ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

پیرفنیدون Pirfenidone

نام های تجاری: پیرفنیدن اسبریت پیرفنکس دیفستور پیرمکس فنیداز پیرفنزی پیرفنیدون-آرنگ (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان بیماری ریوی خاصی به نام فیبروز ریوی ایدیوپاتیک (IPF) استفاده می شود. این بیماری باعث زخم شدن ریه ها و سفت شدن آن می شود و تنفس را سخت می کند. پیرفنیدون ممکن است به کاهش سرعت IPF شما کمک کند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً 3 بار در روز از طریق خوراکی مصرف کنید. مصرف پیرفنیدون همراه با غذا ممکن است به کاهش سرگیجه و حالت تهوع کمک کند. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، پزشک ممکن است شما را راهنمایی کند که این دارو را با دوز کم شروع کنید و به تدریج مقدار آن را افزایش دهید. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، پاسخ به درمان و سایر داروهایی است که ممکن است مصرف کنید. حتماً تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک و پزشک داروخانه خود بگویید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت بدتر شدن شرایط به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خستگی، کمبود انرژی، کاهش اشتها، کاهش وزن یا تغییر در چشایی، سرگیجه، حالت تهوع، ناراحتی معده، استفراغ، اسهال یا سوزش سر دل نیز ممکن است رخ دهد اما مصرف پیرفنیدون همراه با غذا ممکن است این عوارض را کاهش دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو به ندرت ممکن است باعث بیماری جدی کبد می شود. در صورت بروز علائم آسیب کبدی، از جمله: حالت تهوع و استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده و شکم، زردی چشم و پوست، ادرار تیره و بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید

.قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید، خصوصاً موارد زیر: بیماری کبدی، بیماری کلیوی (مانند دیالیز(

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. وقت خود را در زیر نور آفتاب محدود کنید. از سولاریم و چراغ های آفتاب پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید. در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروها می توانند بر برداشتن پیرفنیدون از بدن تأثیر بگذارند، که ممکن است بر نحوه عملکرد پیرفنیدون تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به ریفامایسین ها (مانند ریفامپین)، داروهایی که برای درمان تشنج (مانند فنی توئین) استفاده می شود، اشاره کرد.

سیگار کشیدن سطح خون این دارو را کاهش می دهد. اگر سیگار می کشید یا اخیراً سیگار را ترک کرده اید، به پزشک خود بگویید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید

توجه

این دارو را سر خود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایشات آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند وزن، تست عملکرد کبد) باید قبل از شروع درمان، به صورت دوره ای برای کنترل پیشرفت خود یا بررسی عوارض جانبی، انجام شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

اگر بیشتر از 14 روز است که دارو را مصرف نکرده اید، ممکن است مجبور شوید درمان را با دوز کمتری شروع کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش