ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پیتولیسانت Pitolisant

نام های تجاری: وکیکس

موارد مصرف

این دارو جهت درمان نارکولپسی استفاده می شود، نارکولپسی بیماری است که منجر به خواب آلودگی شدید در روز می شود. این دارو قادر است خواب آلودگی روزانه را کاهش دهد و همچنین تعداد حملات کوتاه مدت ناگهانی ضعف/ فلج شدگی عضلانی (معروف به کاتاپلکسی) را که می تواند در افراد مبتلا به نارکولپسی رخ دهد کاهش دهد.

این دارو با افزایش سطح هیستامین در مغز باعث بیدار ماندن فرد می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستورالعمل پزشک معمولاً یک بار در روز صبح هنگام بیدار شدن به صورت خوراکی با غذا یا بدون آن مصرف کنید. بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، پاسخ به درمان و سایر داروهایی است که مصرف می کنید. حتماً تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، پزشک این دارو را با دوز کم پیشنهاد کرده و به تدریج دوز را افزایش می دهد. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید. دوز خود را افزایش ندهید و از این دارو بیشتر از زمان تجویز استفاده نکنید زیرا وضعیت بیماری را سریعتر بهبود نخواهد داد و خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

درک میزان درمان و بهبود خواب آلودگی در روز امکان دارد 2 ماه طول بکشد.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، مشکلات عصبی یا مشکل خواب می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی جدی، از جمله: تغییرات ذهنی / خلقی (مانند توهم)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی مطلع سازید

این دارو قادر است بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع / نامنظم (به ندرت کشنده) و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

درصورت وجود بیماری های خاص یا یا مصرف برخی داروهایی که باعث طولانی شدن زمان QT می شود، خطر طولانی شدن QT افزایش می یابد. قبل از مصرف دارو، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک خود یا پزشضک داروخانه اطلاع دهید و در صورت وجود هر یک از شرایط: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (QT) طولانی شدن در EKG، مرگ ناگهانی قلب) به پزشک مراجعه نمایید.

مقادیر کم پتاسیم یا منیزیم در خون همچنین خطر طولانی شدن QT را افزایش می دهد. این خطر در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا وجود شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش می یابد.

 در مورد استفاده بی خطر از این دارو با پزشک خود مشورت نمایید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT دارند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

با پزشک داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو اثر محصولات کنترل بارداری هورمونی مانند قرص، چسب یا حلقه را کاهش می دهدکه قادر است منجر به بارداری شود. در صورت استفاده از روش های پیشگیرانه جلوگیری از بارداری در حین استفاده از این دارو و حداقل به مدت 21 روز پس از قطع درمان، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید. همچنین اگر لکه بینی یا خونریزی جدیدی دارید به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا اینها ممکن است نشانه هایی از بارداری باشد.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

در غیر این صورت، بلافاصله با یک مرکز کنترل سم تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در حین استفاده از این دارو آزمایش های تشخیصی و یا پزشکی انجام می شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه داری نمایید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، دوز بعدی را در ساعت معین روز بعد صبح در هنگام بیدار شدن از خواب مصرف کنید و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش