ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پروکالوپراید Prucalopride

نام های تجاری: پروکالوپرید موتگریتی

موارد مصرف

از این دارو برای درمان یبوست مزمن استفاده می شود. هنگامی که داروهای دیگر (مانند ملین ها) در درمان یبوست مؤثر واقع نشوند، این دارو تجویز می شود. پروکالوپراید باعث بهبود حرکات معده و روده در هنگام حرکت غذا درون روده می شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. دوز معمول آن 2 میلی گرم در روز است.
بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.
اگر بعد از 3 تا 4 روز یبوست بهبود نیافت، حتماً باید به پزشک اطلاع داده شود. در این شرایط، به منظور بهبودی سریع یبوست، پزشک داروهای دیگری (مانند ملین محرک) را همراه با پروکالوپراید تجویز می کند. داروهای دیگر حتماً باید طبق دستور پزشک مصرف شود. مدت زمان مصرف این دارو و داروهای دیگر از پزشک پرسیده شود.

عوارض جانبی

حالت تهوع، دل درد، اسهال یا سردرد معمولاً در طی 1 تا 2 روز اول درمان اتفاق می افتد. سرگیجه یا خستگی نیز ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند ضربان سریع و نامنظم قلب را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، مصرف پروكالوپراید را متوقف کرده و بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: درد شدید یا مداوم شکمی، اسهال خونی، خونریزی مقعدی، تغییرات ذهنی یا خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی یا آسیب رساندن به خود).


واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی (مانند لاکتوز) باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص دیابت، مشکلات قلبی (مانند ضربان نامنظم قلب، حمله قلبی در گذشته)، مشکلات کلیوی، بیماری کبدی، مشکلات روحی یا خلقی، سایر اختلالات معده یا شکم (مانند سوراخ یا مسدود شدن روده، ایلئوس، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو) مطلع سازید.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
زنانی که از داروهای خوراکی ضد بارداری استفاده می کنند، در صورت بروز اسهال شدید باید از داروهای ضد بارداری دیگری نیز استفاده کنند چرا که ممکن است بدن آنها داروها را به طور کامل جذب نکرده و در نتیجه احتمال بارداری افزایش یابد. هنگام بارداری، این دارو تنها در زمان نیاز مصرف شود. به همین دلیل باید در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک صحبت شود.
این دارو به شیر مادر منتقل می شود، بنابراین پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی پروکالوپراید را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
محصولی که با این دارو تداخل دارد عبارت است از: پراملینتید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش