پگ اینترفرون آلفا -۲A Peginterferon Alfa-2A

نام های تجاری: پگاسیس پگاسیس پروکلیک اتواینجکتور سرنگ از پیش پرشده پگاسیس پگافرون

موارد مصرف

Peginterferon Alfa-2A

پگ اینترفرون آلفا 2آ به تنهایی یا در ترکیب با سایر داروها برای درمان هپاتیت B و هپاتیت C مزمن و عفونت های ویروسی کبد استفاده می شود. این دارو با کاهش میزان ویروس هپاتیت در بدن فعالیت می کند و به دفاع طبیعی بدن (سیستم ایمنی) کمک می کند تا با عفونت مبارزه کند. زیرا عفونت مزمن هپاتیت می تواند منجر به آسیب جدی به کبد (سیروز) و بروز سرطان کبد شود.

هنوز مشخص نیست که آیا پگ اینترفرون می تواند عفونت های هپاتیت B یا هپاتیت C را درمان کند یا از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کند. بنابراین، برای کاهش احتمال خطر انتقال ویروس به دیگران، "سکس ایمن تر" (مانند استفاده از کاندوم لاتکس) توصیه می شود.

Peginterferon Alfa-2A

اَشکال دارویی

محلول زیر پوستی (180 میکروگرم در 0.5 میلی لیتر؛ 180 میکروگرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از پگ اینترفرون آلفا 2آ و هر بار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط پزشک داروخانه ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می­ توانید با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

اگر از این دارو در خانه استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های آماده سازی و استفاده را از متخصص مراقبت های بهداشتی خود و بسته محصول بیاموزید. برای افزایش راحتی، این دارو را از یخچال خارج کنید و بگذارید تا به دمای اتاق برسد و مطابق دستورالعمل استفاده شود. به هبچ وجه این دارو را به روش دیگری مانند گرم کردن در مایکروویو یا قرار دادن در آب داغ گرم نکنید. همچنین قبل از استفاده، محصول را از لحاظ وجود ذرات یا تغییر رنگ آن بررسی کنید و در صورت مشاهده هر کدام از مشکلات مذکور از استفاده از این محلول خودداری کنید. نحوه نگهداری و دور انداختن ایمن لوازم پزشکی را بیاموزید.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً هر هفته یک بار، در شکم یا ران خود به صورت زیر پوستی تزریق کنید. تزریق را در نزدیکی ناف یا در ناحیه کمر انجام ندهید. همچنین قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل تمیز کنید. هر بار محل تزریق را تغییر دهید تا آسیب زیر پوست کاهش یابد. این دارو را تکان ندهید. زیرا انجام این کار ممکن است باعث کاهش عملکرد آن شود.

دوز مصرفی براساس وضعیت پزشکی، آزمایش های تشخیصی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. در کودکان نیز دوز مصرفی بر اساس قد و وزن آنها تعیین می شود. بیشترین اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر هفته تقریباً در همان ساعت روز (زمان خاص) مصرف کنید.

در حین استفاده از این دارو مقدار زیادی مایعات بنوشید مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد.

عوارض جانبی

بیشتر افراد علائمی شبیه آنفولانزا مانند سردرد، خستگی، تب، لرز و دردهای عضلانی دارند، اما این علائم معمولاً پس از گذشته چند هفته اول درمان کاهش می‌یابد. می توانید با تزریق این دارو در هنگام خواب و استفاده از داروهای کاهش دهنده تب/تسکین درد مانند استامینوفن قبل از هر نوبت این عوارض جانبی را کاهش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود و یا پزشک داروخانه مشورت کنید. همچنین حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خشکی دهان، از دست دادن اشتها، سرگیجه، مشکل خواب، یا قرمزی/تورم در محل تزریق نیز می توانند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

همچنین گاهی اوقات در طول درمان با این دارو ممکن است مشکلات دندان و لثه ایجاد شود که خشکی دهان می تواند این عارضه جانبی را تشدید کند. بنابراین با نوشیدن آب زیاد یا استفاده از جایگزین بزاق از خشکی دهان جلوگیری کنید. حداقل دو بار در روز دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید و به طور منظم معاینه دندانپزشکی داشته باشید. همچنین اگر در طول درمان دچار استفراغ شدید، پس از آن دهان خود را بشویید تا احتمال بروز مشکلات دندان و لثه را کاهش دهید.

Peginterferon Alfa-2A

ریزش موقت مو می تواند یکی دیگر از عوارض جانبی باشد که معمولاً موها بعد از اتمام دوره مصرف دارو، مجدداً به رشد طبیعی خود باز می گردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. زیرا بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وجود هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: خونریزی/کبودی آسان، احساس گرما یا سردی بیش از حد (بیشتر از اطرافیانتان)، تغییر تدریجی وزن (بدون تغییر در رژیم غذایی یا ورزش کردن)، ضربان قلب غیرمعمول آهسته/سریع، افزایش تشنگی/ادرار، مدفوع سیاه/قیری، علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع/استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده/شکم، زردی چشم/پوست، ادرار تیره)، بی حسی/گزگز بازوها/پاها فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت وجود عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه، تشنج، علائم سکته مغزی (مانند ضعف در یک طرف بدن، اختلال در تکلم، گیجی)، تغییرات بینایی (مانند تاری دید، از دست دادن جزئی بینایی) فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این دارو ممکن است باعث بروز تغییرات جدی ذهنی/خلقی شود که می تواند در طول درمان یا بعد از مصرف آخرین دوز تشدید یابد. در صورت بروز علائمی مانند گیجی، افسردگی، افکار خودکشی یا آسیب رساندن به دیگران، تحریک پذیری غیرمعمول یا رفتار پرخاشگرانه، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد، یا ممکن است باعث افزایش احتمال ابتلای فرد به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) شود و یا هر عفونتی را تشدید کند. بنابراین در صورت بروز علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز یا سرفه) پزشک را سریعاً مطلع سازید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف پگ اینترفرون آلفا 2آ، در صورت حساسیت به آن یا پلی اتیلن گلیکول (PEG)؛ و یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. زیرا این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از استفاده از این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص در مواردی همچون: سایر مشکلات کبدی (مانند هپاتیت خود ایمنی)، اختلالات روانی/خلقی (مانند افسردگی، روان پریشی، افکار خودکشی)، اختلالات خود ایمنی (مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس، پسوریازیس)، مشکلات خون/ خونریزی، دیابت، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، مشکلات روده (مانند کولیت)، بیماری کلیوی، مشکلات ریوی (مانند COPD)، پانکراتیت، سطوح بالای چربی تری گلیسیرید، مشکلات تیروئید، مصرف/سوء مصرف مواد مخدر یا الکل مطلع سازید.

Peginterferon Alfa-2A

این دارو می تواند احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد یا هرگونه عفونت فعلی را تشدید کند. بنابراین از تماس با افرادی که دارای عفونت هایی هستند که ممکن است به دیگران منتقل شود (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) اجتناب کنید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و نیز از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

همچنین برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی که در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر ممکن است ایجاد شوند، احتیاط کنید و نیز از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می­تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا (شاهدانه) آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه و محصولات گیاهی) را پیش از انجام عمل جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص تغییرات روانی/خلقی (مانند افسردگی شدید، افکار/اقدام به خودکشی) حساسیت بیشتری داشته باشند. پگ اینترفرون همچنین ممکن است باعث کاهش سرعت رشد کودک شود، افزایش وزن طبیعی و سرعت رشد معمولاً پس از تکمیل درمان دوباره به حالت اولیه خود بازگردد، اما قد نهایی بزرگسالان ممکن است کمتر از حد انتظار باشد. به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا قد و وزن کودکتان بررسی شود.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از پگ اینترفرون آلفا 2آ نباید باردار شوید. زیرا این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. در حین استفاده از این دارو در مورد اشکال مطمئن پیشگیری از بارداری سوال کنید. اگر باردار شدید، فوراً با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این دارو صحبت کنید.

پگ اینترفرون آلفا 2آ در ترکیب با ریباویرین، نباید در دوران بارداری توسط زن باردار یا شریک مرد او استفاده شود. زیرا این ترکیب ممکن است به جنین آسیب برساند. هنگامی که حداقل یکی از شرکای جنسی از این داروها با هم استفاده می کند و حداقل تا 6 ماه پس از قطع درمان، باید از دو روش موثر پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم، قرص های ضد بارداری) استفاده شود. همچنین اگر شما یا شریک زندگیتان باردار شده، یا اگر فکر می کنید ممکن است شما یا همسرتان باردار باشید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

انتقال این دارو به شیر مادر هنوز مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. اما اگر این دارو به همراه ریباویرین استفاده شود، شیردهی توصیه نمی شود.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه­ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

تلبیوودین ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد.

Peginterferon Alfa-2A

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن، تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش­ های تشخیصی/ یا پزشکی (مانند شمارش خون، آزمایش‌های تیروئید، سطح ویروس، عملکرد کلیه/کبد، سطح تری گلیسیرید، معاینه چشم) قبل از شروع درمان، مصرف دارو و در حین استفاده از آن انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را رعایت کنید.

بدون مشورت با پزشک خود یا پزشک داروخانه، برند اینترفرون را تغییر ندهید. زیرا سایر اینترفرون ها ممکن است اثرات مشابهی بر بیماری نداشته باشند.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن حتی اگر دو روز بعد از دوز برنامه ریزی شده باشد آن را مصرف کنید. همچنین دوز بعدی خود را در روزی که معمولاً باید استفاده شود، مصرف کنید. اما اگر بیشتر از 2 روز از فراموشی دوز مصرفی گذشته است، با پزشک خود یا پزشک داروخانه تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید تنظیم کند.

نگهداری

در یخچال و به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری در فریزر خودداری شود. سعی شود که بیش از 24 ساعت بیرون از یخچال نماند. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت