ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پنی سیلین G پروکائین Penicillin G Procaine

نام های تجاری: پن پروکا-پن

موارد مصرف

پنی سیلین G پروکائین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی (مانند تب روماتیسی) استفاده می شود. این دارو، آنتی بیوتیک پنی سیلین با اثر طولانی مدت است که باعث توقف رشد باکتری ها می شود.
از این دارو نباید برای درمان سوزاک استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو طبق دستور پزشک به صورت عضلانی تزریق می شود.
دوز دارو براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت می باشد. دوز مصرفی برای کودکان براساس سن و وزن تجویز می شود.
در صورت استفاده از دارو بدون تجویز پزشک، تمام دستورالعمل های تهیه و مصرف دارو از متخصص بهداشت پرسیده شود. دارو قبل از مصرف از نظر شکل ذرات و تغییر رنگ بررسی شود. در صورت بروز مشکل در این دو مورد، از دارو استفاده نشود. اطلاعات لازم برای نگهداری و دور انداختن دارو کسب شود.
دوزهای مصرفی طبق برنامه ای منظم که پزشک تجویز کرده است مصرف شوند تا دارو بهترین اثر را داشته باشد.
در صورت بهبود علائم مصرف دارو تا مدت زمان تجویز شده ادامه یابد و قطع نشود. قطع دارو زودتر از زمان تجویز شده، منجر به بازگشت عفونت خواهد شد.
در صورت طولانی و بدتر شدن وضعیت، به پزشک اطلاع داده شود.

عوارض جانبی

درد در محل تزریق از عوارض جانبی دارو می باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن این علائم، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.


در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی که بسیار نادر می باشند، فوراً به پزشک اطلاع داده شود: درد مفصل و عضله، درد شدید و پوسته ریزی در محل تزریق، بی حسی و سوزن سوزن شدن بازوها و پاها، درد و قرمزی و تورم بازوها و پاها، تغییر رنگ پوست در نزدیکی محل تزریق یا بازوها و پاها، حرکات کنترل نشده، عدم توانایی در حرکت، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، علائم جدید عفونت (به عنوان مثال تب و گلو درد مداوم)، کبودی و خونریزی آسان، ادرار تیره و کدر، تشنج، تغییرات ذهنی و خلقی (به عنوان مثال افسردگی و خشم).
در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله: درد قفسه سینه، مشکل در گفتار، تغییرات بینایی و غش کردن از کمک های پزشکی استفاده شود.
این دارو به ندرت باعث اختلال خونی بسیار جدی و کشنده (مت هموگلوبینمی) می شود. این عارضه در صورت بروز مشکلات تنفسی، بیماری های خاص خونی یا سیگار کشیدن شدید تر می شود. علائم این اختلال طی چند دقیقه تا چند ساعت پس از استفاده از این دارو رخ می دهد. در صورت بروز علائم مت هموگلوبینمی، استفاده از این دارو متوقف و بلافاصله از فوریت های پزشکی کمک گرفته شود: سردرد، سرگیجه، تنگی نفس، خستگی، پوست رنگ پریده مایل به آبی یا خاکستری، ضربان سریع قلب.
در صوت استفاده از این دارو برای درمان سفلیس، بیماری شناخته شده ای به نام واکنش جاریش_ هایمر ایجاد می شود. این عوارض 1 تا 2 ساعت پس از دریافت دارو رخ می دهد و تا 24 ساعت ادامه می یابد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم فوراً به پزشک اطلاع داده شود: تب و لرز، درد عضلانی، بدتر شدن زخم های پوستی، ضربان سریع قلب، تنفس سریع، سرگیجه و گرگرفتگی.
این دارو گاهی اوقات باعث بیماری شدید روده ای (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) می شود. این وضعیت ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها بعد درمان رخ دهد. در صورت وجود موارد زیر از داروهای ضد اسهال یا مواد افیونی استفاده نشود زیرا باعث بدتر شدن وضعیت می شوند، همچنین سریعاً به پزشک اطلاع داده شود: اسهالی مداوم، درد و گرفتگی شکم یا معده، خون یا مخاط در مدفوع.
استفاده ی طولانی مدت یا مکرر از این دارو منجر به برفک دهانی یا عفونتقارچی واژن می شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک تماس گرفته شود.
واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش، تورم به خصوص صورت و زبان و گلو، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً باید به دنبال مراقبت های پزشکی بود.
موارد ذکر شده لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارض، با پزشک یا داروساز تماس گرفته شود.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت وجود حساسیت به این دارو، آنتی بیوتیک های دیگر (مانند سایر پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها)، پروکائین یا آلرژی های دیگر یا قبل از مصرف به پزشک یا داروساز اطلاع داده شود. این محصول حاوی مواد غیر فعالی است که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز صحبت شود.
قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی به پزشک یا داروساز شرح داده شود، به خصوص: مشکلات کلیوی، مشکلات تنفسی (مانند آسم، برونشیت، آمفیزم و سابقه استعمال دخانیات)، بیماری قلبی، برخی از اختلالات خونی (کمبود G6PD، کمبود پیروات کیناز، بیماری هموگلوبین- M و NADH- متیوگلوبین ردوکتاز).
این دارو تأثیر واکسن های زنده ی باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) را کاهش می دهد. حین استفاده از این دارو از واکسیناسیون خودداری شود، مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد.
افراد مسن و نوزادان بیشتردر معرض خطر عوارض جانبی این دارو می باشند.
در دوران بارداری، تنها زمانی باید استفاده شود که به شدت به آن نیاز باشد. در مورد خطرها و فواید آن با پزشک صحبت شود.
ممکن است این دارو در مقادیر کم به شیر مادر منتقل شود. قبل از شیردهی با پزشک مشورت شود.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: رقیق کننده های خون (به عنوان مثال وارفارین)، متوترکسات، NSAID ها (به عنوان مثال آسپیرین و ایندومتاسین) و تتراسایکلین ها.
با تجویز پزشک، مصرف آسپیرین با دوز پایین (81-325 میلی گرم در روز) به منظور پیشگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی، باید ادامه یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر به پزشک یا داروساز مراجعه شود.
این دارو در برخی آزمایش های آزمایشگاهی (از جمله برخی تست های گلوکز ادرار) تداخل ایجاد می کند و نتایج نادرستی را به دنبال خواهد داشت. از مطلع بودن پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از داروهای مصرفی، اطمینان حاصل شود.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و مشکل و قطع تنفس، با مرکز فوریت های پزشکی تماس گرفته شود. علائم مصرف بیش از حد دارو شامل: تشنج، گیجی و تغییرات ذهنی و خلقی (به عنوان مثال خشم) می شوند.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
در صورت استفاده طولانی مدت از این دارو، تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی (مانند شمارش کامل سلول های خونی و آزمایش عملکرد کلیه) حفظ شوند. برای اطلاع از جزئیات با پزشک مشورت شود.

دوز فراموش شده

آثار مثبت این دارو در صورت مصرف منظم آن طبق دستورالعمل پزشک حاصل می شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش