ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کاپتوپریل Captopril

نام های تجاری: کاپوتن کاپتوپریل-اکسیر کاپتوپریل سها کاپتوپریل-شفا

موارد مصرف

از کاپتوپریل در درمان فشار خون بالا استفاده می شود. درمان به موقع فشار خون بالا می تواند از سکته های مغزی، حملات قلبی و بیماری های کلیوی جلوگیری نماید همچنین از این دارو جهت درمان نارسایی قلبی، حافظت از کلیه ها در برابر آسیب ناشی از دیابت و افزایش احتمال نجات پس از حمله قلبی استفاده می شود.

کاپتوپریل یک داروی مهار کننده ACE است.که با کاهش انقباضات عروقی باعث تسهیل جریان خون می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید به صورت خوراکی و با معده خالی (حداقل ١ ساعت قبل از غذا)، معمولاً دو تا سه بار در روز، مطابق دستور پزشک مصرف شود.
دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.
بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ علامتی از بیماری ندارند.
در صورت مصرف دارو در جهت درمان فشار خون پس از گذشت دو هفته از مصرف دارو، اثر آن مشخص می شود.اما اگر از دارو در جهت درمان نارسایی قلبی استفاده شود، ممکن است اثرگذاری دارئ هفته ها تا ماه ها طول بکشد.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید. (به عنوان مثال فشار خون، افزایش پیدا کرده است یا بالا مانده است.)

عوارض جانبی

سرگیجه، احساس سبکی سر یا از بین رفتن حس چشایی و همچنین سرفه خشک، حالت تهوع یا سرگیجه می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.


به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
بروز هر یک از عوارض جانبی نادر اما جدی مانند غش کردن، ضربان قلب سریع، علائم بالا بودن سطح پتاسیم خون (مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب آهسته یا نامنظم)، نشانه های عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم)، ادرار کدر را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
گرچه کاپتوپریل به منظور جلوگیری از مشکلات کلیوی یا درمان افرادی که مشکلات کلیوی دارند استفاده می شود، اما در موارد نادری می تواند باعث بروز مشکلات جدی در کلیه شود یا آنها را تشدید کند. در طول مصرف کاپتوپریل، پزشک وضعیت کلیه ها را بررسی می کند. در صورت مشاهده علائم مشکلات کلیوی مانند تغییر در مقدار ادرار، بلافاصله پزشک خود را مطلع سازید.
این دارو به ندرت می تواند باعث بروز مشکلات جدی (احتمالا کشنده) کبدی شود. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی جدی مانند زرد شدن چشم یا پوست، ادرار تیره، درد شدید در معده یا شکم، حالت تهوع مداوم یا استفراغ که به ندرت اتفاق می افتند، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا داروهای مهارکننده آنزیمACE(ازجمله لیزینوپریل) و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص واکنش آلرژیک از جمله تورم صورت، لبها، زبان یا گلو (آنژیوادم)، روشهای فیلتر کردن خون (مانند آفرز LDL، دیالیز)، بیماری های عروقی (مانند لوپوس، اسکلرودرمی)، سطح بالای پتاسیم در خون مطلع سازید.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی این کار را انجام دهید.
تعریق زیاد، اسهال یا استفراغ می توانند باعث از بین رفتن بیش از حد آب بدن (دهیدراتاسیون) شوند و خطر ابتلا به سبکی سر را افزایش دهند. اسهال یا استفراغ طولانی مدت را به پزشک خود اطلاع دهید. حتما مایعات کافی بنوشید تا از کمبود آب بدن جلوگیری کنید، مگر اینکه دستور پزشک خلاف آن باشد.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
این محصول می تواند سطح پتاسیم خون را افزایش دهد.بنابراین قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم یا جایگزین های نمکی که حاوی پتاسیم هستند، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.
افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی مانند سرگیجه و افزایش سطح پتاسیم نشان می دهند.
به دلیل خطر آسیب به جنین، مصرف این دارو در حین بارداری توصیه نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
این دارو می تواند از شیر مادر به نوزاد منتقل شود. اما آسیب رسانی آن به نوزاد شیرخوار محتمل نیست.بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشوورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی کاپتوپریل را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
برخی محصولاتی که می توانند با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، داروهای خاصی که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند، یا احتمال ایجاد عفونت را افزایش می دهند، مانند( اورولیموس سیرولیموس)، لیتیوم، داروهایی که سطح پتاسیم خون را افزیش می دهند( از جمله ARBها که عبارتند از لوزارتان یا والسارتان، قرص های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون)، ساکوبیتریل.
مواد تشکیل دهنده برخی از داروها می توانند باعث افزایش فشار خون شوند. نام هر آنچه که مصرف می کنید را در اختیار پزشک داروخانه قرار داده و در رابطه با بی خطر بودن مصرف آنها سوال کنید.( به خصوص داروهای مربوط به سرفه و سرماخوردگی، مکمل های غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن).
در صورت تزریق داروی ضد حساسیت به منظور جلوگیری از ایجاد حساسیت نسبت به نیش زنبور (حساسیت زدایی) و همچنین مصرف همزمان کاپتوپریل، امکان بروز یک واکنش بسیار جدی وجود دارد. توجه کنید که پزشکان از داروهای مصرفی شما مطلع باشند.
این دارو ممکن است در برخی تست های آزمایشگاهی و پزشکی تداخل ایجاد کند، و باعث نتایج نادرست آزمایش شود بنابراین مطمئن شوید که تمامی پزشکان و مسئولان آزمایشگاه از مصرف شما از این دارو اطلاع دارند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید، ضربان سریع و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
تغییراتی در شیوه زندگی – مانند ورزش کردن، ترک سیگار و رژیم غذایی کم کلسترول/کم چربی - می تواند اثر دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش عملکرد کلیه و بررسی سطح پتاسیم خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.
فشار خون خود را حین مصرف این دارو به طور منظم چک کنید. نحوه کنترل فشار خون خود را بیاموزید و نتایج را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. داشتن بویی مانند گوگرد در این دارو طبیعی است.همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش