ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کیپرولیس (کارفیلزومیب) Carfilzomib (Kyprolis)

نام های تجاری: کیپرولیس فیلزوما

موارد مصرف آمپول Kyprolis (کارفیلزومیب)

از این دارو در درمان بعضی از انواع سرطان (میلوم چندگانه/مالتیپل میلوما) استفاده می شود. کارفیلزومیب به کاهش رشد و انتشار سلول های سرطانی کمک می کند. کیپرولیس (Kyprolis) برای درمان مولتیپل میلومای عود‌کننده است که به عنوان تک دارو، در ترکیب با چند داروی دیگر میزان اثربخشی مشخص شده دارد. می‌توان دوزهای مختلفی از داروی کیپرولیس (Kyprolis) را بر اساس نیاز بیمار تجویز کرد. از همه مهم‌تر، این تایید از جایگاه کیپرولیس به عنوان درمان اصلی موارد عودکننده مولتیپل میلوما حمایت می‌کند . جهت دریافت مشاوره رایگان و یا ثبت سفارش خرید آمپول Kyprolis و کسب اطلاع از قیمت داروی کیپرولیس می توانید از لینک زیر در وبسایت سامانه سلامت سین سا اقدام نمایید.

نام عمومی: کارفیلزومیب

آمپول Kyprolis

 

اَشکال دارویی کیپرولیس (Kyprolis)

پودر برای تزریق داخل وریدی (10 میلی گرم؛ 30 میلی گرم؛ 60 میلی گرم)

زمان و نحوه تزریق کارفیلزومیب

کارفیلزومیبپ(Kyprolis) به صورت وریدی، توسط پرستار و طبق دستور پزشک در طی 10 الی 30 دقیقه تزریق می شود. دوز دارو بر اساس شرایط جسمانی، نتایج آزمایش ها، اندازه بدن و پاسخ به دارو تعیین می شود.

ممکن است داروی کیپرولیس در طی تزریق و تا 24 ساعت پس از آن واکنش جدی ایجاد کند. بروز علائمی مانند لرز، تب، گرگرفتگی، مشکل تنفس، درد مفاصل / عضلات، درد قفسه سینه یا غش کردن را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. گاهی پزشک به منظور جلوگیری از عوارض امپول Kyprolis، پیش از تزریق هر دوز، داروهای دیگری (مانند دگزامتازون) را تجویز می کند. با دقت از دستورات پزشک خود پیروی کنید.

عوارض جانبی امپول کیپرولیس

سرگیجه، سبکی سر، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست و خستگی می تواند از علائم مصرف Kyprolis باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی این کار را انجام دهید.

افرادی که از کارفیلزومیبپ (کیپرولیس) استفاده می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این حال به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک ممکن است خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند کبودی / خونریزی آسان، بی حسی / سوزن سوزن شدن بازوها / پاها، غش کردن، ضربان قلب سریع / نامنظم، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول / ناگهانی)، علائم بیماری کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی)، سردرد شدید / مداوم را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض آمپول kyprolis

این دارو ممکن است باعث بالا رفتن فشار خون شود. فشار خون خود را مرتباً بررسی کرده و در صورت بالا بودن فشار، به پزشک مراجعه کنید. در صورت لزوم، پزشک برای کنترل فشار خون دارو تجویز می کند.

گاهی عوارض جانبی Kyprolis در نتیجه تخریب سریع سلول های سرطانی (سندرم لیز تومور)  ایجاد می شود. به منظور کاهش احتمال بروز این اتفاق، ممکن است پزشک دارو تجویز کرده و مصرف مایعات زیاد را توصیه کند. در صورت بروز علائمی مانند کمردرد / پهلو (درد پهلو)، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر حجم ادرار)، اسپاسم / ضعف عضلانی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

کیپرولیس ممکن است خطر ابتلا به عارضه نادر اما بسیار جدی (و حتی کشنده) عفونت مغزی (لکوانسفالوپاتی چند کانونی پیش رونده-PML) را افزایش دهد. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی مانند کاهش توجه، از دست دادن هماهنگی / تعادل، ضعف، تغییر ناگهانی تفکر (مانند گیجی، مشکل در تمرکز، از دست دادن حافظه)، اختلال در صحبت کردن / راه رفتن، تشنج، تغییرات بینایی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی کیپرولیس (Kyprolis) مانند درد / تورم / قرمزی ناگهانی پاها، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، اختلال تنفس، ضعف یک نیمه از بدن، اختلال در تکلم، مدفوع سیاه / خونی، استفراغ شبیه تفاله قهوه فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این دارو می تواند توانایی فرد را در مبارزه با عفونت ها کاهش دهد و منجر به ابتلا فرد به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) شود و یا هر عفونتی را تشدید کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی کارفیلزومیبپ (Kyprolis) را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف کیپرولیس

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به بیماری قلبی (مانند نارسایی قلبی، حمله قلبی، اختلالات ریتم قلب)، فشار خون بالا، بیماری کلیوی، بیماری کبدی (مانند هپاتیت B)، برخی عفونت های ویروسی (تبخال، زونا) مطلع سازید.

کیپرولیس (کارفیلزومیبپ) می تواند احتمال ابتلا به عفونت را افزایش داده یا عفونت های فعلی را تشدید کند. برای جلوگیری از گسترش عفونت دستان خود را به خوبی بشویید و از تماس با افراد مبتلا به بیماری های واگیردار (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورت قرار گرفتن در معرض عفونت یا برای تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از انجام واکسیناسیون بدون موافقت پزشک خود خودداری کنید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کرده و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود و استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی کیپرولیس (کارفیلزومیبپ) این دارو به خصوص مشکلات قلبی نشان دهند.

در صورت بارداری یا احتمال بارداری به پزشک خود اطلاع دهید. از باردار شدن در طول مصرف کیپرولیس(کارفیلزومیبپ) به دلیل احتمال آسیب به جنین خودداری کنید. بیمار قبل از شروع مصرف دارو باید تست بارداری بدهد. زنان باید از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 6 ماه پس از قطع مصرف دارو و مردان باید از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 3 ماه پس از قطع مصرف آن استفاده کنند.در صورت باردار شدن یا بارداری شریک جنسی خود فوراً به پزشک اطلاع دهید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد کیپرولیس (Kyprolis) را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی کارفیلزومیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا قطع نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: سایر داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند/خطر عفونت را افزایش می دهند (مانند ناتالیزوماب، ریتوکسیماب).

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایشات عملکرد کلیه / کبد، سطح پتاسیم خون، فشار خون، شمارش کامل سلولهای خونی از جمله پلاکت ها) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی (Kyprolis) کمک کنند.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه حائز اهمیت می باشد. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک خود یا پزشک داروخانه یک برنامه دوز جدید بخواهید.

نگهداری

این دارو در بیمارستانها و کلینیک ها تزریق می شود. در خانه نگهداری نمی شود.

قیمت آمپول کیپرولیس(Kyprolis) در ایران

سازمان غذا و داروی آمریکا FDA  کیپرولیس را به عنوان درمان تک دارویی در مبتلایان به مولتیپل میلومای عودکننده یا مقاوم به درمان در بیمارانی که یک یا تعداد بیشتری خط‌ درمانی را دریافت کرده‌اند تایید کرده است.

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا ثبت سفارش خرید آمپول Kyprolis و کسب اطلاع از قیمت امپول کیپرولیس می توانید از لینک زیر در وبسایت سامانه سلامت سین سا اقدام نمایید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش