ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پسیلیوم Psyllium

نام های تجاری: Metamucil (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو برای درمان یبوست استفاده می شود. متاموسیل، حجم مدفوع را افزایش می دهد و باعث اصلاح کارکرد مزاج می شود. متاموسیل همچنین باعث می شود تا مقدار آب موجود در ترکیبات مدفوع افزایش پیدا کند و مدفوع نرم تر شود و راحت تر خارج شود.
پسیلیوم مسهلی است که حجم مدفوع را افزایش می دهد. همچنین از این دارو به همراه یک رژیم غذایی مناسب، برای درمان کلسترول بالا نیز می توان استفاده کرد.

 

زمان و نحوه مصرف

این دارو بنابر توصیه پزشک به شکل خوراکی مصرف می شود. اگر خود درمانی انجام می دهید، از دستورالعمل های استفاده از دارو، کمک بگیرید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک یا داروساز خود بپرسید. برای پیشگیری از گیر کردن‌ دارو درون گلو، دارو را همراه با یک لیوان پر از آب یا مایعات دیگر(۸ اونس یا ۲۴۰ میلی لیتر) مصرف کنید. در صورت استفاده از قرص متاموسیل، پیش از قورت دادن، آن را کامل بجوید.
برای استفاده از پودر متاموسیل، با کمک گرفتن از دستورالعمل های نحوه استفاده از دارو، مقدار پودر مورد استفاده را اندازه بگیرید و سپس آن را با یک لیوان پر از آب یا مایعات دیگر(۸ اونس یا ۲۴۰ میلی لیتر) مخلوط کنید و آن را کامل به هم بزنید و سپس فوراً آن را بنوشید. اگر این مخلوط خیلی غلیظ شد، مقدار بیشتری مایعات به آن اضافه کنید. هنگام آماده کردن این دارو، مراقب باشید تا آن را استنشاق نکنید زیرا در مواقع نادر می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شدید شود.
دُز دارو بر اساس سن، مشکلات پزشکی و میزان پاسخ دهی فرد بیمار به درمان، تعیین می شود. مقدار دارو و دُز آن را بدون مشورت با پزشک و به طور خودسرانه، افزایش ندهید.
مصرف متاموسیل ممکن است باعث عدم جذب برخی از داروها شود. از این دارو حداقل ۲ ساعت قبل از مصرف سایر داروهایتان، استفاده کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال دیگری، به پزشک یا داروساز خود مراجعه کنید.
۱‌تا ۳ روز طول می کشد تا این دارو، اثر خود را نشان دهد. برای اثرگذاری کامل این دارو باید از آن به صورت منظم استفاده کرد. برای انجام این امر، داروهایتان را در ساعت مشخصی از روز مصرف کنید. نباید بیشتر از ۷ روز از این دارو استفاده کرد مگر اینکه پزشک توصیه کرده باشد.
در صورت تداوم یافتن یا تشدید بیماری و یا خونریزی مقعدی، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر احساس می کنید که بیماری تان به مراحل پیشرفته خود رسیده است، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

عوارض جانبی

وجود گاز در معده و گرفتگی معده، از عوارض جانبی استفاده از این دارو می باشد. در صورت تداوم یافتن یا تشدید این عوارض، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
فواید استفاده از این دارو بسیار بیشتر از عوارض جانبی آن است، به همین دلیل پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است. در اغلب افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جدی و خطرناکی مشاهده نشده است.


این دارو باید با حداقل یک لیوان پر از آب(۸ اونس یا ۲۴۰ میلی لیتر) مصرف شود تا هنگام استفاده در گلو گیر نکند. اگر پس از استفاده از این داروها علائمی مانند درد در قفسه، استفراغ، مشکلات تنفسی و مشکلاتی در بلعیدن در خود مشاهده کردید، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.
در صورت استفاده از این دارو امکان ایجاد یک واکنش آلرژیک شدید اما نادر وجود خواهد داشت. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: ایجاد راش، خارش، تورم و التهاب در ناحیه صورت، گلو و کردن، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی.
البته موارد ذکر شده تمامی عوارض ناشی از واکنش های آلرژیک نیستند. در صورت مشاهده علائم دیگر نیز با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت داشتن آلرژی به این مسهل یا آلرژی های دیگر پیش از تجویز این دارو، این‌ موضوع را به اطلاع پزشک یا داروساز خود برسانید. این دارو حاوی عناصر غیر فعالی است که خطر ابتلا به آلرژی یا مشکلات تنفسی را افزایش می دهد. برای دستیابی به اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
پیش از مصرف این دارو سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر را به اطلاع پزشک خود برسانید: انسداد معده و روده، وجود مشکلاتی در بلع، آپاندیس یا علائم آن(مانند حالت تهوع، استفراغ، دل درد ناگهانی و بدون دلیل)، ایجاد تغییرات ناگهانی در روتین دفع مدفوع که بیش از ۲هفته است که به طول انجامیده است و خونریزی در ناحیه مقعد.
پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، تمامی داروهای مصرفی تان را(داروهای تجویز شده توسط پزشک، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) به اطلاع پزشک خود برسانید.
بعضی از این داروها ممکن است که حاوی قند یا آسپارتام باشند. توصیه می شود اگر مبتلا به دیابت، فنیل کتونوریا یا هر بیماری دیگری که در آن نیاز است تا از مصرف این گونه مواد اجتناب کنید، پیش از مصرف این نوع داروها، با پزشک خود مشورت کنید.
در طول بارداری تنها در مواقع ضروری از این دارو استفاده کنید. درباره استفاده از این دارو در حین بارداری، با پزشک خود مشورت کنید.
هنوز مشخص نشده است که آیا این دارو می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر. پیش از استفاده از این دارو در دوران شیردهی، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

استفاده همزمان متاموسیل با سایر داروها مانند داروهای گیاهی، می تواند اثر این دارو را از بین ببرد که این امر می تواند باعث عدم عملکرد درست این دارو و ایجاد عوارض جانبی خطرناکی شود. البته این تداخلات دارویی، همواره اتفاق نمی افتند. پزشک یا داروساز شما می توانند با ایجاد تغییراتی در نحوه استفاده از این دارو و نظارت دقیق، از ایجاد این تداخلات دارویی، پیشگیری کند.
برای اینکه بتوانید بهترین کمک را به پزشک یا داروساز خود بکنید، کافی است که نام تمامی داروهای مصرفی خود را (داروهای تجویز شده توسط پزشک، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) پیش از شروع کردن مصرف این دارو، به اطلاع آنها برسانید. زمانی که در حال استفاده از این دارو هستید، مصرف هیچ گونه داروی دیگری را شروع نکنید، هیچ دارویی را به طور خودسرانه قطع نکنید و دز آنها را نیز تغییر ندهید.
لیستی از داروهای مصرفی تان را بنویسید و این لیست را در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید، که می تواند مانع از ایجاد مشکلات سلامتی جدی شود.

سوء مصرف

اگر شخصی بیش از حد معمول از این دارو استفاده کند، دچار عوارض خطرناکی مانند بیهوشی و مشکلات تنفسی خواهد شد. در صورت وقوع این اتفاق، فوراً با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

سعی کنید که به طور منظم داروهایتان را مصرف کنید و آزمایش هایتان را نیز انجام دهید. ایجاد تغییراتی در سبک زندگی مانند ورزش کردن، نوشیدن آب کافی، داشتن رژیم غذایی مناسب با مواد غذایی غنی از فیبر مانند سبوس، میوه ها و سبزیجات تازه، می تواند از مبتلا شدن به این بیماری پیشگیری کند. درباره ایجاد تغییراتی در سبک زندگی که به نفع شما است، با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموش کردن مصرف دارو به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید اما اگر نزدیک به زمان نوبت بعدی مصرف دارو خود هستید، از داروی فراموش شده، صرف نظر کنید. هیچ گاه برای جبران کردن داروی فراموش شده، دو بار از یک دارو(در یک نوبت استفاده از دارو) استفاده نکنید.

نگهداری

مارک های مختلف این دارو، نیاز به محل های نگهداری متفاوتی دارند. بسته بندی دارو را بررسی کنید یا از داروساز خود بپرسید تا متوجه شوید دارویی که در حال استفاده از آن هستید به کدام مارک تعلق دارد و باید چگونه از آن نگهداری کرد.
هرگز داروهایتان را در داخل توالت یا فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل استفاده از دارو، ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن یا عدم نیاز به این محصول، آن را دور بیندازید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش