ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پامیدرونات Pamidronate

نام های تجاری: پامیدرونیت آردیا پامیدات پامیدرونیت دی سدیم پامینیت پامیدرونیت دی سدیم مایلن (بیشتر)

موارد مصرف

پامیدرونات برای درمان سطح بالای کلسیم خون و برخی مشکلات استخوانی (متاستاز استخوان / ضایعات) که ممکن است در برخی از انواع سرطان رخ دهد، استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان نوع خاصی از بیماری استخوان (بیماری پاگت) که باعث ضعف و استخوان های غیرطبیعی می شود، استفاده می شود. پامیدرونات متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان بی فسفونات شناخته می شوند. این عمل با کاهش ترشح کلسیم از استخوان ها برای کاهش سطح کلسیم خون، کاهش خطر شکستگی استخوان (شکستگی) و کاهش درد استخوان انجام می شود.

اَشکال دارویی

  • پودر داخل وریدی برای تزریق (30 میلی گرم ؛ 90 میلی گرم) ؛
  • محلول داخل وریدی (3 میلی گرم در میلی لیتر ؛ 6 میلی گرم در میلی لیتر ؛ 9 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو با تزریق آهسته، 2 تا 24 ساعت یا طبق دستور پزشک در ورید تجویز می شود. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. پزشک آزمایش خون را برای بررسی عملکرد کلیه، قبل از هر درمان با این دارو تجویز می کند. حداکثر دوز معمول این دارو برای بزرگسالان 90 میلی گرم برای یک دوز است.

اگر این دارو را در خانه استفاده می کنید ، تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از متخصص یاد بگیرید. قبل از استفاده، این محصول را از از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر تغییری، از مایع استفاده نکنید. نحوه ی ذخیره و دور ریختن آن را از پزشک داروساز بپرسید .

اگر تحت درمان برای سطح بالای کلسیم خون هستید، ممکن است فقط یک دوز پامیدرونات دریافت کنید. اگر تحت درمان مشکلات استخوانی مرتبط با سرطان هستید ممکن است هر 3 تا 4 هفته، دوز دریافت کنید. اگر برای بیماری پاژ تحت درمان هستید، ممکن است به مدت 3 روز روزانه دوز دریافت کنید . برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروساز مشورت کنید.

در طول درمان با این دارو، مایعات زیادی مصرف کنید و مرتبا ادرار کنید تا از مشکلات کلیوی جلوگیری شود . مایعات داخل وریدی معمولاً هنگام مصرف این دارو، تجویز می شوند. از پزشک خود بپرسید که چه مقدار مایعات باید بنوشید و این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

اثرگذاری این دارو ممکن است تا 7 روز طول بکشد.در صورت عدم بهبودی یا بدتر شدن وضعیت به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

علائم مشابه آنفولانزا (مانند تب خفیف، لرز، خستگی، دردهای عضلانی / مفصلی) ،درد استخوان، قرمزی / تورم / درد در محل تزریق، سردرد، سرگیجه، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خواب آلودگی یا مشکل خواب می تواند از عوارض این دارو باشند. بیشتر این اثرات خفیف است و تا 48 ساعت ادامه دارد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت مشاهده علائم کمبود کلسیم مانند اسپاسم عضلات یا بی حسی / گزگز (بخصوص در اطراف لب ها / دهان)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک برای شما مکمل های کلسیم و ویتامین دی تجویز کند .

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله اختلال در تنفس، زخم های فک / دهان، درد فک، افزایش یا شدت درد استخوان / مفصل / عضله، درد جدید یا غیرمعمول ران / کشاله ران، مشکلات چشم ( مانند قرمزی / خارش / تورم یا حساسیت به نور)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، خستگی / ضعف غیرمعمول، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند تحریک پذیری یا گیجی)، ضربان غیر معمول قلب را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص اقدامات اخیر دندانپزشکی (مانند برداشتن دندان)، جراحی پاراتیروئید / تیروئید، مشکلات کلیوی، کمبود آب، نارسایی قلبی مطلع سازید.

برخی از افرادی که از پامیدرونات استفاده می کنند ممکن است مشکلات جدی در استخوان فک داشته باشند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید دهان شما را بررسی کند.

قبل از انجام هرگونه کار دندانپزشکی به دندانپزشک خود بگویید که از این دارو استفاده می کنید. برای کمک به جلوگیری از مشکلات استخوان فک، معاینات منظم دندانپزشکی داشته باشید. اگر درد فک دارید، فوراً به پزشک و دندانپزشک اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث مشکلات شدید کلیه شود. برای اطلاعات بیشتر با دکتر یا داروساز خود مشورت کنید. برای جلوگیری از صدمه به کلیه ها، مایعات زیادی بنوشید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد. (به بخش نحوه استفاده نیز مراجعه کنید.)

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود. ممکن است چندین سال در بدن شما بماند و به جنین آسیب برساند. برای اطلاع در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

مشخص نیست که آیا پامیدرونات به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود در مورد خطرات و فواید آن صحبت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی پامیدرونات را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: بیس فسفوناتهای دیگر (مانند آلندرونات)، سایر داروهایی که ممکن است کلیه ها را تحت تأثیر قرار دهند (از جمله NSAID ها مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن).

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سومصرف ممکن است شامل: اسپاسم عضلانی یا بی حسی / سوزن سوزن شدن (به خصوص در اطراف لب ها / دهان) باشد.

توجه

در حین مصرف این دارو باید آزمایش های پزشکی (مانند سطح کلسیم، منیزیم، فسفات و پتاسیم، شمارش کامل خون، آلبومین، آزمایشات عملکرد کلیه مانند کراتینین سرم) انجام شود.

هیچ یک از قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را فراموش نکنید . برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه مهم است. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود بخواهید یک برنامه دوز جدید در اختیارتان قرار دهد .برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

برای اطلاع از جزئیات نگهداری دستورالعمل آن را مطالعه کرده و یا از پزشک داروساز بپرسید . تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.



با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش