ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پالی پریدون Paliperidone

نام های تجاری: پالیپریدون اینوگا اینوگا سوستنا این وگا پالیپریدون پالمیتات (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو برای درمان برخی اختلالات ذهنی / روانی (مانند اسکیزوفرنی، اختلال اسکیزوافکتیو) استفاده می شود. این دارو می تواند باعث کاهش توهمات شده و به روشن نگری و مثبت اندیشی درمورد خودتان، کاهش احساس اضطراب و آشفتگی و داشتن فعالیت بیشتر در زندگی روزمره کمک کند.

پالیپریدون متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان داروهای ضد روان پریشی شناخته می شوند. این دارو به بازگردانی تعادل برخی از مواد طبیعی ویژه در مغز کمک می کند.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی، طولانی رهش (1.5 میلی گرم ؛ 3 میلی گرم ؛ 6 میلی گرم ؛ 9 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را معمولاً یک بار در روز به صورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن و فقط درصورت تجویز آن توسط پزشک مصرف کنید. قرص ها را به صورت کامل و با آب مصرف کرده و از خرد کردن یا جویدن آنها خودداری کنید زیرا این کار باعث آزاد شدن تمام دارو به صورت یک جا شده و خطر عوارض جانبی آن را افزایش می دهد.

دوز مصرفی آن به سن، شرایط پزشکی و پاسخ به درمان بستگی دارد.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. باید به مصرف این دارو ادامه دهیه حتی اگر احساس می کنید بیماری شما بهبود یافته است و بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید.

در صورت تداوم یا تشدید عارضه، به پزشک خود اطلاع دهید.

عواض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، گیجی، آب ریزش دهان، معده یا شکم درد، افزایش وزن یا خستگی ممکن است از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

سرگیجه و سبکی سر می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد پس بهتر است از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی برخیزید.

پوسته قرص ممکن است در مدفوع مشاهده شود. این مورد نگران کننده نیست زیرا بدن قبلا دارو را جذب کرده است.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است زیرا او بر این باور است که منافع آن بیش از خطر عوارض جانبی است. بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: اختلال در بلع، اسپاسم عضلات، لرزش، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند بی قراری)، قطع تنفس در هنگام خواب، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت باعث افزایش قند خون می شود، که در صورت افزایش قند خون ممکن است باعث ایجاد یا وخیم شدن دیابت شود. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی / ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از قبل دیابت دارید، قند خون خود را به طور منظم طبق دستورالعمل ها بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است پزشک داروی دیابت شما را تنظیم کرده و برنامه ورزشی یا رژیم غذایی خاصی را ارائه دهد.

همچنین این دارو ممکن است باعث افزایش قابل توجه وزن و افزایش سطح کلسترول خون (یا تری گلیسیرید) شود. این اثرات، همراه با دیابت، ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را نیز افزایش دهد. در مورد خطرات و مزایای درمان با پزشک خود صحبت کنید. (به بخش توجه نیز مراجعه کنید.)

پالیپریدون به ندرت ممکن است باعث ایجاد عارضه ای شود که به دیسکینزی تأخیری شناخته می شود. در برخی موارد، این عارضه ممکن است دائمی باشد. در صورت بروز حرکات غیرمعمول / کنترل نشده (بخصوص در صورت، لب ها، دهان، زبان، بازوها یا پاها) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است ماده ای طبیعی (پرولاکتین) که توسط بدن ساخته می شود را افزایش دهد. برای خانم ها، این افزایش پرولاکتین ممکن است منجر به تولید شیر ناخواسته، قطع دوره های قاعدگی یا بارداری شود. برای مردان نیز، ممکن است منجر به کاهش توانایی جنسی، ناتوانی در تولید اسپرم یا بزرگ شدن پستان ها شود. در صورت بروز هر یک از این علائم، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: سرگیجه شدید، غش، تشنج، بلافاصه با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد بیماری بسیار جدی به نام سندرم بدخیم نورولپتیک (NMS) شود. در صورت داشتن هر یک از علائم زیر، فوراً به فوریت پزشکی مراجعه کنید: تب، سفتی عضلانی / درد / حساسیت به لمس، خستگی شدید، گیجی شدید، تعریق، ضربان قلب سریع و نامنظم، ادرار تیره، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار).

گاهی، ممکن است مردان نعوظ دردناک یا طولانی مدت به مدت 4 ساعت یا بیشتر داشته باشند. اگر این اتفاق افتاد، استفاده از این دارو را متوقف کنید و بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید، در غیر این صورت ممکن است اختلالات دائمی رخ دهد.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تب، تورم غدد لنفاوی، بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس، فورا به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد ذکر شده، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگر، آن را به پزشک خود یا داروساز اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از مصرف پالیپریدون، در صورت حساسیت به آن یا به ریسپریدون یا دیگر حساسیت ها، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.این دارو ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبدی، بیماری کلیوی، تشنج، کمبود گلبول های سفید خون، بیماری پارکینسون، زوال عقل، مری / حرکت معده / روده یا اختلالات انسدادی (مانند بلع)، پریتونیت، فیبروز کیستیک، دیورتیکول، برخی عارضه های چشمی (آب مروارید، گلوکوم)، سابقه شخصی یا خانوادگی دیابت، سطح کلسترول / تری گلیسیرید بالا، بیماری های قلبی، مشکلات تنفسی در هنگام خواب (آپنه خواب).

پالیپریدون ممکن است باعث ایجاد عارضه ای شود که بر ریتم قلب تأثیر گذار است (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT می تواند باعث ضربان قلب سریع و نامنظم(که به ندرت کشنده است) و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله نیاز به مراجعه به فوریت های پزشکی دارد.

ابتلا به عارضه ای خاص یا مصرف داروهای دیگر که باعث طولانی تر شدن زمان QT می شوند، ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهند. قبل از استفاده از پالیپریدون، پزشک یا داروساز خود را درجریان تمام داروهای مصرفی خود بگذارید و در صورت داشتن هر یک از عارضه های زیر به آنها اطلاع دهید: برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب کند، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص ( طولانی شدن QTدر EKG، مرگ ناگهانی قلب).

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از برخی داروها(مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا داشتن عارضه هایی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده ایمن از پالیپریدون با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است باعث گیجی و خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) نیز می تواند باعث تشدید آن شود.. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف نوشیدنی های الکلی را کاهش داده و در صورت مصرف ماریجوانا به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از جراحی (از جمله جراحی چشم آب مروارید / گلوکوم)، اگر این دارو را مصرف می کنید یا قبلاً آن را مصرف کرده اید، و سایر محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا پزشک داروخانه بگویید.

همچنین این دارو ممکن است باعث کاهش تعریق و احتمال گرمازدگی بیشتر شود. از انجام کارهایی که ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد شوند مانند کار سخت یا ورزش در هوای گرم یا استفاده از وان آبگرم خودداری کنید. وقتی هوا گرم است، مایعات زیادی بنوشید و لباس های سبک بپوشید. اگر بیش از حد دچار گرما شدید، به سرعت به دنبال مکانی برای خنک شدن و استراحت باشید. در صورت داشتن تب مداوم، تغییرات ذهنی / خلقی، سردرد یا سرگیجه سریعاً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خواب آلودگی، سرگیجه، گیجی و طولانی شدن QT حساسیت بیشتری نشان دهند (به موارد ذکر شده توجه کنید). خواب آلودگی، سرگیجه و گیجی می تواند خطر زمین خوردن را نیز افزایش دهد.

این دارو باید در دوران بارداری، فقط در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد. نوزادان مادرانی که در 3 ماه آخر بارداری از این دارو استفاده کرده اند ممکن است به ندرت علائمی از جمله سفتی یا لرزش عضلانی، خواب آلودگی، مشکلات تغذیه ای / تنفسی یا گریه مداوم پیدا کنند. اگر هرکدام از این علائم را در نوزاد تازه متولد شده خود به ویژه در ماه اول آن مشاهده کردید، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

از آنجا که مشکلات ذهنی / خلقی درمان نشده (مانند اسکیزوفرنی، اختلالات اسکیزوافکتیو، افسردگی) می تواند عارضه ای جدی باشند، مصرف این دارو را قطع نکنید، مگر اینکه پزشک چنین تجویزی کند. اگر باردار بوده یا قصد آن را دارید یا مشکوک به بارداری هستید، بلافاصله با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوزادان شیرخوار داشته باشد. در صورت بروز علائمی از جمله سفتی یا لرزش عضلانی، خواب آلودگی غیرطبیعی یا مشکل در تغذیه، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. قبل از شیردهی با پزشک خود نیز مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر داده یا خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی احتمالی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان مصرف دارو را نیز تغییر ندهید

موادی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند: متوکلوپرامید.

بسیاری از داروها علاوه بر پالیپریدون ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارند، از جمله آمیودارون، کلرپرومازین، موکسی فلوکساسین، کینیدین، ​​سوتالول، پروکائینامید، تیوریدازین و غیره.

اگر از داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند مانند مسکن های افیونی یا تسکین دهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب آور یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلات (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

دفترچه راهنمای تمام داروهای خود را مطالعه کنید (مانند آلرژی یا داروهای سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی مواد خواب آور باشند. از داروساز خود درباره نحوه مصرف ایمن این داروها بپرسید.

سوءمصرف

در صورت سو مصرف و مشاهده علائم جدی مانند از دست دادن یا اختلال در تنفس، باید به فوریت های پزشکی مراجعه شود. علائم سومصرف ممکن است شامل: خواب آلودگی شدید / سرگیجه، ضربان قلب سریع / نامنظم، حرکات غیرمعمول / کنترل نشده باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند قند خون، وزن، فشار خون، سطح کلسترول خون / تری گلیسیرید) ) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید.همچنین دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید و برای جبران فراموشی دوز بعدی را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه داشته شود.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش