ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پنسیکلوویر Penciclovir Topical

نام های تجاری: دناویر

موارد مصرف

این دارو برای درمان تبخال استفاده می شود و از رشد ویروس جلوگیری می کند. دارو می تواند باعث بهبودی زخم ها و کاهش علائم (مانند گزگز، درد، سوزش، خارش) شود. پنسیکلوویر متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان ضد ویروس شناخته می شوند. این دارو تبخال را درمان نمی کند و از انتقال عفونت به شخص دیگر و وقایع آینده جلوگیری نمی کند.

زمان و نحوه مصرف

از این دارو در اولین نشانه عفونت (مانند گزگز، سوزش، قرمزی یا زخم) استفاده کنید. قبل و بعد از استفاده از این دارو دستان خود را با آب و صابون بشویید. قبل از استفاده از دارو، مناطق آسیب دیده را تمیز و خشک کنید. یک لایه نازک از کرم پنسیکلویر را روی تبخال (ناحیه دارای گزگز، خارش، قرمزی، تورم) بزنید و به آرامی مالش دهید. پماد را هر 2 ساعت (به استثنای خواب) به مدت 4 روز یا طبق دستور پزشک استفاده کنید.

این پماد فقط برای استعمال موضعی می باشد. این دارو را در چشم یا اطراف چشم استفاده نکنید زیرا این دارو می تواند چشم را تحریک کند. در صورت برخورد دارو با چشم، چسم را با آب فراوان بشویید. از این پماد برای داخل دهان یا بینی استفاده نکنید.

دوز دارو براساس شرایط پزشکی و واکنش بدن به درمان تعیین می شود. از افزایش دوز یا مدت زمان مصرف دارو خودداری کنید.

بیشترین اثر دارو در صورت استفاده ی منظم آن حاصل خواهد شد. این دارو زمانی بهترین اثر را دارد که مقدار داروی جذب شده توسط پوست در حد ثابت باقی بماند. بنابراین، این دارو را در فواصل زمانی مساوی مصرف کنید. برای کمک به جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در ساعتی مشخص مصرف کنید.

تبخال به راحتی گسترش می یابد. پماد پنسیکلوویر از شیوع تبخال جلوگیری نمی کند. تا زمان بهبودی کامل تبخال، در هنگام شیوع از تماس جسمی نزدیک با دیگران (مانند بوسیدن) خودداری کنید. همچنین سعی کنید که به تبخال دست نزنید و اگر دست زدید دست های خود را بشویید.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت بیماری، موضوع را با پزشک مطرح کنید.

عوارض جانبی

ممکن است قرمزی، سوزش، گزگز یا بی حسی ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا فامسیکلوور یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.

اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به شیر مادر منتقل نمی شود. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک معالج یا پزشک داروخانه ممکن است از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و شما را برای آنها تحت نظر داشته باشد. بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

پیش از مصرف دارو، تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید

لیستی از تمام داروهای خود را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه به اشتراک بگذارید.

سوء مصرف

مصرف خوراکی این دارو ممکن است مضر باشد. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. با انجام این کار ممکن است عفونت گسترش یابد.

عوامل مختلفی از جمله استرس، تغییرات هورمونی (مانند بارداری، دوره قاعدگی)، آسیب / جراحی در دهان (مانند کار دندانپزشکی)، خستگی، نور خورشید، هوای سرد یا تب / سرما / آنفلوانزا می تواند باعث شیوع تبخال شود.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق نگهداری شود. پس از هربار استفاده، درپوش را محکم ببندید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش