شده و عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

دوز فراموش شده

مصرف هر دوز دارویی طبق دستور تجویزی اهمیت زیادی دارد به همین خاطر در صورت فراموشی مصرف هر دوز با پزشک خود جهت تعیین برنامه جدید مشورت کنید

نگهداری

برای جزئیات نگهداری با دستورالعمل های محصول و داروساز خود مشورت کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

با قوانین سین سا موافقم.