ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پنی سیلین G بنزاتین Penicillin G Benzathine

نام های تجاری: پن ال ای بنزا-پن بیسیلین L-A پنی سیلین جی بنزاتین (بیشتر)

موارد مصرف

از پنی سیلین G بنزاتین برای جلوگیری و درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی (مانند تب روماتیسی) استفاده می شود. این دارو، آنتی بیوتیک پنی سیلین با اثر طولانی مدت است که باعث توقف رشد باکتری ها می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو به صورت عضلانی و طبق دستور پزشک تزریق می شود. دوز دارو براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت می باشد. دوز مصرفی برای کودکان براساس سن و وزن تجویز می شود.
در صورت استفاده ی دارو بدون تجویز پزشک، تمام دستورالعمل های تهیه و مصرف دارو از متخصص بهداشت پرسیده شود. این دارو نباید از طریق شریان، عصب یا ورید تزریق شود. به بخش هشدار روی بسته بندی توجه شود. دارو باید قبل از مصرف از نظر شکل ذرات و تفییر رنگ بررسی شود. در صورت بروز مشکل در این دو مورد، از دارو استفاده نشود. اطلاعات لازم برای نگهداری و دور انداختن دارو کسب شود.
دوزهای دارو باید طبق برنامه ای منظم که پزشک تجویز کرده است مصرف شوند تا دارو بهترین اثر را داشته باشد.
در صورت بهبود علائم بیماری، مصرف دارو باید تا مدت زمان تجویز شده ادامه یابد و قطع نشود. قطع دارو زودتر از زمان تجویز شده، منجر به بازگشت عفونت خواهد شد.
در صورت تداوم یا تشدید شرایط، موضوع را به اطلاع پزشک خود برسانید.

عوارض جانبی

درد در محل تزریق، حالت تهوع یا استفراغ از عوارض جانبی دارو می باشد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از این علائم، به پزشک یا داروساز اطلاع داده شود.
به یاد داشته باشید پزشک معالجتان این دارو را به دلیل بیشتر بودن منافع این دارو نسبت به عوارض آن برای شما تجویز کرده است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر را فوراً به پزشک اطلاع دهید: درد مفصل و عضله، تغییرات بینایی، علائم بروز عفونت چدید (مانند گلو دردی که برطرف نمی شود، تب و لرز)، کبودی و خونریزی سریع، خستگی غیر معمول، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند گیجی، توهم، افسردگی و خشم).


این دارو به دلیل نوعی باکتری، گاهی اوقات باعث بیماری شدید روده ای (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) می شود. این عارضه ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها بعد درمان رخ دهد. در صورت بروز موارد زیر سریعاً به پزشک اطلاع داده شود: اسهال مداوم، درد و گرفتگی شکم یا معده، خون یا مخاط در مدفوع.
در صورت بروز هر یک از این علائم، از داروی ضد اسهال یا مواد افیونی استفاده نشود زیرا این داروها وضعیت را وخیم می کنند.
استفاده ی طولانی مدت یا مکرر از این دارو می تواند منجر به برفک دهانی یا عفونت قارچی واژن شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک تماس گرفته شود.
استفاده از این دارو برای درمان سفلیس و برخی دیگر از عفونت ها، منجر به ایجاد واکنشی می شود که پس از شروع درمان رخ داده و تا 24 ساعت ادامه دارد. در صورت بروز این علائم، بلافاصله به پزشک اطلاع داده شود: سر درد، تب و لرز، تعریق، درد مفاصل و عضلات، ضربان سریع قلب، سرگیجه، تشدید زخم های پوستی یا سایر علائم بیماری.
در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: درد، قرمزی، تورم، بی حسی و ضعف بازوها و پاها، تغییر رنگ پوست در نزدیکی محل تزریق یا بازوها و پاها، درد شدید و پوسته پوسته شدن ناحیه در محل تزریق، گرفتگی عضلات و ضعف اطراف محل تزریق، عدم توانایی در حرکت (فلج شدن)، درد قفسه سینه، تورم غدد لنفاوی، درد شدید معده و شکم، حالت تهوع یا استفراغ مداوم، زرد شدن سفیدی چشم و پوست، ضربان نامنظم قلب، تشنج، ادرار صورتی، خونی یا تیره، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) از کمک های پزشکی استفاده شود.
واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش، تورم به خصوص صورت و زبان و گلو، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف این دارو، در صورت حساسیت به آن یا موارد دیگر، موضوع را با پزشک معالج خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشد که می توانند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات کلیوی مطلع سازید.
این دارو تأثیر واکسن های زنده ی باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) را کاهش می دهد. در حین استفاده از این دارو از واکسیناسیون خودداری شود، مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
در دوران بارداری، تنها زمانی باید استفاده شود که به شدت به آن نیاز باشد. در مورد خطرها و فواید آن با پزشک صحبت شود.
ممکن است این دارو به شیر مادر منتقل شود. قبل از شیردهی با پزشک مشورت شود.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه‌ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی پنی سیلین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا قطع نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: متوترکسات.
این دارو در برخی آزمایش های آزمایشگاهی (از جمله برخی تست های گلوکز ادرار) تداخل ایجاد می کند و نتایج نادرستی را به دنبال خواهد داشت. از مطلع بودن پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از داروهای مصرفی، اطمینان حاصل شود.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید

علائم سوء مصرف دارو می‌توانند به صورت تشنج، گیجی شدید، توهم، ضربان قلب سریع و از دست دادن هوشیاری باشد.

توجه

از تجویز خودسرانه این دارو با دیگران خودداری نمایید.

تمام قرارهای عادی پزشکی خود را حفظ کرده و جهت کنترل پیش روی وضعیت و بررسی عوارض جانبی، آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند شمارش کامل سلول های خونی، آزمایش عملکرد کلیه و کشت خون) به صورت دوره‌ای انجام شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با پزشک معالج خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. در یخچال نگهداری شود اما یخ نزند. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش