ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ژل کلیندامایسین-بنزوئیل پروکساید Clindamycin & Benzoyl Peroxide Gel

نام های تجاری: بنزاکلین

موارد مصرف

این داروی ترکیبی برای درمان نوع خاصی از آکنه (آکنه التهابی ولگاریس) استفاده می شود و به کاهش تعداد جوش های چرکی کمک می کند. کلیندامایسین یک آنتی بیوتیک است و می تواند رشد باکتری های آکنه را متوقف کند، بنزوئیل پروکساید نیز رشد باکتری ها را متوقف کرده، چربی پوست را کاهش داده و به باز ماندن منافذ پوست کمک می کند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

قبل از استفاده از این دارو ، پوست ناحیه مورد نظر را به آرامی با شوینده ای ملایم و غیر دارویی و آب گرم شسته و سپس آن را خشک کنید. طبق دستور پزشک، یک لایه نازک از این دارو را روی مناطق آسیب دیده پوست قرار دهید. از تماس دارو با چشم، دهان، داخل بینی و قسمت های آسیب دیده پوست خودداری کنید. دستان خود را بعد از هر بار استفاده بشویید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

بیشتر از حد مجاز از دارو استفاده نکنید زیرا در این صورت پوست نه تنها سریع تر بهبود پیدا نمی کند بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش می یابد.

روند بهبودی علائم آکنه بعد از گذشت 6 هفته و حداکثر بهبودی تا 12 هفته از مصرف دارو مشاهده می شود.

در صورت عدم بهبودی و تشدید عارضه، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.

عوارض جانبی

خشکی پوست، قرمزی، سوزش، خارش یا پوسته پوسته شدن می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

برای کاهش عوارض جانبی مذکور می توان از کرم ها یا لوسیون های مرطوب کننده پوست استفاده کرد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

ممکن است این دارو وارد جریان خون شده و در مواردی باعث عارضه های شدید روده ای (اسهال ناشی از کلستریدیوم دیفیسیل) شود، این عارضه ممکن است هفته ها پس از قطع درمان رخ دهد، در این حال نباید از داروهای ضد اسهال یا افیونی استفاده کرد چرا که می تواند باعث تشدید علائم شود. در صورت بروز عارضه هایی مانند اسهال مداوم، درد/گرفتگی شکم یا معده، مشاهده ی خون/مخاط در مدفوع را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است با این حال در صورت مشاهده علائم آلرژیک جدی از جمله راش (عارضه های پوستی)، خارش، تورم (به ویژه در صورت/ زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی فورا به پزشک مراجعه کنید

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به بنزوئیل پروکساید، کلیندامایسین یا لینکومایسین و یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در صورت ابتلا به بعضی بیماری هانباید از این دارو استفاده  شود. ابتلا به اختلالات روده ای (مانند آنتریت ناحیه ای(بیماری کرون)، کولیت اولسراتیو، کولیت ناشی از استفاده از آنتی بیوتیک، اسهال ناشی از کلستریدیوم دیفیسیل)، را پیش از استفاده از این دارو، با پزشک یا پزشک داروخانه مطرح کنید .

این دارو ممکن است حساسیت پوست را نسبت به آفتاب افزایش دهد، در نتیجه نباید مدت زمان زیادی را زیر نور آفتاب ماند. در دوره درمان، از آفتاب گرفتن یا سولاریوم باید خودداری شود.

این محصول خاصیت سفید کنندگی پارچه  و مو را دارد؛ در استفاده از آن دقت کرده و از تماس آن با لباس و مو خودداری کنید .

در دوران بارداری این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح ضروری است استفاده شود. در مورد خطرات و فواید دارو در دوران بارداری  با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. به علاوه نباید از شکل پماد این دارو بر روی نواحی پستان استفاده شود.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد عبارت است از: کرم داپسون

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید؛ بلعیدن این دارو می تواند خطرساز باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

اشکال و برند های مختلف دارو نیاز به اقدامات نگهداری متفاوتی دارد برای کسب اطلاعات دقیق به اطلاعات درج شده روی بسته بندی محصول مراجعه کنید یا از پزشک داروساز سوال کنید .

دارو را  به دور از نور و رطوبت نگه دارید. در ظرف دارو را محکم ببندید و از نگهداری دارو در  دستشویی وحمام خودداری کنید. این دارو برای مدت زمان محدودی در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید. همچنین همه ی داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش