ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پیرازینامید Pyrazinamide

نام های تجاری:

موارد مصرف

از پیرازینامید همراه با سایر داروها برای درمان سل استفاده می شود. نحوه عملکرد این دارو به این صورت است که جلوی رشد باکتری ها را می گیرد.

از آنتی بیوتیک ها تنها برای عفونت های باکتریایی استفاده می شود و برای عفونت های ویروسی (مانند آنفولاتزا و سرماخوردگی) کاربرد ندارند. مصرف آنتی بیوتیک در مواقع غیر ضروری موجب عدم عملکرد صحیح آن در هنگام ایجاد عفونت در آینده خواهد شد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو بنابر تجویز پزشک و به شکل خوراکی همراه با غذا یا بدون آن و معمولاً ۱ بار در روز و ۲ بار در هفته مصرف می شود.

دوز دارو براساس سن، وزن، شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان تعیین، خواهد شد.

بیشترین اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این موضوع، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید و اگر چنانچه از این دارو براساس برنامه هفتگی استفاده می کنید، داروی را در روزها و همچنین زمان های خاص مصرف کنید. روزهایی که در آن می بایست داروهایتان را مصرف کنید در تقویم علامت گذاری کنید.

مصرف داروهایتان را حتی اگر علائمتان ناپدید شده باشند، تا زمانیکه همه داروهای تجویز شده توسط پزشکتان را به اتمام نرسانده اید، قطع نکنید. قطع زودهنگام این دارو یا حذف دوزهای آن، اجازه می دهد تا باکتری ها به رشد خود ادامه دهند و در نتیجه موجب بازگشت مجدد عفونت و سخت تر شدن درمان آن خواهد شد (مقاومت دارویی).

در صورت تشدید یا تداوم وضعیت، پزشکتان را مطلع سازید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها و درد خفیف ماهیچه/مفصل از عوارض جانبی این دارو هستند. در صورت تشدید یا تداوم هر یک از این علائم فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وقوع عوارض جانبی نامحتمل اما جدی از جمله علائم بیماری های کبدی (مانند حالت تهوع/استفراغ، خستگی/ضعف غیرعادی، درد شدید شکم/معده، زرد شدن پوست/چشم، تیره شدن ادرار)، درد/تورم مفاصل با پزشک خود صحبت کنید.

در صورت وقوع عوارض جانبی نادر اما جدی مانند: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، خونریزی/کبودی آسان، ضربان قلب سریع به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه  را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً بیماری های کبدی، بیماری های کلیوی، نقرس، سطح بالای اوریک اسید در ادرار و استفاده از نوشیدنی های الکلی مطلع سازید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه، محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

نوشیدنی های الکلی خطر ابتلا به بیماری های کبدی را افزایش خواهد داد. بنابراین زمانیکه در حال مصرف این دارو هستید، از نوشیدن نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.

پیرازینامید موجب عدم عملکرد صحیح واکسن های باکتریایی (مانند واکسن حصبه) می شود. بنابراین هنگامیکه در حال مصرف این دارو هستید بدون تجویز پزشک، از انجام هرگونه ایمن سازی و واکسیناسیون خودداری نمایید.

استفاده از این دارو در دوران بارداری فقط در مواقع ضروری توصیه می شود. درباره فواید و ضررهای مصرف این دارو در طول بارداری با پزشکتان مشورت کنید.

این دارو وارد شیر مادر می شود اما هنوز تأثیر آن بر نوزاد شیرخوار مشخص نشده است. درباره فواید و ضررهای مصرف این دارو پیش از شیردهی، با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

اگر همزمان با مصرف یک داروی خاص در حال استفاده از محصولات گیاهی یا داروهای دیگر نیز باشید، اثر آن داروی خاص کاهش پیدا خواهد کرد که این امر می تواند منجر به افزایش خطرات ناشی از عوارض جانبی این دارو یا عدم‌ عملکرد صحیح آن شود. این تداخلات دارویی محتمل هستند اما همواره رخ نمی دهند. همچنین پزشک با تغییر در نحوه استفاده از دارو یا نظارت دقیق، این تداخلات دارویی را مدیریت خواهد کرد.

برای کمک به پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه، مطمئن شوید که پیش از شروع درمان با پیرازینامید، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه، محصولات گیاهی) به اطلاع آنها رسانده اید.هنگامیکه در حال مصرف این دارو هستید، بدون تائید پزشک مصرف آن را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

همچنین این دارو می تواند باعث ایجاد اختلال در برخی از آزمایش های تشخیصی خاص (مانند آزمایش کتون ادرار) و خطا در نتایج آنها شود. اطمینان حاصل کنید که تمامی پرسنل آزمایشگاه و همه پزشک ها از مصرف این دارو توسط شما مطلع هستند.

این متن حاوی تمامی تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از محصولات مصرفی تان بنویسید و در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید، اینگونه خطر ایجاد بیماری های جدی را کاهش خواهید داد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سر خود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های تشخیصی/ پزشکی (مانند آزمایش خلط، تست های عملکرد کلیوی و کبدی، سطح اوریک اسید، شمارش کامل سلول های خونی) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنبد.

دوز فراموش شده

برای اثرگزاری کامل دارو، می بایست از آن دقیقاً طبق تجویز پزشک استفاده شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

اگر از این دارو بر اساس برنامه هفتگی استفاده می کنید و مصرف یک دوز از آن را فراموش کرده اید، در صورتیکه در همان روز بخاطر آوردید، آن را مصرف کنید اما اگر روز بعد یا دیرتر به یاد آورده اید، فوراً با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید تا برنامه ای جدید برای مصرف دارو را تعیین کند.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری آن در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش