ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایکلوزیگ (پوناتینیب) Iclusig (Ponatinib)

نام های تجاری: ایکلوزیگ پناتینیب هیدروکلراید

موارد مصرف

پوناتینیب برای درمان انواع خاصی از سرطان خون (مزمن میلوئیدی سرطان خون -CML، لوسمی لنفوبلاستی حاد -ALL) مصرف می شود. این دارو، رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهد یا متوقف می سازد و به دسته ای از داروها که تحت عنوان بازدارنده های کیناز شناخته می شوند، تعلق دارد.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی(۱۵ میلی گرم؛۴۵ میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف پوناتینیب و یا درهر بار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق تجویز پزشک، بصورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن و معمولاً یک بار در روز، مصرف می شود. این قرص را بصورت کامل ببلعید و از خرد کردن و حل کردن آن بپرهیزید. همچنین مقدار فراوانی آب بنوشید مگراینکه پزشک توصیه دیگری کرده باشد. دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، نتایج آزمایشگاه، میزان پاسخ دهی او به درمان و سایر داروهای مصرفی اش تعیین خواهد شد. حتماً نام تمامی داروهای مصرفی تان(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

دوز دارو و مقدار مصرفی آن را افزایش ندهید. با انجام این کار بیماری تان سریعتر بهبود نمی یابد بلکه خطرات ناشی از عوارض جانبی آن را افزایش خواهد یافت.

بیشترین اثرگزاری این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

در هنگام مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب آن خودداری نمایید مگر اینکه پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه توصیه کرده باشد آنگاه می توانید این کار را با خیال راحت انجام دهید. گریپ فروت، احتمال عوارض جانبی این دارو را افزایش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید

داروهای کاهنده اسید برای سوء هاضمه، سوزش معده یا زخم (مانند مهارکننده های پمپ پروتون، مسدود کننده های H2، آنتی اسیدها) از عملکرد مناسب پوناتینیب جلوگیری خواهند کرد. در صورت استفاده از هر یک از این داروها، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

ازآنجایی که این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف یا گرد قرص آن را تنفس کنند.

عوارض جانبی

سردرد، سرگیجه، یبوست یا از دست دادن اشتها ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشکتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که براین باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افرادی که این دارو را مصرف می کنند، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله موارد زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: افزایش وزن، بی حسی / سوزن سوزن شدن پوست، درد / بی حسی / احساس سوزش در انگشتان دست و پا، غش کردن، ضربان قلب سریع / آهسته / نامنظم، تپش قلب، تورم/سوزش، درد چشم، بهبودی آهسته زخم، سردرد شدید ناگهانی، تاری دید / مشکلات بینایی، مشکلات تفکر.

 پوناتینیب گاهی به علت تخریب سریع سلول های سرطانی (سندرم لیز تومور)، عوارض جانبی بوجود می آورد. پزشک برای کاهش این خطر، داروهای اضافه تری را تجویز و به بیماران توصیه می کند که به مقدار فراوانی آب بنوشند. در صورت وقوع هریک از علائم زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: درد کمر / پهلو، علائم مشکلات کلیوی (مانند دفع ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، گرفتگی عضلانی / ضعف.

در صورت وقوع هریک از عوارض جانبی بسیار جدی زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: خونریزی / کبودی غیرعادی، مدفوع سیاه / خونی، استفراغ حاوی خون یا شبیه به تفاله قهوه، تنگی نفس، تشنج.

این دارو فشار خون را نیز افزایش خواهد داد. بنابراین بیماران باید فشار خون خود را بصورت مرتب بررسی کنند و در صورت بالا بودن آن، پزشکشان را مطلع سازند. او با تجویز داروهایی، فشار خون را کنترل خواهد کرد.

این دارو همچنین توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها را کاهش می دهد که این امر احتمال ابتلا به عفونت های جدی را افزایش می دهد و یا عفونت های فعلی را تشدید خواهد کرد. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه) فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

پوناتینیب بر توانایی بارداری در زنان در سنین باروری، تاثیرگزار است. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان صحبت کنید.

واکنش بسیار جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود، در صورت مشاهده علائم واکنش جدی آلرژیک از جمله موارد زیر، پزشکتان را مطلع سازید: راش، خارش / تورم(مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده عوارضی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف پوناتینیب، در صورت داشتن حساسیت به آن و یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: بیماری کبدی، مشکلات قلبی (مانند سابقه حمله قلبی، ورم گلو، فشار خون بالا)، سکته قبلی یا "سکته خفیف" ( حمله ایسکمیک گذرا )، دیابت، کلسترول بالا، مصرف دخانیات.

این دارو باعث سرگیجه یا تاری دید می شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) این سرگیجه را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات یا سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارند را با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها خودداری نمایید. نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید‌.

بدون رضایت پزشکتان، از انجام هرگونه ایمن سازی/واکسیناسیون خودداری نمایید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن زنده را دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) نیز اجتناب کنید‌.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری نمایید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو مخصوصاً خونریزی/ کبودی غیرعادی، لخته شدن خون، تورم پاها / مچ پا، گرفتگی عضلات، ضعف، از دست دادن اشتها، حساسیت بیشتری نشان می دهند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. هنگام مصرف پوناتینیب نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. پیش از شروع مصرف این دارو، پزشک تست بارداری را تجویز خواهد کرد. در طول مصرف این دارو و به مدت ۳ هفته پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. اگر باردار هستید، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وجود خطرات احتمالی برای نوزاد شیرخوار، شیردهی هنگام مصرف این دارو و ۶ روز پس از قطع درمان توصیه نمی شود. پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را تغییر ندهید.

برخی از داروها بر حذف پوناتینیب از بدن تأثیر بگذارند و برخی دیگر نیز باعث عدم عملکرد صحیح آن می شوند. این داروها عبارتند از: ضد قارچهای آزول (مانند ایتراکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، مهارکننده های پروتئاز اچ آی وی (مانند لوپیناویر، ریتوناویر)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین داروهای تشنج (مانند فنی توئین)، گیاه گل راعی و غیره.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کرده باشد، دچار علائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم تست های آزمایشگاهی/پزشکی دوره ای (مانند فشار خون، معاینه چشم، آزمایش عملکرد کبد، شمارش کامل سلول های خونی، لیپاز، اسید اوریک) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند.

دوز فراموش شده

درصورت فراموشی مصرف یک دوز از دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید اما اگر نزدیک زمان دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام و دستشویی نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

داروها را در داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش