وین کریستین لیپوزوم Vincristine Liposome

نام های تجاری: مارکیبو

موارد مصرف

وین کریستین لیپوزومال برای درمان نوع خاصی از سرطان به نام لوسمی حاد لنفوبلاستیک استفاده می شود. این یک داروی شیمی درمانی سرطان است که با کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی کار می کند.

اَشکال دارویی

کیت داخل وریدی (5 میلی گرم / 31 میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو فقط با تزریق داخل وریدی توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی تجویز می شود و طبق برنامه ای که پزشک معالج شما دستور می دهد، معمولاً هفته ای یکبار و بیش از 1 ساعت تزریق می شود. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

هنگام مصرف این دارو مایعات زیادی بنوشید مگر اینکه پزشک غیر از آن را بگوید. این امر به کاهش برخی از عوارض جانبی کلیه کمک می کند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، از دست دادن اشتها، اسهال، گیجی، خستگی یا مشکل خواب می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید. برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

این دارو همچنین می تواند باعث یبوست شود که در بعضی موارد ممکن است جدی باشد. با پزشک یا داروساز خود در مورد چگونگی جلوگیری از یبوست مشورت کنید (مانند رژیم غذایی سرشار از فیبر، نوشیدن آب کافی، استفاده منظم از ملین مانند داکسیت).

در صورت بروز یبوست، درد معده / شکم یا نفخ شکم سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

ممکن است به طور موقتی ریزش مو رخ دهد. معمولاً رشد طبیعی مو پس از پایان درمان بازگردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت احساس سوزش، درد، تحریک، قرمزی یا تورم در اطراف محل تزریق، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است توانایی شما در مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد. این ممکن است باعث شود شما به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شوید و یا هر عفونتی را شدیدتر کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو معمولاً بر اعصاب و عضلات بدن تأثیر می گذارد. اگر پزشک به طور موقت درمان را متوقف کرده و سپس آن را با دوز کمتری شروع کند، این عوارض جانبی ممکن است بهبود یابد. با این حال، گاهی اوقات این عوارض ممکن است بدتر شده و ادامه یابد، که ممکن است نیاز به قطع درمان داشته باشد.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله ادرار دردناک / دشوار، کاهش ادرار، درد (از جمله در مفاصل، کمر، عضلات)، بی حسی / گزگز / سوزش / درد پا / دست ها، ضعف، مشکل در راه رفتن، از دست دادن هماهنگی / تعادل، ناتوانی در حرکت دادن عضلات (از جمله عضلات صورت و سایر قسمت های بدن)، افتادگی پلک ها، گرفتگی صدا، مشکل در صحبت کردن را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: تغییرات بینایی / شنوایی، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند افسردگی، توهم، گیجی)، خونریزی / کبودی آسان، خستگی شدید، تشنج، اختلال در تنفس، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، علائم مشکلات کبدی (مانند ادرار تیره، حالت تهوع مداوم، استفراغ، درد معده / شکم، زردی).

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات عصبی / عضلانی (مانند بی حسی / سوزن سوزن شدن / درد ناشی از نوروپاتی، از بین بردن میلین از جمله سندرم Charcot-Marie-Tooth)، بیماری کبدی، کاهش مغز استخوان عملکرد، اختلالات خونی، عفونت فعلی مطلع سازید.

این دارو می تواند احتمال ابتلا به عفونت را بیشتر کند یا ممکن است هرگونه عفونت فعلی را شدیدتر کند. بنابراین، برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افرادی که ممکن است آلوده باشند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت یا جزئیات بیشتر هستید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های برخوردی خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث کاهش قدرت باروری در مردان و زنان شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. در مورد استفاده از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های جلوگیری از بارداری) با پزشک خود مشورت کنید. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی وین کریستین لیپوزوم را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند آتازاناویر، ایندیناویر)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین)، داروهای ضد تشنج خاص (مانند کاربامازپین، فنی توئین)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، خار مریم، و غیره.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

در حین مصرف این دارو باید آزمایش های پزشکی (مانند شمارش کامل خون، آزمایشات عملکرد کبد) انجام شود.

هیچ یک از قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را فراموش نکنید. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه مهم است. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود بخواهید یک برنامه دوز جدید در اختیارتان قرار دهد. برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

برای اطلاع از جزئیات نگهداری دستورالعمل آن را مطالعه کرده و یا از پزشک داروساز بپرسید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

با قوانین سین سا موافقم.