ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بیکنو (کارموستین) BiCNU (Carmustine)

نام های تجاری: بیکنو گلیادل بی سی ان یو کارموستین (تزریق/ایمپلنت) نیتسام کاروستین (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو برای درمان انواع خاصی از سرطان (از جمله مالتیپل میلوما، تومور مغزی، بیماری هوچکین، لنفوم غیر هوچکین) استفاده می شود. کارموستین به گروهی از داروها معروف است که به عنوان آلکیله کننده شناخته می شوند. این عمل باعث کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

  • کاشت (7/7 میلی گرم)؛
  • پودر تزریق داخل وریدی (100 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو با تزریق آهسته در ورید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی تجویز می شود. این دارو طبق دستور پزشک  معمولاً هر 6 هفته  یکبار تجویز می شود. دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می ­شود.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سردرد، گرگرفتگی، قرمزی چشم یا درد در محل تزریق می­توانند از عوارض این دارو باشند. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن وعده غذایی کوچک یا نخوردن غذا و محدود کردن فعالیت منجر به کاهش برخی از این اثرات می­شود. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی از جمله: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ که متوقف نمی شود، از دست دادن اشتها، معده/ شکم درد، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، تغییرات بینایی را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

افرادی که با این دارو درمان می شوند به ندرت ممکن است به سرطان های دیگر مبتلا شوند. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی به خصوص: اختلالات خونریزی، عفونت فعلی / اخیر / عود کننده، بیماری کلیوی، مشکلات کبدی، بیماری ریوی مطلع سازید.

این دارو می تواند باعث کاهش توانایی بدن شما برای مبارزه با عفونت شود، یا ممکن است عفونت های فعلی را بدتر کند. از تماس با افرادی که ممکن است دارای بیماری­هایی (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) باشند پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

کودکان ممکن است پس از دریافت این دارو در معرض خطر بیشتری برای بروز مشکلات جدی ریه باشند.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشک خود را در جریان بگذارید. چون این دارو ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. بنابراین زنان باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 6 ماه پس از پایان دوره درمان، در مورد روشهای مطمئن پیشگیری از ارداری (مانند کاندوم، قرص های ضد بارداری) اطلاعات کسب کنند. همچنین مردان باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 3 ماه پس از پایان دوره درمان، در مورد اَشکال مطمئن پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی کارموستین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

اسید نالیدیکسیک، محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل فاکتورهای خونی، عملکرد کلیه / کبد / ریه) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش