ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پانکراتین (مکمل حاوی آنزیم های پانکراس) Pancreatin

نام های تجاری: کرئون کرئوفورت پانکراتین Pancreatin 4X (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو حاوی آنزیم های گوارشی است که مواد طبیعی مورد نیاز بدن برای کمک به تجزیه و هضم غذا هستند. این ماده زمانی استفاده می شود که پانکراس نتواند آنزیم های گوارشی کافی در روده برای هضم غذا آزاد کند.

 بسته به میزان آنزیم های موجود در محصول، این دارو برای سو هاضمه، به عنوان مکمل یا به عنوان درمان جایگزین (به عنوان مثال، در پانکراتیت مزمن، فیبروز کیستیک، سرطان لوزالمعده، پس از جراحی در پانکراس یا روده) استفاده می شود.

مشخص شده است که برخی از محصولات مکمل حاوی ناخالصی یا مواد افزودنی مضر هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت دارویی مورد استفاده با داروساز خود مشورت کنید.

سازمان غذا و داروی آمریکا این محصول را از نظر ایمنی یا درمانی بررسی نکرده است. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

طبق دستور پزشک، این دارو به صورت خوراکی و همراه با وعده های غذایی یا میان وعده مصرف کنید. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، رژیم غذایی و پاسخ به درمان متفاوت خواهد بود.

اگر از فرم قرص دارو استفاده می کنید، آن را در دهان نگه ندارید زیرا انجام این کار می تواند باعث تحریک لثه ها و گونه ها شود. دارو را با آب قورت دهید. برای قرص های جویدنی قبل از بلع کاملاً بجوید.

اگر از فرم کپسول دارو استفاده می کنید و بلع آن مشکل است، میتوانید کپسول را باز کنید و پودر با غذا یا مایع مخلوط کنید.

مراقب باشید که هیچ یک از پودرها را استنشاق نکنید زیرا انجام این کار می تواند باعث تحریک قسمت داخلی بینی یا حمله آسمی شود.

به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. اگر پزشک توصیه کرده است رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید، رعایت رژیم بسیار مهم است تا بیشترین بازدهی را از این دارو ببرید.

بدون مشورت با پزشک یا داروساز خود نوع محصول دارویی را تغییر ندهید. محصولات مختلف میتوانند حاوی مقادیر مختلف آنزیم های گوارشی باشند.

در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

اسهال، درد / گرفتگی شکم، یا حالت تهوع ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا وخیم شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: ناراحتی شدید شکمی، ادرار مکرر / دردناک، درد مفصل، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: تورم ناگهانی یا شدید لوزالمعده (پانکراتیت حاد)، بدتر شدن ناگهانی بیماری طولانی مدت لوزالمعده مطلع سازید

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد مورد نیاز استفاده شود. مزایا و معایب را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر همچنان مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارت است از: آکاربوز، میگلیتول

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش