ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کارودیلول Carvedilol

نام های تجاری: کاردیلکس اینوتیو کارویلول کارویمود کارودیلول-شفا کارودیلول سها کارودیلول هگزال کارودیلول-جالینوس سوکاردیل کوریول کاردیول کاردیلکس اینوتیو کارویدال (بیشتر)

موارد مصرف

کارودیلول به منظور درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شود. همچنین احتمال نجات یافتن را پس از حمله قلبی، در صورتی که قلب به خوبی خون را پمپاژ نکند، افزایش می دهد.درمان به موقع فشار خون بالا می تواند از سکته های مغزی ، حملات قلبی و بیماری های کلیوی جلوگیری نماید.این دارو از تاثیر گذاری برخی مواد طبیعی در بدن، مانند اپی نفرین، بر روی قلب و عروق خونی جلوگیری می کند. که منجر به کاهش ضربان قلب، فشار خون و فشار وارده بر روی قلب می شود.این دارو از دسته ی داروهای مسدود کننده های آلفا و بتا می باشد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
این دارو باید معمولاً دو بار در روز ، به صورت خوراکی ، همراه غذا و مطابق دستور پزشک مصرف شود.
پزشک ممکن است برای کاهش عوارض جانبی ، دارو را با دوز پایین شروع کرده و به تدریج میزان آن را افزایش دهد.بنابراین به دقت از دستورات پزشک پیروی کنید.
بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ علامتی از بیماری ندارند. پس از گذشت دو هفته از مصرف دارو، اثر آن مشخص می شود.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید. (به عنوان مثال فشار خون، افزایش پیدا کرده است یا بالا مانده است یا بدتر شدن علائم نارسایی قلبی مانند افزایش تنگی نفس)

عوارض جانبی

سرگیجه، سبکی سر، خواب آلودگی، اسهال، ناتوانی جنسی یا خستگی می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.
برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی این کار را انجام دهید.
احتمال بروز سرگیجه در یک ساعت ابتدایی پس از مصرف دارو بسیار زیاد است. مصرف دارو همراه با غذا ، شروع درمان با دوز پایین و افزایش تدریجی دوز مصرفی مطابق دستور پزشک، به کاهش خطر بروز سرگیجه کمک می کنند.


این دارو می تواند جریان خون در دست ها و پاها را کاهش دهد و باعث احساس سرما در آن ها شود. همچنین سیگار کشیدن می تواند این عارضه را تشدید کند. بنابراین لباس گرم بپوشید و از مصرف دخانیات خودداری کنید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
بروز هر یک از عوارض جانبی جدی مانند ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، غش کردن، ضعف غیرعادی، علائم ناشی از مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، بی حسی یا گزش دست و پا، آبی شدن انگشتان دست و پا (کبودی)، کبودی یا خونریزی سریع ، تغییرات ذهنی یا خلقی (مانند گیجی، افسردگی) و تشنج را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
گرچه از کارودیلول به منظور درمان نارسایی قلبی استفاده می شود، اما در برخی افراد به ندرت می تواند باعث بروز علائم جدید یا شدیدتر نارسایی قلبی به خصوص در ابتدای مصرف دارو شود. بروز هر یک از عوارض جانبی جدی مانند تنگی نفس، تورم پا و مچ های پا، خستگی غیرعادی، اضافه وزن غیرطبیعی و ناگهانی را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال ، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص نوع خاصی از ضربان قلب یا مشکلات ریتمیک قلب (مانند ضربان قلب آهسته یا نامنظم، سندرم سینوس بیمار، انسداد دریچه دهلیزی - بطنی درجه دو یا سوم)، مشکلات تنفسی ( مانند آسم، برونشیت مزمن، آمفیزم)، نارسایی شدید قلبی که نیاز به بستری شدن دارد، بیماری کبدی ، بیماری کلیوی، مشکلات در گردش خون (مانند بیماری رینود، بیماری عروق محیطی)، واکنش های آلرژیک جدی از جمله مواردی که نیاز به درمان با اپی نفرین دارند، بیماری بیش فعال بودن تیروئید ( پرکاری تیروئید)، نوع خاصی از تومور (فئوکروموسیتوما)، سایر مشکلات قلبی (مانند آنژین پرینزمتال، بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس)، برخی مشکلات چشمی (آب مروارید، گلوکوم).
این دارو ممکن است باعث سرگیجه ، خواب آلودگی یا بیهوش شدن به خصوص در یک ساعت اول مصرف ، شروع درمان و یا افزایش دوز مصرفی شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو می تواند سرگیجه یا شود، که بروز آن طی ١ساعت اول پس از مصرف دارو، محتمل تر است. به خصوص در زمان شروع درمان با کارودیلول یا هر زمانی که پزشک دوز مصرفی را افزایش می دهد. در این حین از رانندگی کردن یا انجام کارهای پر خطر بپرهیزید. از انجام فعالیت هایی که به هوشیاری ودقت نیاز دارند، تا زمانی که از داشتن آمادگی لازم جهت انجام آن ها اطمینان کسب نکرده اید، خودداری کنید.
این دارو به بهبود علائمی مانند ضربان قلب تند و تپش قلب افراد مبتلا به دیابت، هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) کمک می کند . علائم دیگر کاهش قند خون ، مانند سرگیجه و تعریق ، تحت تأثیر این دارو قرار نمی گیرند. همچنین این محصول ممکن است کنترل قند خون را دشوارتر کند. طبق دستور پزشک قند خون خود را به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی یا ادرار ، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است نیاز به تنظیم داروی دیابت ، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی توسط پزشک داشته باشید.
خشکی چشم در اثر مصرف این دارو در افرادی که از لنزهای چشمی استفاده می کنند، محتمل است.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی مانند سرگیجه و سبکی سر نشان می دهند.
مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا می تواند به جنین آسیب برساند. جهت اطلاع از جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، با این احتمال انتقال آن بسیار اندک است و خطر ایجاد عوارض در نوزاد شیر خوار کم است .به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی کارودیلول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
محصولی که می تواند با این دارو تداخل داشته باشد عبارتند از: فینگولیمود.
مواد تشکیل دهنده برخی از داروها می توانند باعث افزایش فشار خون شوند. نام هر آنچه که مصرف می کنید را در اختیار پزشک داروخانه قرار داده و در رابطه با بی خطر بودن مصرف آنها سوال کنید.( به خصوص داروهای مربوط به سرفه و سرماخوردگی، مکمل های غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن).

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید، تنفس آهسته یا سطحی، تشنج و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
تغییراتی در شیوه زندگی – مانند ورزش کردن، ترک سیگار و رژیم غذایی کم کلسترول/کم چربی - می تواند اثر دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش عملکرد کلیه و کبد) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.
فشار خون و نبض خود را حین مصرف این دارو به طور منظم چک کنید. نحوه کنترل فشار خون و نبض خود را بیاموزید و نتایج را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش