ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پردنیزولون Prednisolone

نام های تجاری: فلو-پرد دلتا-کورتف پرلون اوراپرد نیزوپرد پدیاپرد میلی پرد کی-پرد کوتولون (بیشتر)

موارد مصرف

پردنیزولون یک نوع ماده طبیعی با ساختاری طبیعی (هورمون کورتیکواستروئید) است که توسط غده فوق کلیه ساخته می شود. برای درمان بیماری هایی مانند آرتروز، اختلالات خونی، اختلالات سیستم ایمنی بدن، بیماری های پوستی و چشم، مشکلات تنفسی، سرطان و آلرژی های شدید مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو پاسخ سیستم ایمنی بدن شما را به بیماری های مختلف کاهش می دهد. همچنین علائمی مانند درد، تورم و واکنش های نوع آلرژیک را کاهش دهد.

اَشکال دارویی

  • شربت خوراکی (به عنوان فسفات سدیم) 10 میلی گرم در 5 میلی لیتر؛ (به عنوان سدیم فسفات) 20 میلی گرم در 5 میلی لیتر؛ (به عنوان فسفات سدیم) 25 میلی گرم در 5 میلی لیتر؛ (به عنوان فسفات سدیم) 5 میلی گرم در 5 میلی لیتر؛ سدیم فسفات 15 میلی گرم در 5 میلی لیتر،
  • سوسپانسیون خوراکی(به عنوان استات) 15 میلی گرم در 5 میلی لیتر)
  • شربت خوراکی (15 میلی گرم در 5 میلی لیتر)؛ قرص خوراکی (5 میلی گرم)؛
  • قرص خوراکی، تجزیه (10 میلی گرم؛ 15 میلی گرم؛ 30 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک معمولا همراه با غذا یا شیر برای جلوگیری از ناراحتی معده مصرف کنید. دوز مصرفی را با استفاده از دستگاه مخصوص اندازه گیری که همان قاشق مخصوص است، اندازه گیری کنید. سعی کنید از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.

مارک ها، نقاط قوت و اشکال زیادی از پردنیزولون مایع در دسترس است. برای استفاده دستورالعمل های لازم برای دوز مصرفی هر محصول با دقت بخوانید زیرا ممکن است مقدار پردنیزولون بین محصولات متفاوت باشد. همچنین به بخش های احتیاط و ذخیره سازی مراجعه کنید.

این دارو را طبق نظر پزشک معالج معمولاً 1 تا 4 بار در روز یا یک دوز یک بار در روز مصرف کنید. دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. با قطع ناگهانی این دارو، ممکن است برخی شرایط بدتر شوند. بدین منظور ممکن است پزشک شما لازم باشد دوز مصرفی شما را به تدریج کاهش دهد.

در صورت قطع ناگهانی مصرف این دارو ممکن است علائمی ترک مصرف (مانند: ضعف، کاهش وزن، حالت تهوع، درد عضلانی، سردرد، خستگی، سرگیجه) داشته باشید. پزشک ممکن است برای کمک به جلوگیری از بروز عوارض، دوز شما را به آرامی کاهش دهد. در صورت استفاده طولانی مدت از پردنیزولون یا استفاده در دوزهای بالا، احتمال ترک آن بیشتر است. در صورت قطع مصرف، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به بخش احتیاطات نیز مراجعه کنید.

در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، سوزش معده، سردرد، سرگیجه، تغییرات قاعدگی، مشکل خواب، افزایش تعریق یا آکنه از عوارض این دارو می باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

از آنجا که این دارو با تضعیف سیستم ایمنی بدن کار می کند، ممکن است توانایی شما در مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد. همچنین این دارو می تواند باعث مبتلا شدن شما به یک عفونت جدی(به ندرت کشنده) شود، یا ممکن است عفونت های فعلی را بدتر کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند سرفه، گلودرد، تب، لرز) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. استفاده از این دارو برای دوره های طولانی مدت یا مکرر ممکن است باعث ایجاد برفک دهانی یا عفونت مخمر شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان یا تغییر ترشحات واژن با پزشک خود تماس بگیرید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث افزایش قند خون شما شود، که می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن دیابت شود. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی / ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از قبل دیابت دارید، قند خون خود را به طور منظم طبق دستورالعمل بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است پزشک شما برنامه ورزشی یا رژیم غذایی را برای تنظیم داروی دیابت تجویز کند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی احتمالی اما جدی، ازجمله: خستگی غیرمعمول، تورم مچ پا / پا، افزایش وزن غیرمعمول، مشکلات بینایی، کبودی / خونریزی آسان، پف صورت، رشد غیرمعمول مو، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند افسردگی، نوسانات خلقی، تحریک)، ضعف / درد عضلانی، نازک شدن پوست، ترمیم کند زخم، درد استخوان، علائم خونریزی معده / روده (مانند درد معده / شکم، مدفوع سیاه / قیر، استفراغی شبیه به تفاله قهوه) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی، همچون: درد قفسه سینه، تشنج بلافاصله پزشک را در جریان بگذارید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف پردنیزولون ، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری چشم (مانند آب مروارید، گلوکوم)، مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی، حمله قلبی اخیر)، فشار خون بالا، بیماری کبد، بیماری کلیوی، مشکلات تیروئید، دیابت، مشکلات معده / روده (مانند دیورتیکولیت، زخم)، استخوان های شکننده (پوکی استخوان)، عفونت های فعلی / گذشته (مانند سل، آزمایش سل مثبت، تبخال، قارچ)، مشکلات خونریزی، لخته شدن خون، برخی از مشکلات ذهنی / شرایط خلقی (مانند روان پریشی، اضطراب، افسردگی)، نمک کم در خون (مانند پتاسیم کم یا کلسیم)، تشنج مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو ممکن است باعث خونریزی در معده شود. استفاده روزانه از الکل در هنگام استفاده از این دارو ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. برای اطلاعات بیشتر با دکتر یا داروساز خود مشورت کنید.

پیش از جراحی تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این محصول ممکن است حاوی الکل، شکر و/ یا آسپارتام باشد. در صورت ابتلا به دیابت، وابستگی به الکل، بیماری کبدی، فنیل کتونوریا (PKU) یا هر بیماری دیگری که شما را ملزم به محدود کردن و کنترل مصرف این مواد در رژیم غذایی خود می کند، در مصرف این دارو احتیاط کنید. در مورد استفاده صحیح از این دارو با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید می تواند واکنش بدن به استرس های جسمی را افزایش دهد. بنابراین، قبل از جراحی یا درمان اضطراری، یا اگر دچار بیماری/ جراحت جدی شده اید، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که از این دارو استفاده می کنید یا طی 12 ماه گذشته از این دارو استفاده کرده اید. در صورت بروز خستگی غیرمعمول / شدید یا کاهش وزن، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. اگر مدت طولانی از این دارو استفاده می کنید، یک کارت هشدار یا دستبند شناسه پزشکی همراه داشته باشید که استفاده شما از این دارو را مشخص می کند.

این دارو ممکن است علائم عفونت را پنهان کند همچنین می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند. بنابراین برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افرادی که دچار بیماری های مسری هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) پرهیز کنید. اگر در معرض عفونت یا جزئیات بیشتر هستید با پزشک خود مشورت کنید.

پردنیزولون ممکن است باعث شود که واکسن ها نیز کار نکنند. بنابراین، هنگام استفاده از این دارو بدون موافقت پزشک خود ، هیچ واکسیناسیون / واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) پرهیز کنید.

این دارو در صورت استفاده طولانی مدت می تواند رشد کودک را کند کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید تا قد و رشد کودک شما بررسی شود.

در افراد مسن، این دارو ممکن است نسبت به اثرات به ویژه از دست دادن استخوان / درد، خونریزی معده / روده و تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی) حساسیت بیشتری نشان دهند.

در دوران بارداری، پردنیزولون باید فقط در صورت نیاز ضروری استفاده شود. پردنیزولون ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. در مورد خطرات و فواید با پزشک خود مشورت کنید. نوزادانی که از مادرانی که به مدت طولانی از این دارو استفاده می کنند متولد شده اند ممکن است دچار مشکلات هورمونی شوند. در صورت مشاهده علائمی مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم ، اسهال شدید یا ضعف در نوزاد تازه متولد شده ، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. با این حال، بعید به نظر می رسد این دارو به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولات ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند. آلدسلوکین، سایر داروهایی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند، همچون: (آزاتیوپرین، سیکلوسپورین، شیمی درمانی سرطان)، میفپریستون، داروهایی که می توانند باعث خونریزی / کبودی شوند(از جمله داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، "داروهای رقیق کننده خون" مانند دابیگاتران / وارفارین، NSAID ها مانند آسپیرین / سلکوکسیب / ایبوپروفن).

سایر داروها می توانند بر از بین بردن پردنیزولون از بدن شما تأثیر بگذارند، که ممکن است بر نحوه عملکرد پردنیزولون تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به استروژن ها، ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، گل راعی، داروهای مورد استفاده در درمان تشنج (مانند فنی توئین) و سایر موارد اشاره کرد.

اگر پزشک شما را به مصرف آسپیرین با دوز کم برای حمله قلبی یا پیشگیری از سکته مغزی (معمولاً با دوزهای 81-325 میلی گرم در روز) راهنمایی کرده است، باید آن را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را به شما توصیه کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر یا داروساز خود مشورت کنید.

این محصول ممکن است در برخی آزمایشات آزمایشگاهی (مانند آزمایشات پوستی) تداخل ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در صورت استفاده طولانی مدت از این دارو، بهتر است آزمایش های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند سطح قند خون / مواد معدنی، شمارش فاکتورهای خون، فشار خون، آزمایش تراکم استخوان، معاینات چشم، اندازه گیری قد / وزن، اشعه ایکس) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد مشکلات استخوانی (پوکی استخوان) شود. تغییر در سبک زندگی که شامل انجام ورزش های تحمل وزن، دریافت کافی کلسیم و ویتامین D، قطع سیگار و محدود کردن الکل است می تواند به کاهش خطر مشکلات استخوانی در هنگام مصرف طولانی مدت این دارو کمک کند. با دکتر خود در مورد تغییراتی که ممکن است برای شما مفید باشد صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو را طبق دستورالعملی که برای انجام آن ذکر شده به دور از نور و رطوبت ذخیره کنید. برخی از مارک ها باید در یخچال نگهداری شوند و برخی دیگر باید در دمای اتاق قابل نگهداری هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش