ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

وکتیبیکس (پانیتومومب) Vectibix (Panitumumab)

نام های تجاری: وکتیبیکس

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان کولون (روده بزرگ) یا رکتوم (راست روده) که به سایر نقاط بدن گسترش یافته است (متاستاتیک)، استفاده می شود؛ این محصول نوعی پروتئین ساخته شده توسط بشر (آنتی بادی مونوکلونال) است که به پروتئینی به نام گیرنده فاکتور رشد اپیدرم-EGFR متصل شده و

نحوه عملکرد آن به صورت کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می باشد.

اَشکال دارویی

محلول تزریق وریدی (20 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو با تزریق داخل ورید توسط پزشک انجام می شود و معمولاً هر 14 روز یا طبق دستور پزشک تجویز می شود. مقدار مصرف براساس وزن و پاسخ شخص به درمان متفاوت است.

عوارض جانبی

اسهال، حالت تهوع، استفراغ، خستگی، یبوست، شکم درد و رشد مژه ها می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تورم مچ پا / پا، ضعف غیرمعمول، ضربان قلب نامنظم، اسپاسم عضلانی شدید، زخم های دهان، قرمزی چشم / خارش / سوزش، آبریزش چشم، تغییرات بینایی، تغییرات قاعدگی را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

اسهال طولانی مدت یا شدید میتواند منجر به از دست دادن بیش از حد آب بدن و مواد معدنی شود.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: تشنگی شدید، کاهش ادرار، سرگیجه، غش کردن.

به ندرت این دارو باعث بروز بیماری جدی در ریه یا واکنش آلرژیک میشود لذا در صورت بروز علائم بیماری ریوی یا تب، لرز یا علائم واکنش آلرژیک، از جمله: سرفه، تنگی نفس، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: تشنج بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری ریوی (به عنوان مثال، فیبروز ریوی، پنومونیت بینابینی)، سطح خون منیزیم / کلسیم پایین مطلع سازید.

نورخورشید منجر به وخامت شرایط بیمار می شود لذا کمتر در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرید و از استفاده از محصولات برنزه کننده خودداری کنید،در فضای باز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید از مصرف دارو خودداری کنید زیرا این دارو میتواند به جنین آسیب رسان باشد و 2 ماه پس از قطع درمان از اشکال کنترل بارداری استفاده کنید،درصورت وجود احتمال وضع حمل با پزشک مشورت کنید.

بر اساس اطلاعات داروهای مرتبط، این دارو به شیر مادر منتقل می شود بنابراین حین مصرف این دارو و 2 ماه بعد از مصرف از شیردهی خودداری کنید، قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

امکان دارد پیش از مصرف دارو، آزمایشات خاصی برای بررسی پروتئین EGFR در تومور انجام شود.

تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند سطح منیزیم / کلسیم) باید پیش از شروع درمان، به صورت دوره ای در طول درمان و به مدت 8 هفته پس از اتمام درمان انجام شود تا پیشرفت کنترل شده یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن طبق دستور العمل حاصل می شود. درصورت فراموشی مصرف هر دوز دارو با پزشک جهت تعیین برنامه مصرفی جدید تماس بگیرید.

نگهداری

این دارو در کلینیک تجویز و مصرف می شود و در خانه نگه داری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش