ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پاکلیتاکسل Paclitaxel

نام های تجاری: تاکسول اونکسول الوپکس پکلی تاکسل مایلن آنزاتاکس اینتاکسل پکلی تاکسل استراژن پاکلکس پکلی تاکسل اکویدا لیپکسول ابتکسل لیپکسول (بیشتر)

موارد مصرف

پاکلیتاکسل نوعی داروی شیمی درمانی سرطان است که برای درمان انواع مختلف سرطان استفاده شده و رشد سلول های سرطانی را متوقف کرده یا کاهش می دهد.

مشاوره تهیه آمپول تاکسول

اَشکال دارویی

محلول تزریق وریدی (6 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو با تزریق داخل ورید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی طبق دستورالعمل پزشک، تجویز می شود. مقدار مصرف براساس شرایط پزشکی، اندازه بدن و پاسخ به درمان است.

مشاوره قیمت داروی تاکسول

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، زخم های دهان، درد عضلات و مفاصل، بی حسی و گزگز و سوزش دست ها و پاها، گرگرفتگی، سرگیجه یا خواب آلودگی می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

ممکن است ریزش موی موقت رخ دهد. رشد طبیعی مو باید پس از پایان درمان بازگشت.

این دارو به ندرت ممکن است باعث تغییر فشار خون و ضربان قلب شود. در هنگام تزریق این دارو باید تحت نظر این تغییرات قرار بگیرید. در صورت افزایش سرگیجه، سردرد یا ضربان قلب سریع یا آهسته و نامنظم، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم کم خونی (به عنوان مثال، خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست)، کبودی ویا خونریزی بی علت، غش کردن، گیجی، درد و قرمزی و تورم و ضعف بازوها و پاها، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. درد و تورم که در لمس گرم باشد، سرفه خون، حالت تهوع و استفراغ، درد معده و شکم، زردی چشم و پوست، ادرار تیره، تغییرات بینایی و شنوایی، تشنج را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت ممکن است زمان وارد شدن رگ را تحریک کرده یا از رگ خارج شده و باعث تحریک ناحیه شود. این اثرات ممکن است باعث قرمزی، درد، تورم، تغییر رنگ یا واکنشهای پوستی غیرمعمول در محل تزریق شود، چه در زمان تجویز دارو و چه به ندرت 7 تا 10 روز بعد. اگر این دارو در گذشته از رگ خارج شده و باعث واکنش پوستی شده باشد، ممکن است هنگام تجویز مجدد دارو، حتی در صورت تجویز در ناحیه دیگری، به ندرت در همان ناحیه واکنش پوستی داشته باشید. هرگونه علائم غیرمعمول پوست و محل تزریق را فوراً به پزشک اطلاع دهید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.. یا داروهای مشابه (داروهای نوع تاکسان مانند دوتاکسل، کابازیتاکسل)؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال (مانند روغن کرچک پلی اکسی اتیل شده) باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود، به خصوص: فشار خون بالا یا پایین، بیماری کبدی اطلاع دهید

این دارو ممکن است شما را گیج یا خواب آلود کند. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. تا زمانی که نتوانید این کار را با خیال راحت انجام دهید، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید و هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید. نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال را از راه دهان یا واکسن آنفولانزا از طریق بینی استنشاق کرده اند، خودداری کنید.

از آنجا که این دارو می تواند خطر ابتلا به عفونت های جدی را افزایش دهد، دست های خود را به خوبی بشویید تا از شیوع عفونت جلوگیری کند. از تماس با افرادی که بیماری هایی دارند که ممکن است به دیگران سرایت کند (مثلاً آنفولانزا، آبله مرغان) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

هنگام استفاده از این دارو در کودکان احتیاط انجام می شود زیرا حاوی الکل است. کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی الکل، به خصوص خواب آلودگی و گیجی حساسیت بیشتری نشان دهند.

هنگام استفاده از این دارو در افراد مسن احتیاط می شود زیرا ممکن است نسبت به عوارض جانبی آن به ویژه کاهش عملکرد مغز استخوان و بی حسی و گزگز یا سوزش دست و پا حساسیت بیشتری داشته باشند.

مردانی که از این دارو استفاده می کنند نباید برای پدر شدن اقدام کنن این دارو ممکن است بر تولید اسپرم در مردان تأثیر بگذارد و خطر آسیب رساندن به نوزاد متولد شده را افزایش دهد. بنابراین، باید از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری در حین درمان و مدتی بعد استفاده شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید. اگر همسرتان در حین استفاده از این دارو باردار شد، فوراً به پزشک خود بگویید.

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود. این ممکن است به یک نوزاد متولد شده آسیب برساند. مهم است که مردان و زنانی که از این دارو استفاده می کنند هنگام استفاده از این دارو از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های ضد بارداری) استفاده کنند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

مشاوره قیمت خرید آمپول تاکسول

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی پاکلیتاکسل را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای دیگری که ممکن است عملکرد مغز استخوان را کاهش دهند (به عنوان مثال، آزاتیوپرین، تری متوپریم و سولفامتوکسازول)

اگر از محصولات دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند مانند درد افیونی یا تسکین دهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، به پزشک یا داروساز خود بگویید.، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین).

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا محصولات سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایشات آزمایشگاهی و یا آزمایشات پزشکی (به عنوان مثال، شمارش کامل خون) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود یا عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو در یک کلینیک تجویز می شود و در خانه نگه داری نمی شود.

مشاوره سفارش و خرید داروی تاکسول

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش