ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پیرانتل Pyrantel

نام های تجاری: پین-اوی داروی ضد کرمک آنتی مینث پین-اکس آسکارل قرص ضد کرمک (بیشتر)

موارد مصرف

پیرانتل برای درمان عفونت های کرم روده مانند کرم سوزنی، گرد و قلابدار مصرف شده و به دسته ای از داروها بنام انتی هلمینتیک، تعلق دارد. این دارو موجب ناتوانی در حرکت کرم ها (فلج شدگی) می شود تا اینگونه بدن بتواند این کرم ها را به صورت طبیعی از طریق مدفوع خارج کند. پیرانتل همچنین می تواند برای خوددرمانی عفونت کرم سوزنی نیز مصرف شود. البته مصرف این دارو برای درمان سایر انواع عفونت های کرمی (مانند کرم گرد، کرم قلابدار) می بایست حتماً طبق دستور پزشک باشد. مصرف این دارو در کودکان کمتر از ۲ سال ممنوع می باشد مگر اینکه پزشک، تجویز کرده باشد.

زمان و نحوه مصرف

درصورتیکه این دارو را بدون نسخه پزشک مصرف می کنید، پیش از مصرف آن، تمام دستورالعمل های روی بسته بندی محصول را با دقت بخوانید بگونه ای که مطمئن شوید که نحوه شناسایی کرم‌های سوزنی را می‌دانید، علائم عفونت کرم سوزنی را درک می‌کنید و می دانید که چگونه می توانید از ابتلای مجدد به آن جلوگیری نمایید. درصورت وجود هرگونه سوالی، آن را با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه در میان بگذارید.

پیرانتل را به صورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن معمولاً یک بار در روز و به صورت تک دوز یا طبق دستور پزشک، مصرف کنید. این دارو همچنین می تواند با شیر یا آب میوه نیز مصرف شود. مصرف ملین همراه با این دارو ضروری نیست.

دوز این دارو بر اساس وزن فرد بیمار، نوع عفونت و میزان پاسخ دهی او به درمان، تعیین خواهد شد اما در مجموع نباید بیش از ۱ گرم در یک دوز مصرف شود. همچنین درصورتیکه این دارو را برای درمان کرم ریز سنجاقی مصرف می کنید می بایست از آن فقط یک بار در روز استفاده کنید. دوز دارو را بدون مشورت با پزشک، افزایش ندهید. پزشک بسته به نوع عفونت کرمی که دارید به شما دستور خواهد داد که دارو را فقط یک بار یا برای چند روز مصرف کنید. همچنین ممکن است تجویز کند که دوز دارو را در ۲ هفته تکرار کنید.

درصورتیکه همچنان کرم‌ها را در مدفوع خود مشاهده می‌کنید یا درصورت باقی ماندن علائم یا تشدید آنها یا اگر فکر می‌کنید ممکن است به نوع دیگری از عفونت کرم یا یک مشکل پزشکی جدی، مبتلا شده باشید به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، گرفتگی معده/ شکم، سردرد، خواب آلودگی، سرگیجه، مشکلات خواب یا از بین رفتن اشتها از عوارض جانبی مصرف این دارو می باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این وجود در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی از جمله: راش، خارش / تورم (مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل در تنفس به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف پیرانتل، درصورت وجود حساسیت به آن یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید زیرا این محصول حاوی اجزا غیرفعالی می باشد که می تواند به واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر، منجر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه، مشورت کنید.

پیش از مصرف این دارو، سابقه پزشکی خود مخصوصاً: بیماری های کبدی، کمبود شدید تغذیه (سوء تغذیه)، کم خونی را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

این دارو می تواند باعث سرگیجه شود. نوشیدنی های الکل دار یا ماری جوانا (حشیش) نیز این سرگیجه را تشدید خواهند کرد. بنابراین درطول مصرف این دارو از انجام فعالیت هایی مانند رانندگی کردن، کار با ماشین آلات یا هر گونه فعالیت دیگری که نیاز به هوشیاری دارد تا زمانی که نتوانسته اید آنها را با خیال راحت انجام دهید، خودداری نمایید.همچنین مصرف مشروبات الکل دار را نیز محدود کنید و درصورت استفاده از از ماری جوانا (حشیش) با پزشک خود، مشورت کنید.

قرص های جویدنی ممکن است حاوی آسپارتام باشند. اگر از قرص های جویدنی استفاده می کنید و به فنیل کتونوری (PKU) یا هر بیماری دیگری که نیاز به محدود کردن مصرف آسپارتام (یا فنیل آلانین) دارد، مبتلا هستید، با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد استفاده ایمن از قرص های جویدنی مشورت کنید.

این دارو در دوران بارداری تنها می بایست در صورت لزوم مصرف شود. درمورد خطرات و فواید مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید و چنانچه باردار هستید، بدون مشورت با پزشک خود از این دارو برای درمان خود استفاده نکنید.

انتقال این دارو به شیر مادر هنوز مشخص نیست بنابراین پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

در صورت مصرف همزمان سایر داروها یا محصولات گیاهی با پیرانتل، برخی از اثرات این دارو ممکن است تغییر کند و این امر می تواند خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی مصرف این دارو را افزایش داده یا منجر به عدم عملکرد مناسب این دارو شود. این تداخلات دارویی همواره رخ نمی دهند زیرا پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه اغلب می توانند با تغییر نحوه استفاده از داروها یا با نظارت دقیق، تداخلات را پیشگیری یا مدیریت کنند.

اگر این دارو را تحت نظر پزشک خود مصرف می کنید، برای کمک به پزشک خود یا پزشک داروخانه در ارائه بهترین مراقبت از شما، حتماً پیش از شروع درمان با این دارو تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به آنها اطلاع دهید. داروهای دیگری را که استفاده می کنید بدون تأیید پزشک شروع یا قطع نکنید و مقدار آن را تغییر ندهید.

فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید نگه دارید. برای کاهش خطر ابتلا به مشکلات جدی دارویی، فهرست را با پزشک خود و پزشضک داروخانه به اشتراک بگذارید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

سایر علائم مصرف بیش از حد این دارو عبارتند از: اسپاسم شدید / انقباض / ضعف عضلات یا مشکل شدید تنفسی.

توجه

برخی از انواع عفونت های کرمی به راحتی می توانند در میان اعضای خانواده فرد مبتلا به این کرم، سرایت کنند بنابراین مهم است که اعضای خانواده فرد بیمار حتی در صورت نداشتن علائم نیز معاینه شوند. همچنین برای جلوگیری از ابتلای مجدد، همه افراد خانواده ممکن است نیاز به درمان داشته باشند بنابراین همه اعضا خانواده می بایست به نظافت شخصی خود بسیار دقت کرده و خانه و تمامی لباس های خود را کاملاً تمیز کنید و دست‌هایشان را مرتب بشویند و ناخن‌هایشان را نیز کوتاه کنند. برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

پزشک، این دارو را تنها برای بیماری فعلی تان تجویز کرده است بنابراین برای درمان سایر عفونت ها، آن را مصرف نکنید مگراینکه پزشک، تجویز کرده باشد.

دوز فراموش شده

اگر پزشک به شما تجویز کرده است که این دارو را بیش از یک دوز مصرف کنید و مصرف یک نوبت از آن را فراموش کردید فوراً از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه، درخواست کنید تا یک برنامه دوز جدید برایتان تعیین کند.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق بین دمای ۳۰_۱۵ درجه سانتیگراد و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. آن را در حمام نگه ندارید. همواره تمامی داروهایتان را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

داروها را داخل توالت یا چاه فاضلاب نریزید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن، ذکر شده باشد.این محصول را زمانی که تاریخ مصرف آن تمام شده یا دیگر مورد نیاز نیست، به درستی دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش