ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کاربامازپین Carbamazepine

نام های تجاری: کارباترول تگرتول سی آر اپیتول کاربامازپین-جالینوس کاربارام تگرازپین تگرتول کاربامازپین سها تگاتارد تگرتول اکس آر اکوئترو (بیشتر)

موارد مصرف

کاربامازپین

کاربامازپین برای پیشگیری و کنترل تشنج مصرف می شود. این دارو تحت عنوان داروی ضد تشنج یا ضد صرع نیز شناخته می شود. همچنین برای تسکین انواع خاصی از درد عصب (مانند نورالژی سه قلو) مصرف می شود. این دارو با کاهش گسترش فعالیت تشنج در مغز و بازگرداندن تعادل طبیعی فعالیت عصبی کار می کند.

کاربامازپین

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف کاربامازپین و در هربار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را مطالعه نمایید.در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو، طبق دستور پزشک، بصورت خوراکی و همراه با غذا مصرف می شود. در صورت مصرف قرص های جویدنی، آنها را قبل از بلعیدن کاملاً بجوید.

همچنین اگر فرم سوسپانسیون این دارو را مصرف می کنید، بطری را پیش از مصرف هر دوز، به خوبی تکان دهید. دوز را با استفاده از دستگاه مخصوص/ قاشق اندازه گیری، بسنجید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا باعث خطا در اندازه گیری می شود. حداقل فاصله بین ‌مصرف نوع سوسپانسیون این دارو با سایر داروهایی که بصورت شربت وجود دارند ۲ ساعت می باشد.

دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی بدن به درمان تعیین خواهد شد. در کودکان، وزن نیز در تعیین دوز مصرفی دخیل است. پزشک، برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی شروع این دارو را با دوز کم تجویز می کند و به تدریج دوز آن را افزایش می دهد. دستورالعمل های پزشکتان را به دقت دنبال کنید.

در هنگام مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب آن امتناع کنید مگر اینکه پزشک معالج یا پزشک داروخانه، انجام این امر را تجویز کرده باشد. آنگاه می توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی با این دارو را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

بیشترین اثرگذاری این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی اگر احساس بهبودی پیدا کرده اید، مصرف آن را ادامه دهید.

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. برخی از عوارض (مانند تشنج ) ممکن است با قطع ناگهانی این دارو تشدید شود. ممکن است نیاز به کاهش تدریجی دوز دارو باشد.

در صورت عدم بهبودی بیماری یا تشدید آن، پزشکتان را مطلع سازید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، خواب آلودگی، یبوست، خشکی دهان یا بی ثباتی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر مصرف کنندگان این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وقوع هر یک از عوارض جانبی جدی: سردردهای شدید یا برطرف نشده، علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مزمن، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، زخم های دهان، غش کردن، ضربان قلب سریع / آهسته / نامنظم، حرکات غیرمعمول چشم ( نیستاگموس)، تغییرات بینایی (مانند تاری دید)، درد مفصل، تورم مچ پا / پا، درد/ قرمزی / تورم بازوها یا پاها، بی حسی / گزگز دست ها / پاها، علائم کم بودن سدیم در خون (مانند خواب آلودگی شدید، تغییرات ذهنی / خلقی از جمله گیجی، تشنج) فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

تعداد اندکی از افرادی که داروهای ضد تشنج را برای عوارضی مانند تشنج، اختلال دو قطبی و درد مصرف می کنند، ممکن است مشکلاتی مانند افسردگی، افکار / اقدام به خودکشی یا سایر مشکلات روحی و روانی را تجربه کنند. اگر شما یا خانواده تان، متوجه تغییرات غیرمعمول / ناگهانی در روحیه، افکار یا رفتار خود از جمله علائم افسردگی، افکار / اقدام به خودکشی و افکار آسیب رساندن به خود شدید، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

کاربامازپین

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله: : راش پوستی، خارش یا تورم (به خصوص در صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، به پزشک مراجعه نمایید.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف کاربامازپین، در صورت داشتن حساسیت به آن یا به سایر داروهای ضد تشنج (مانند فسفنیتوئین، اككربازپین، فنوباربیتال، فنی توئین، پریمیدون) یا داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (مانند آمی تریپتیلین، دسی پرامین) یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی (مانند سوربیتول موجود در سوسپانسیون) می باشد که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف از این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً: کاهش عملکرد مغز استخوان (افسردگی مغز استخوان)، اختلالات خونی (مانند پورفیری، کم خونی)، گلوکوم، بیماری قلبی (مانند بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی و ضربان قلب نامنظم)، بیماری های کلیوی، بیماری کبدی، اختلالات روحی/روانی(مانند افسردگی)، عدم تعادل مواد معدنی (مانند پایین بودن سطح سدیم یا کلسیم در خون) مطلع سازید.

این دارو موجب گیجی یا خواب آلودگی می شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) این سرگیجه و خواب آلودگی را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها خودداری نمایید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشکتان صحبت کنید.

این دارو، حساسیت افراد را نسبت به آفتاب بیشتر خواهد کرد. بنابراین می بایست زمان کمتری را در زیر آفتاب سپری کنید. از استفاده از اتاقک های برنزه کننده و چراغ های آفتاب پرهیز کنید. در فضای باز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا ایجاد تاول های پوستی یا قرمز شدن پوست، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

قرص های جویدنی یا سوسپانسیون ها، حاوی قند هستند. بنابراین در صورت ابتلا به دیابت یا هر بیماری دیگری که به دلیل ابتلا به آن لازم است قند را در رژیم غذایی خود محدود کنید و یا از مصرف آن اجتناب کنید، احتیاط کنید. در مورد مصرف بی خطر این محصول با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو مخصوصاً گیجی، عدم ثبات یا ضربان قلب نامنظم، حساس تر هستند. گیجی و عدم ثبات می تواند خطر سقوط را افزایش دهد. همچنین این افراد در معرض خطر ابتلا به نوعی عدم تعادل مواد معدنی (مقادیر کم سدیم در خون) می باشند مخصوصاً اگر در حال مصرف " قرص های آب " ( دیورتیک ها) نیز باشند.

کاربامازپین

در دوران بارداری، این دارو تنها در مواقع ضروری مصرف شود زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. با این وجود، از آنجا که تشنج های درمان نشده بیماری های جدی هستند که می توانند هم به یک زن باردار و هم به جنین او آسیب برسانند، مصرف این دارو را قطع نکنید مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد. اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً با پزشکتان در مورد مزایا و خطرات مصرف این دارو در دوران بارداری صحبت کنید. اگر باردار هستید، مراقبت های پیش از تولد که شامل آزمایش های مربوط به نقص مادرزادی است را انجام دهید. از آنجاییکه هنگام مصرف این دارو، قرص ها، پچ ها، ایمپلنت ها و تزریق ها ممکن است موثر نباشند، در مورد روش های قابل اطمینان کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالج یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: ضد قارچ آزول خاص (ایزووکونازونیوم، وریکونازول)، ارلیستات.

مصرف داروهای مهار کننده های اکسیداز تک آمین همراه با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی (احتمالاً کشنده) شود. بنابراین در طول درمان از مصرف مهار کننده های اکسیداز تک آمین (مانند ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن آبی، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساگیلین، سافینامید، سلجیلین، ترانیل سیپرومین) خودداری نمایید. همچنین بیشتر این نوع مهار کننده ها، نباید به مدت دو هفته قبل از درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود در مورد زمان شروع یا قطع مصرف این دارو سوال کنید.

داروهای آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین )، گل راعی و غیره، بر حذف کاربامازپین از بدن و عدم عملکرد مناسب آن، تاثیر می گذارند.

کاربامازپین، سرعت حذف برخی از داروها را در بدن افزایش می دهد که این امر بر نحوه عملکرد آنها تاثبر خواهد گذاشت. این داروها عبارتند از: آرتمتر/ لومفانترین، بوسپرویر، داروهای خاص برای جلوگیری از لخته شدن خون (داروهای ضد انعقاد مانند آپیکسابان، ریواروکسابان)، برخی از کلسیم مسدود کننده های کانال (مانند نیفدیپین، نیمودیپین)، نفازودون، بازدارنده های معکوس ترانس کریپتاز غیر نوکلئوزید اچ آی وی (مانند دلاواردین، افاویرنز، اتراویرین، ریلپیویرین)، پرازیکوانتل، رانولازین و غیره.

این دارو، اثر روش های کنترل بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش خواهد داد که این امر می تواند منجر به بارداری شود. اگر در طول مصرف این دارو از روش های جلوگیری از بارداری استفاده می کنید، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید. همچنین اگر دچار لکه بینی یا خونریزی شده اید، فوراً پزشکتان را مطلع سازید زیرا ممکن است نشانه هایی از عدم عملکرد مناسب روش های کنترل بارداری باشند.

در صورت استفاده از سایر محصولات که باعث خواب آلودگی می شوند مانند الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، آنتی هیستامین ها (مانند ستریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، داروهای شل کننده عضلات (مانند داروهای شل کننده عضلات مانند كاریسوپرودول، سیكلوبنزاپرین)، مسكن ها (مانند كدئین، هیدروكدون)، پزشکتان را مطلع سازید.

برچسب روی تمامی داروهایتان را (مانند داروهای آلرژی، سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی اجزا خواب آور باشند. نحوه مصرف امن این دارو را از پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو در برخی از آزمایش های تشخیصی (مانند عملکرد تیروئید، برخی از تست های بارداری) اختلال ایجاد می کند و احتمالاً باعث عدم صحت نتایج آزمایش می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سایر علائم سوء مصرف این دارو عبارتند از: تنفس کند، کاهش هوشیاری، کشیدگی عضلات، حرکات کنترل نشده، ضربان قلب بسیار سریع.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سر خود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های تشخیصی/ پزشکی (مانند شمارش کامل سلول های خونی، سطح مواد معدنی خون، عملکرد کلیه / کبد، معاینات چشم، سطح کاربامازپین خون) باید قبل از شروع مصرف این دارو و در حین مصرف آن انجام شوند. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید.اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام نگهداری نکنید. همواره همه داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

داروها را در داخل توالت یا چاه های فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش