ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کومتریک (کابوزانتینیب) Cometriq (Cabozantinib)

نام های تجاری: کابومتیکس کومتریک

موارد مصرف

این دارو برای درمان انواع مختلف سرطان (از جمله سرطان کلیه، تیروئید، کبد) استفاده می شود. کابوزانتینیب متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان مهار کننده های تیروزین کیناز شناخته می شوند و عملکرد آن با کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می باشد.

اَشکال دارویی

  • کپسول خوراکی (100 میلی گرم دوز روزانه؛ 140 میلی گرم دوز روزانه؛ 60 میلی گرم دوز روزانه)؛
  • قرص خوراکی (20 میلی گرم؛ 40 میلی گرم؛ 60 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف کابوزانتینیب و هر بار پر کردن مجدد برگه اطلاعات بیمار را در صورت در دسترس بودن از داروساز خود بخوانید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

از آنجا که اشکال مختلف این دارو (کپسول، قرص) برای درمان انواع مختلف سرطان استفاده می شود، فرمهای این دارو را تغییر ندهید، مگر اینکه توسط پزشک شما تجویز شده باشد.

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً یکبار در روز از طریق دهان مصرف کنید. با غذا مصرف نکنید. آن را با معده خالی مصرف کنید. حداقل 2 ساعت قبل از دوز و حداقل 1 ساعت پس از مصرف غذا غذا نخورید.

این دارو را با یک لیوان آب کامل (8 اونس / 240 میلی لیتر) ببلعید. کپسول یا قرص را باز یا خرد نکنید.

در هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک یا داروساز گفته باشد که این کار را با خیال راحت انجام می دهید. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی با این دارو را افزایش دهد. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

این دارو را به طور مرتب مصرف کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، هر روز آنرا در همان ساعت بخورید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، پاسخ به درمان و سایر داروهایی است که ممکن است مصرف کنید. حتماً تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک و داروساز خود بگویید. دوز خود را افزایش ندهید و از این دارو بیشتر یا بیشتر از زمان تجویز استفاده نکنید. وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت و خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

عوارض جانبی

سرگیجه، اسهال، حالت تهوع، استفراغ، زخم های دهان، یبوست، درد معده، خستگی، ضعف، کاهش وزن، کاهش اشتها، تغییر طعم، گرفتگی صدا و روشن شدن رنگ مو می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

احتمال بروز ریزش موی موقت در فرد وجود دارد و رشد طبیعی پس از پایان درمان ادامه میابد همینطور با مصرف این دارو احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد اما به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق پزشک بر روند درمان خطر عوارض را کاهش می دهد.

کابوزانتینیب به ندرت باعث بروز عوارض جانبی جدی یا حتی کشنده در معده / محوطه شکم مانند سوراخ دیواره روده یا اتصال غیرطبیعی (فیستول) شود. همچنین به ندرت می تواند باعث خونریزی جدی، احتمالاً کشنده شود.

درصورت وجود خون ریزی جدی از این دارو استفاده نکنید. در صورت وجود کبودی / خونریزی غیرمعمول یا آسان، علائم خونریزی معده / روده (مانند مدفوع خونی / سیاه / قیر مایل به قرمز، درد معده / شکم، استفراغ خونی، استفراغی که شبیه زمین قهوه است)، تب، لرز، کمر درد ناگهانی / شدید، استفراغ شدید / اسهال، یا اگر هنگام غذا خوردن یا آشامیدن سرفه / قوز کرده اید / خفه می شوید، یا خون را سرفه می کنید فورا به پزشک مراجعه کنید

این دارو فشار خون شخص را افزایش می دهد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن آن نتایج را به پزشک اطلاع دهید. پزشک فشار خون را با دارو کنترل می نماید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: قرمزی / درد / تورم / تاول کف دست یا کف پا، ادرار کف دار، تورم دست / پا، علائم کمبود کلسیم خون(مانند اسپاسم عضلانی شدید، تغییرات ذهنی / خلقی، تشنج)، علائم مشکل استخوان فک (مانند درد فک، دندان درد، زخم لثه)، بهبودی ضعیف زخم، علائم مشکلات کبدی (مانند زردی چشم / پوست، تاریکی ادرار) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

کابوزانتینیب ممکن است به ندرت باعث یک بیماری جدی مغزی شود. در صورت بروز سردرد، تشنج، تغییر بینایی، گیجی یا مشکل در فکر، فوراً از کمک پزشکی بهره مند شوید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی (مانند حملات قلبی، سکته مغزی، ترومبوز ورید عمقی، آمبولی ریه) از لخته های خون شود. در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تعریق غیرمعمول، سردرد ناگهانی / شدید، ضعف در یک طرف بدن، سردرگمی، اشکال در گفتار، تغییرات ناگهانی بینایی بصورت نابینایی جزئی / کامل)، درد / قرمزی / تورم در بازوها / پاها، سوزن سوزن شدن / ضعف / بی حسی صورت / بازوها / پاها، مشکل تنفس، سرفه کردن خون، سرگیجه ناگهانی / غش کردن به پزشک مراجعه نمایید.

این دارو ممکن است توانایی فرد در مبارزه با عفونت ها را کاهش داده و احتمال ابتلا به عفونت های جدی (به ندرت کشنده) و یا وخامت عفونت را در فرد ایجاد می کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد که از بین نمی رود، تب، لرز، سرفه) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت استفاده همزمان با داروی لیونوماب میتواند باعث عدم کارکرد صحیح غدد فوق کلیوی شود. در صورت مشاهده علائم عدم عملکرد غدد فوق کلیوی (از قبیل از دست دادن اشتها، خستگی غیرمعمول، کاهش وزن)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبدی، خونریزی اخیر (از جمله سرفه کردن / استفراغ خون، مدفوع خونی / سیاه / قیر)، فشار خون بالا، مشکلات رگهای خونی (مانند آنوریسم) یا پارگی / شکستگی در آئورت یا سایر رگهای خونی)، زخم های باز مطلع سازید

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

کابوزانتینیب می تواند فرد را در معرض خطر عفونت قرار داده یا عفونت های فعلی را بدتر کند. از تماس با افرادی که احتمال ناقل بودن بیماری دارند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت یا جزئیات بیشتر هستید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های فیزیکی شدید خودداری کنید.

احتمال بروز درد یا زخم در دهان و گلو وجود دارد. دندان های خود را با دقت و مسواک بزنید، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را مرتبا با آب خنک بشویید. همچنین مصرف غذاهای نرم و مرطوب توصیه می شود.

برخی از افرادی که کابوزانتینیب مصرف می کنند ممکن است دچار مشکلات جدی استخوان فک شوند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید دهان را بررسی کند. قبل از انجام هرگونه عمل دندانپزشکی به دندانپزشک خود اطلاع دهید که این دارو را مصرف می کنید.

 برای جلوگیری از بروز مشکلات استخوان فک، معاینات منظم دندانپزشکی داشته باشید و بیاموزید که چگونه دندان ها و لثه ها را سالم نگه دارید. اگر درد فک دارید، فوراً به پزشک و دندانپزشک اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

پزشک یا دندانپزشک امکان دارد حداقل 3 یا 4 هفته قبل از جراحی مصرف کابوزانتینیب را قطع نمایند. این دارو میتواند باعث ترمیم کند زخم ها شود. تمام دستورالعمل های مربوط به زمان قطع یا مصرف مجدد این دارو را مطالعه کنید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است قبل از تجویز این دارو آزمایش بارداری را پیشنهاد کند.

در حین استفاده از کابوزانتینیب نباید باردار شوید زیرا این دارو میتواند به جنین آسیب رسان باشد. هنگام استفاده از این دارو و به مدت 4 ماه پس از آخرین دوز، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری مشورت کنید. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد شیرخوار، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و 4 ماه بعد از آخرین دوز توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به گیاه گل راعی اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند فشار خون، معاینه دهان و دندان، پروتئین ادرار، عملکرد کبد) باید به صورت دوره ای جهت کنترل پیشرفت درمانی یا عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش