ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کافئین Caffeine

نام های تجاری: نو دوز ویوارین ریوایو انرجتس لوسیدکس (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو جهت هوشیاری و بیدار ماندن هنگام خستگی و خواب آلودگی استفاده می شود. کافئین نسبتاً محرک می باشد.

از این ماده نباید به عنوان جایگزینی برای خواب و برای کودکان زیر 12 سال استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

این محصول باید طبق دستور پزشک و به طور خوراکی مصرف شود. تمام دستورالعمل های موجود در بسته بندی دارو را مطالعه کنید یا طبق نسخه پزشک از دارو استفاده کنید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

تنها در صورت لزوم از این دارو استفاده کنید. مصرف این دارو به طور منظم در موارد نادری می تواند اعتیاد آور باشد. از افزایش دوز، مصرف بیش از حد معمول و مصرف طولانی مدت به طور منظم خودداری کنید.

در صورت متوقف کردن ناگهانی مصرف دارو ممکن است علائم ترک دارو (مانند سر درد، تغییرات ذهنی و خلقی مانند خشم و عصبانیت) ظاهر شوند. پزشک برای کمک به جلوگیری از ایجاد علائم ترک دارو، دوز مصرفی را به آرامی کاهش می دهد. در صورت استفاده طولانی مدت از کافئین یا مصرف دوزهای بالا، احتمال بروز علائم ترک دارو افزایش می یابد. در صورت قطع مصرف دارو، فوراً به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

در صورت استفاده طولانی مدت از دارو، تأثیر گذاری آن کاهش می یابد. در صورت عدم تأثیر گذاری دارو، با پزشک خود صحبت کنید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید. در صورت احتمال ابتلا به یک مشکل جدی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، مشکل خواب یا افزایش ادرار می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی نادر اما جدی، مانند سرگیجه، تغییرات ذهنی و خلقی (به عنوان مثال عصبی بودن، خشم)، لرزش و ضربان سریع و نامنظم قلب فوراً به پزشک اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا داروهای گزانتین (به عنوان مثال تئوفیلین) و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری قلبی (به عنوان مثال ضرابن نامنظم قلب و حمله قلبی)، فشار خون بالا، زخم معده و روده و اختلالات روحی و خلقی (به عنوان مثال اضطراب و عصبی بودن).

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی یا برخی اقدامات پزشکی (مانند آزمایش استرس قلب یا روشی برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب در صورت ضربان قلب سریع و غیر معمول)، به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه مشکل خواب نشان می دهند.

تنها در صورت لزوم از این دارو در حین بارداری استفاده کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی کافئین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

مواد تشکیل دهنده برخی از داروها می توانند باعث افزایش فشار خون شوند. نام هر آنچه که مصرف می کنید را در اختیار پزشک داروخانه قرار داده و در رابطه با بی خطر بودن مصرف آنها سوال کنید. (به خصوص داروهای مربوط به سرفه و سرماخوردگی، مکمل های غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن).

هنگام مصرف این دارو از نوشیدن مایعات حاوی کافئین زیاد (قهوه، چای و برخی نوشابه ها) یا خوردت مقدار زیاد شکلات خودداری کنید.

مصرف این دارو می تواند باعث اختلال در برخی تست های آزمایشگاهی (مانند سطح VMA ادرار، کاتکول آمین ها و آزمایش های تصویر برداری دی پیریدامول تالیوم) و نتیجه کاذب شود. بنابراین مطمئن شوید که مسئول آزمایشگاه و پزشک، از مصرف شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت درد معده و شکم، تغییرات ذهنی و خلقی، تشنج و ضربان سریع و نامنظم قلب باشد.

توجه

به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات خود ر انجام دهید.

دوز فراموش شده

امکان پذیر نمی باشد.

نگهداری

برای نحوه صحیح نگهداری، بسته بندی دارو را بررسی کنید. یا از پزشک داروخانه سوال کنید دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش