ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پلکاناتید Plecanatide

نام های تجاری: ترولانس پلیکاناتید

موارد مصرف

از پلکاناتید برای درمان انواع خاصی از مشکلات روده (یبوست مزمن ایدیوپاتیک، سندرم روده تحریک پذیر همراه با یبوست) استفاده می شود. این ماده به افزایش مایعات در روده و کمک به سرعت بخشیدن به حرکت غذا در روده، می پردازد. پلکاناتید باعث بهبود بافت مدفوع و کاهش خستگی و حرکات ناقص روده می شود.


این دارو به دلیل خطر جدی عوارض جانبی نباید در کودکان زیر 6 سال استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف یا مصرف مجدد دارو، از داروساز درمورد دارو راهنمایی گرفته شود. سؤال های مربوطه از پزشک یا داروساز پرسیده شوند.
این دارو به طور خوراکی طبق دستور پزشک با یا بدون غذا و روزی یک مرتبه مصرف شود.
در صورت مشکل در بلع قرص، قرص را پودر کرده و با یک قاشق چای خوری سیب در دمای اتاق مخلوط شود. مخلوط تهیه شده فوراً قورت داده شود. از نگهداری مخلوط برای استفاده ی بعدی خودداری شود.
همچنین می توان قرص را درون فنجانی یا یک اونس (30 میلی لیتر) آب در دمای اتاق قرار داد. سپس به مدت 30 ثانیه محلوط همزده شود و بلافاصله نوشیده شود. در صورت باقی ماندن تکه ای از قرص درون فنجان، مجدداً مراحل تکرار شوند. در صورت استفاده از لوله ای که به معده متصل می باشد، نحوه استفاده آن و درست مخلوط کردن قرص ها از متخصص بهداشت و درمان پرسیده شود.
بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.
از افزایش دوز دارو یا طولانی کردن مدت زمان مصرف آن خودداری شود زیرا نه تنها بیماری سریع تر برطرف نمی شود بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش می یابد.

عوارض جانبی

اسهال عارضه ی جانبی این دارو می باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، به پزشک یا داروساز اطلاع داده شود.
در صورت تجویز این دارو توسط پزشک و بروز عوارض جانبی، فرد باید به یاد داشته باشد که پزشک بیشتر بودن مزایای مصرف این دارو را از عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، به عوارض جانبی جدی دچار نشده اند.


در صورت بروز اسهال شدید، مصرف این دارو را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه پوستی، خارش، تورم به خصوص صورت و زبان و گلو، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص انسداد معده یا روده مطلع سازید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
هنگام بارداری، این دارو باید تنها در زمان نیاز مصرف شود. در مورد خطرها و مزایای آن با پزشک صحبت شود.
انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک مشورت شود.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی پلکاناتید را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. 

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید. در صورت فراموش کردن دو دوز یا بیشتر از دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید.همچنین داروها را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان قرار دهید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش