ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پلی کربوفیل Polycarbophil

نام های تجاری: اکالاکتین فایبرنورم فایبرکن میترولان پلی کارب فایبرلاکس فایبرتب کونسیل فایبر فایبر لاکساتیو قرص فایبرال (بیشتر)

موارد مصرف

از پلی کربوفیل در درمان یبوست استفاده می شود. این دارو در دسته داروهای مسهل می باشد. این دارو باعث حرکت روده ها شده و حجم مدفوع را افزایش می دهد. به علاوه این دارو آب موجود در مدفوع را افزایش داده و باعث نرم شدن مدفوع و آسان تر شدن دفع آن خواهد شد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو بنابر توصیه پزشک و به شکل خوراکی مصرف می شود. اگر خود درمانی می کنید، از دستورالعمل استفاده از دارو به دقت پیروی کنید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را همراه با یک لیوان پر از آب یا مایعات دیگر (۸ اونس یا ۲۴۰ میلی لیتر) مصرف کنید. اگر از قرص های جویدنی استفاده می کنید، پیش از بلعیدن، آن ها را به طور کامل بجوید.
دوز دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ دهی او به درمان تعیین خواهد شد.بدون مشورت با پزشک دوز و مقدار دارو را افزایش ندهید.
پلی کربوفیل ممکن است جذب سایر داروهای در حال مصرف را نیز کاهش دهد. از پزشک خود بپرسید که بین استفاده از هر از دارو باید چقدر زمان داد و هر کدام از آنها را در چه زمانی باید مصرف کنید‌.
۱تا ۳ روز طول می کشد تا این دارو اثرات خود را نشان دهد.

بیشترین اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود به همین منظور در ساعت مشخصی از روز از آن استفاده کنید. از این دارو بیشتر از ۷ روز استفاده نکنید مگر این که پزشک توصیه کرده باشد.
در صورت تشدید یا تداوم بیماری و یا خونریزی در ناحیه مقعد، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر بهبودی حاصل نشد یا بیماری تشدید شد، باید حتماً به پزشک مراجعه نمود.

عوارض جانبی

گاز در معده یا گرفتگی معده، از عوارض جانبی استفاده از این دارو می باشند. تشدید هر یک از علائم‌ را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
به یاد داشته باشید که فواید استفاده از این دارو بسیار بیشتر از عوارض جانبی آن است و به همین دلیل که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است. در اکثر افرادی که از این دارو استفاده کرده اند، عوارض جانبی جدی و خطرناکی مشاهده نشده است.


پلی کربوفیل باید با حداقل یک لیوان پر از آب یا مایعات دیگر (۸ اونس یا ۲۴۰ میلی لیتر) مصرف شود تا در گلو گیر نکرده و باعث خفگی نشود. در صورت گیر کردن دارو در گلو و بروز علائم زیر، فوراً با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. این علائم عبارتند از: درد قفسه سینه، استفراغ، مشکل در بلع و تنفس.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به انسداد معده و روده، تنفس سخت، التهاب آپاندیس یا علائم آپاندیسیت (مانند حالت تهوع و استفراغ، درد ناگهانی و بدون دلیل در معده و شکم)، تغییرات ناگهانی در تعداد دفع مدفوع که بیشتر از ۲ هفته به طول انجامیده است، خونریزی مقعدی، افزایش سطح کلسیم خون و بیماری های کلیوی مطلع سازید.
پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، تمامی داروهای مصرفی خود را (داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک برسانید.
در صورت بارداری، پیش از مصرف پلی کربوفیل، آن را به اطلاع پزشک خود برسانید.
هنوز مشخص نشده است که آیا این دارو می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر. اگر قصد استفاده از این دارو در دوران شیردهی را دارید، حتماً پیش از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی پلی کربوفیل را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

تمامی قرارهای ملاقات پزشکی و آزمایش های خود را به صورت منظم انجام دهید.
تغییر صحیح سبک زندگی از یبوست پیشگیری کرده و یا آن را کاهش می دهد. کارهایی همچون ورزش کردن، نوشیدن مقدار کافی آب و داشتن رژیم غذایی مناسب همراه با مواد مغذی فیبردار مانند سبوس و سبزیجات و میوه های تازه. با پزشک خود درباره تغییرات مفید سبک زندگی، مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش