ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کابرگولین Cabergoline

نام های تجاری: کابرلین کاباسر کابرگولین-مینو کابولین دوپاگولین داستینکس کابرگولکس (بیشتر)

موارد مصرف کابرگولین|داستینکس

از این دارو در درمان ترشح زیاد هورمون پرولاکتین استفاده می شود.افزایش میزان پرولاکتین در زنان می تواند باعث ترشح ناخواسته شیر، پریود نشدن و دشواری در بارداری شود. مقادیر بالای پرولاکتین در مردان می تواند علائمی مانند بزرگ شدن سینه ها و کاهش توانایی و میل جنسی را به همراه داشته باشد. کابرگولین یک داروی ارگوت است و عملکرد آن شامل جلوگیری از ترشح پرولاکتین از غده هیپوفیز می باشد

داروی کابرگولین | Cabergoline

زمان و نحوه مصرف داروی کابرگولین|داستینکس

این دارو باید هفته ای دو بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو (میزان پرولاکتین خون) تعیین می شود.پزشک دوز مصرفی را با میزان کم شروع کرده و به آرامی میزان آن را در طی چندین ماه افزایش می دهد تا به کاهش عوارض جانبی کمک کند. بنابراین به دقت از دستورالعمل های پزشک پیروی کنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، می توانید زمان مصرف دارو را در تقویم علامتگذاری کنید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید. (به عنوان مثال فشار خون، افزایش پیدا کرده است یا بالا مانده است.)

داروی کابرگولین | Cabergoline موارد مصرف قرص

عوارض جانبی داروی کابرگولین

حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، یبوست، سرگیجه، سبکی سر یا خستگی می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

عوارض داروی کابرگولین | Cabergoline

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی مانند سرفه مداوم، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند عصبی بودن)، تمایل شدید به انجام رفتارهای غیر معمول (مانند افزایش قمار، افزایش میل جنسی)، تغییرات بینایی، قاعدگی دردناک، درد پستان، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا یا پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول یا ناگهانی) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی جدی مانند درد قفسه سینه، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، درد کمر یا پهلو) بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف کابرگولین

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا داروهای ارگوت دیگر مانند ارگوتامین و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کبدی، فشار خون بالا، بیماری دریچه قلب، زخم غیرطبیعی یا ضخیم شدن پوشش ریه ها، قلب و پشت محوطه شکمی (فیبروز ریوی، پریکارد و رتروپریتونال) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی این کار را انجام دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت لزوم از این دارو در حین بارداری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، با این حال، این دارو ممکن است بر تولید شیر مادر تأثیر بگذارد. بنابراین شیردهی هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود.به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی داروی کابرگولین

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی کابرگولین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کلرپرومازین، هالوپریدول، تیوتیکسن، لورکاسرین، متوکلوپرامید و پروکلرپرازین.

سایر داروها با دفع کابرگولین از بدن، بر روی عملکرد آن اثر می گذارند. از این دسته می توان برخی از داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول، پوساکونازول)، کوبیسیستات، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، ساکویناویر) و سایر موارد اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه، غش، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند توهم) باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند سطح پرولاکتین، EKG) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش