ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پرالاترکسات Pralatrexate

نام های تجاری: فولوتین پرالیم

موارد مصرف

از این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان (لنفوم T-Cell-PTCL محیطی) استفاده می شود. که با کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی عمل می کند.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (20 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو با تزریق داخل وریدی یا عضلانی توسط یک متخصص تجویز می شود. مقدار تجویز آن براساس اندازه بدن و پاسخ به درمان متفاوت است. معمولاً یک بار در هفته و به مدت 6 هفته به داخل ورید تزریق می شود. در صورت مشاهده قرمزی، درد یا تورم در هنگام تزریق فوراً به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید

برای کمک به جلوگیری از زخم های دهان، پزشک ممکن است به شما مصرف اسیدفولیک و ویتامین B12 را توصیه کند. دستورالعمل های پزشک را برای تمام داروهای خود با دقت دنبال کنید.

عوارض جانبی

ممکن است درد یا زخم در دهان و گلو ایجاد شود. دندان های خود را با دقت و آرامی مسواک بزنید، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را غالباً با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین بهتر است از غذاهای نرم و مرطوب مصرف شود. حالت تهوع نیز ممکن است ایجاد شود. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند درد شدید معده یا شکم، علائم عفونت (به عنوان مثال تب)، افزایش تشنگی یا ادرار، کبودی و خونریزی آسان، ادرار تیره، زردی چشم و پوست، درد. و قرمزی یا تورم و بی حسی، سوزن سوزن شدن بازوها یا پاها را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است توانایی شما دربرابر مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد. که باعث شود شما به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شوید و یا هر عفونی را بدتر کنید. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد که از بین نمی رود، تب، لرز، سرفه) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو بعلت تخریب سریع سلولهای سرطانی (سندرم لیز تومور) گاهی عوارض جانبی ایجاد می کند. برای کاهش خطر، پزشک ممکن است دارویی اضافه کند و به شما بگوید مایعات زیادی بنوشید. در صورت بروز علائمی از جمله: کمردرد و پهلو (درد پهلو)، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم عضلانی و ضعف فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، مشکلات کبدی مطلع سازید.

مصرف این دارو می تواند شما را در معرض ابتلا به عفونت قرار دهد یا ممکن است عفونت های فعلی را بدتر کند. از تماس با افرادی که ممکن است به عفونت های دیگر آلوده باشند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت یا جزئیات بیشتر هستید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون مشورت با پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً تحت واکسیناسیون استنشاقی فلج اطفال یا آنفولانزا قرار گرفته اند خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

قبل از انجام جراحی، کلیه محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از این دارو نباید باردار شوید چرا که این دارو ممکن است به خانم باردار و جنین او آسیب برساند. در هنگام استفاده از این دارو و حداقل 6 ماه پس از قطع آن، از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری اطمینان حاصل کنید. اگر باردار هستید، در مورد عوارض و خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و حداقل 1هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای NSAID (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن)، پروبنسید، آنتی بیوتیک های سولفا (مانند تریمتوپریم / سولفامتوکسازول).

تمام برچسب های داروهای تجویزی و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از آنها حاوی تسکین دهنده درد و کاهش دهنده تب (NSAIDs) هستند که در صورت استفاده با پرالاترکسات می تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. از پزشک داروخانه خود در مورد استفاده ایمن از آن محصولات سوال کنید.

سوء مصرف

 در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کبد، عملکرد کلیه) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. اگر یک دوز را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه جدید با پزشک خود تماس بگیرید

نگهداری

امکان پذیر نبوده، این دارو در بیمارستان یا کلینیک تجویز می شود و در خانه ذخیره نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش