ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پروپیل تیواوراسیل Propylthiouracil

نام های تجاری: پرواوراسیل

موارد مصرف

از پروپیل تیوراسیل در درمان پرکاری تیروئید استفاده می شود و از تولید بیش از حد هورمون تیروئید جلوگیری می کند.

مصرف این دارو در کودکان توصیه نمی شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید طبق دستور پزشک، معمولاً 3 بار در روز (هر 8 ساعت)، به صورت خوراکی و همراه با یا بدون غذا مصرف شود.

میزان دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود.

از این دارو طبق دستور پزشک استفاده کنید. از افزایش میزان دوز مصرفی و استفاده طولانی تر از زمان تجویز شده خودداری کنید.زیرا نتنها وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. از قطع مصرف این دارو بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی پوستی یا خارش خفیف و سردرد می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند درد عضله یا مفصل، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، ادرار خونی / تیره)، سرفه خونی، تنگی نفس را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به خصوص در چند ماه اول درمان به ندرت ممکن است باعث اختلالات خونی بسیار جدی (مانند تعداد کم سلول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها) شود. در صورت بروز هر گونه علائم مانند علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، کبودی یا خونریزی آسان، خستگی غیرمعمول بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص اختلالات خونی (مانند آگرانولوسیتوز، ترومبوسیتوپنی)، بیماری کبدی مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت لزوم و در 3 ماه اول بارداری از این دارو در هنگام بارداری استفاده کنید. مصرف این دارو در 6 ماه آخر بارداری توصیه نمی شود. ممکن است پزشک در این مدت مصرف داروی دیگری را توصیه کند. در رابطه با مزایا و معایب مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که قصد بارداری دارید، می توانید باردار شوید یا فکر می کنید که باردار هستید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود، بنابراین پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد عبارتند از: "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین)، دیگوکسین.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های ازمایشگاهی یا پزشکی (مانند شمارش کامل سلولهای خونی، آزمایش های عملکرد کبد یا تیروئید، آزمایش زمان پروترومبین) باید به صورت دوره ای انجام شوند. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت و در ظرف اصلی نگهداری کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید. تمام داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش