ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پگ اینترفرون آلفا-۲b Peginterferon alfa-2b

نام های تجاری: پگ اینترفرون آلفا-2ب پگ اینترون سیلاترون پگ اینترون ردی پن

موارد مصرف

پگ اینترفرون آلفا-۲b به تنهایی یا در ترکیب با ریباویرین برای درمان هپاتیت C مزمن، عفونت ویروسی کبد به کار می رود. این دارو باعث کاهش تعداد ویروس هپاتیت در بدن می شود و به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با بیماری ها مقابله کند. در صورت عدم درمان، عفونت مزمن هپاتیت می تواند منجر به آسیب جدی به کبد (سیروز) و در نهایت سرطان کبد شود. مشخص نیست که آیا پگ اینترفرون می تواند بیماری هپاتیت C را درمان کند و یا از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کند یا نه. از روش های صحیح برای رابطه جنسی (مانند استفاده از کاندوم لاتکس) برای کاهش خطر انتقال ویروس استفاده کنید.

اَشکال دارویی

  • کیت زیر جلدی (296 میکروگرم؛ 444 میکروگرم؛ 888 میکروگرم)؛
  • پودر زیر جلدی برای تزریق (120 میکروگرم؛ 50 میکروگرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف پگ اینترفرون آلفا-۲b، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

اگر این دارو را در خانه مصرف می کنید، تمام دستورالعمل های تهیه و نحوه مصرف را از پزشک متخصص و بسته بندی محصول بیاموزید. برای راحتی مصرف، این دارو را از یخچال خارج کرده و بگذارید تا در دمای اتاق گرم شود، همانطور که در دستورالعمل استفاده از آن ذکر شده است. از قرار دادن این دارو در مایکروویو یا آب گرم خودداری کنید. قبل از استفاده، این محصول را از نظر بصری، از نظر تغییر در اندازه ذرات یا تغییر رنگ ،بررسی کنید. در صورت وجود تغییرات، از مصرف آن صرف نظر کنید. روش های صحیح نگهداری و معدوم سازی محصولات پزشکی را بیاموزید.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یک بار در هفته زیر پوست ران یا شکم خود تزریق کنید. در برخی مارک ها امکان تزریق این دارو در سطح خارجی بازو وجود دارد. از تزریق دارو در نزدیکی ناف یا در دور کمر خودداری کنید. پیش از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل ضدعفونی کنید. برای کاهش آسیب دیدگی پوست هر بار محل تزریق را تغییر دهید. از تکان دادن این دارو را پرهیز کنید. این کار می تواند باعث کاهش عملکرد صحیح این دارو شود.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط فرد، وزن بدن، آزمایش های انجام شده و میزان پاسخ بدن به دارو؛ تعیین می شود. در کودکان، دوز مصرفی نیز بر اساس اندازه بدن تعیین می شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

همراه این دارو مایعات زیادی مصرف کنید، مگر اینکه پزشک دستورالعمل دیگری را تجویز کرده باشد.

عوارض جانبی

بیشتر افراد دچار علائمی شبیه به آنفولانزا مانند سردرد، خستگی، تب، لرز و دردهای عضلانی می شوند اما این علائم معمولاً پس از گذشت چند هفته اول درمان بهبود می یابد. با تزریق این دارو در زمان خواب و استفاده از داروهای کاهش دهنده تب / مسکن مانند استامینوفن قبل از دریافت هر دوز می توان این عوارض جانبی را کاهش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید. تهوع، استفراغ، اسهال، خشکی دهان، از دست دادن اشتها، سرگیجه، مشکل خواب یا قرمزی / تورم در محل تزریق می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

مشکلات دندان و لثه نیز ممکن است در طول درمان رخ دهد. خشکی دهان می تواند باعث شدت آن شود. با نوشیدن مقدار زیادی آب یا استفاده از جایگزین بزاق از خشکی دهان جلوگیری کنید. دندان های خود را به خوبی حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و معاینات منظم دندانپزشکی را انجام دهید. در صورتی که استفراغ کردید، دهان خود را بشویید تا احتمال بروز بیماری های دندان و لثه کاهش یابد.

ریزش موقت مو می تواند یکی دیگر از عوارض جانبی باشد که بعد از اتمام دوره مصرف دارو، موها مجدداً رشد خواهند کرد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله خونریزی آسان / کبودی، احساس گرما یا سرما (بیش از اطرافیان)، تغییر تدریجی وزن (بدون تغییر در رژیم غذایی یا ورزش)، ضربان قلب غیرمعمول کند / سریع، افزایش تشنگی / ادرار، مدفوع سیاه، علائم بیماری های کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغی که بهبود نمی یابد، از دست دادن اشتها، معده / شکم درد، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، بی حسی / سوزن سوزن شدن دست ها و پاها را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: درد در ناحیه قفسه سینه، تشنج، علائم سکته مغزی (مانند ضعف در یک طرف بدن، اختلال در گفتار، گیجی)، تغییرات بینایی (مانند تاری دید، از دست دادن جزئی بینایی).

این دارو ممکن است باعث ایجاد تغییرات جدی ذهنی / خلقی شود که ممکن است در طول درمان یا بعد از آخرین دوز مصرفی حاد تر شود. اگر علائمی مانند گیجی، افسردگی، فکر خودکشی یا صدمه زدن به دیگران، تحریک پذیری غیرمعمول یا رفتار پرخاشگرانه دارید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو باعث کاهش توانایی فرد در مبارزه با بیماری می شود. همچنین این دارو می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها (به ندرت کشنده) و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند. در صورت مشاهده علائم بیماری (مانند گلودردی که بهبود نمی یابد، تب، لرز و سرفه)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف پگ اینترفرون آلفا-۲b، در صورت حساسیت به آن، به پلی اتیلن گلیکول (PEG) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه بیماری های کبدی (مانند هپاتیت خود ایمنی)، اختلالات روحی / خلقی (مانند افسردگی، روان پریشی، افکار خودکشی)، اختلالات خود ایمنی (مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس، پسوریازیس)، خونریزی / خون، دیابت، بیماری های قلبی، خون بالا فشار، بیماری های روده ای (مانند کولیت)، بیماری کلیوی، بیماری های ریوی (مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی-COPD)، پانکراتیت، سطح بالای تری گلیسیرید، مشکلات تیروئید، مصرف / سو مصرف دارو یا الکل مطلع سازید.

این دارو می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند. از تماس با افرادی که دچار بیماری های مسری هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

هرگز بدون تایید پزشک، واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های حاوی ویروس زنده دریافت کرده اند اجتناب کنید (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود).

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل را خودداری کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است کودکان حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه تغییرات ذهنی / خلقی (مانند افسردگی شدید، افکار / اقدام به خودکشی) نشان دهند. پگ انترفرون همچنین باعث کاهش سرعت رشد کودک می شود. افزایش وزن و رشد طبیعی معمولاً پس از پایان درمان برمی گردد، اما ممکن است قد نهایی در بزرگسالی کمتر از حد انتظار باشد. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید تا قد و وزن کودک بررسی شود.

اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود. این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو و تا 10 روز پس از اتمام درمان، از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنید. در صورت بارداری در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو نباید به طور همزمان با ریباویرین در زنان باردار یا شریک جنسی فرد، مصرف شود. ترکیب این دو می تواند به جنین آسیب برساند. در صورتی که حداقل یک شریک جنسی ترکیب این داروها با هم مصرف می کند و حداقل 6 ماه پس از اتمام درمان، باید از دو روش مطمئن پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم، قرص های جلوگیری از بارداری) استفاده کنند.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. در صورت مصرف همزمان این دارو با ریباویرین، شیردهی توصیه نمی شود.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی پگ اینترفرون آلفا-2b را پوشش نمی دهد، بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های تشخیصی (مانند شمارش فاکتور های خونی، آزمایش تیروئید، سنجش میزان پیشرفت ویروس، عملکرد کلیه / کبد، سطح تری گلیسیرید، معاینات چشم) باید پیش از شروع و حین مصرف این دارو انجام شود. تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به موقع انجام دهید.

برند های داروی اینترفرون را بدون تایید پزشک یا داروساز تغییر ندهید. سایر اینترفرون ها تأثیرات یکسانی بر بیماری ندارند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید. دوز یعدی را طبق برنامه روزانه خود مصرف کنید. اگر چندین روز از دوز فراموش شده شما می گذرد، برای تعیین برنامه دوز جدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

نگهداری

قلم تزریق را در یخچال نگاه دارید. ویال ها را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود.

هر ویال یا قلم تزریق فقط یکبار قابل استفاده است. هر قسمت استفاده نشده را دور بریزید. بهتر است پس از مخلوط کردن، دارو در یخچال نگهداری شود. از قرار دادن دارو درمحلی که موجب یخ زدن آن شود پرهیز کنید. تنها تا 24 ساعت می توانید از داروی مخلوط شده استفاده کنید و سپس آن را دور بریزید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش