ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کاپرئومایسین Capreomycin

نام های تجاری: کاپاستات سولفات کپاستات کاپرئومایسین سولفات

موارد مصرف

کاپرئومایسین

این دارو همراه با سایر داروهای دیگر برای درمان عفونت ناشی از سل استفاده می شود. کاپرئومایسین به دسته ی آنتی بیوتیک هایی تعلق دارد که با جلوگیری از رشد باکتری های عامل سل فعالیت می کنند.

کاپرئومایسین

زمان و نحوه مصرف

این دارو بوسیله ی تزریق وریدی به صورت آهسته طی 1 ساعت انجام می شود و توسط متخصص 1 بار در روز به مدت 2 تا 4 ماه تجویز می شود، سپس بسته به شرایط و پاسخ درمانی به مدت 2 تا 3 بار در هفته کاهش می یابد  دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد، عملکرد کلیه و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

در صورت استفاده خانگی روش تهیه و مصرف را از پزشک سوال کنید. قبل از استفاده، محصول را از لحاظ ظاهری و اندازه ذرات بررسی کنید، فرم مخلوط شده ی دارو بی رنگ یا زرد کم رنگ می باشد، درصورت ظهور ذرات یا تغییر رنگ مایع به رنگی تیره از مصرف دارو پرهیز کنید.

درصورت تزریق عضلانی برای جلوگیری از بروز حساسیت محل تزریق را تغییر دهید و دارو را به عضله های بزرگی مثل باسن یا ران تزریق کنید تا درد ناشی از تزریق کاهش یابد.

این دارو را تا پایان مقدار تجویز شده مصرف کنید، حتی اگر علائم بهبود پیدا کرد مصرف دارو را قطع نکنید زیرا می تواند منجر به بازگشت عفونت شود، ممکن است دوره درمانی 1 تا 2 سال ادامه پیدا کند، در صورت دستور پزشک می توانید دارو را بستگی به نیاز ماهانه تغییر دهید و به صورت خوراکی نیز مصرف کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. اگر زیاد از این دارو استفاده می کنید برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از این دارو بیشتر یا کمتر از حد مجاز استفاده نکنید یا مصرف آن (یا سایر داروهای سل) را حتی برای مدت کوتاهی متوقف کنید ، مگر اینکه توسط پزشک دستور داده شود. تغییر دوز بدون تایید پزشک ممکن است باعث افزایش مقدار باکتری سل شود، درمان عفونت (مقاومت) دشوارتر شود یا عوارض جانبی را تشدید کند. اگر سل در برابر این دارو مقاوم شود، ممکن است در برابر سایر داروهای سل نیز مقاوم شود .

نحوه ی نگهداری سرنگ، لوازم پزشکی و دارویی و نحوه دفع صحیح این موارد را بیاموزید هرگز سرنگ یا سوزنی را دوباره استفاده نکنید.

درصورت تداوم یا تشدید وضعیت به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

درد، تحریک یا سفت شدن پوست در محل تزریق، می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، صدای زنگ در گوش، شنوایی، سرگیجه به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی: ضعف / گرفتگی عضلات ، ضربان قلب نامنظم، خونریزی آسان / کبودی بلافاصله به پزشك مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

کاپرئومایسین

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، اختلال شنوایی، کمبود آب بدن، بیماری کبدی، بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس)، بیماری پارکینسون مطلع سازید.

 این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو باعث می شود واکسن های زنده باکتریایی مثل واکسن تیفوئید به خوبی فعالیت نکنند بنابراین در حین استفاده از این دارو واکسیناسیون انجام ندهید، مگر اینکه با تجویز پزشک باشد.

با افزایش سن عملکرد کلیه کاهش می یابد و دارو توسط کلیه از جریان خون برداشته می شود بنابراین در افراد مسن خطر ابتلا به عوارض جانبی بیشتر است.

کاپرئومایسین

در دوران بارداری، در موارد ضروری استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی کاپرئومایسین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

قبل از استفاده از این دارو تمام داروهای مصرفی خود از جمله داروهایی که ممکن است به کلیه ها یا شنوایی آسیب برسانند (از جمله آمفوتریسین B، کولیستین، سیدوفوویر، پلی میکسین، آمینوگلیکوزیدها مانند آمیکاسین / جنتامایسین / کانامایسین / توبرامایسین)، داروهای بیهوشی خاص را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

موارد مذکور، تمام تداخلات این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، تمام محصولات مورد استفاده خود را به پزشک معالج یا پزشک داروخانه بگویید. لیستی از تمام داروهای خود را با خود نگه دارید و آن را با پزشک معالج و پزشک داروخانه به اشتراک بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید، صدای زنگ در گوش، از دست دادن توانایی شنیدن صداهای بالا، مشکل تنفس، تغییر در مقدار ادرار باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

اگر پزشک تشخیص داد ناقل بیماری هستید تا حد امکان باید از تماس با دیگران برای جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران اجتناب کنید.

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (به عنوان مثال، کشت سل، عملکرد کلیه، آزمایش شنوایی، عملکرد کبد، اشعه ایکس قفسه سینه، سطح خون پتاسیم) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت وضعیت کنترل و عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

استفاده از هر دوز طبق برنامه ضروری است. اگر بیش از یک دوز دارو را فراموش کرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید تعیین کند. دوز را برای جبران دو برابر نکنید.

نگهداری

ویال های دارویی باز نشده را در دمای اتاق بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) دور از نور و گرما نگهداری کنید. اگر از مخلوط دارویی استفاده می کنید، در یخچال بین 36-46 درجه فارنهایت (2-8 درجه سانتیگراد) حداکثر تا 24 ساعت نگهداری شود. اگر از داروی مخلوط شده استفاده کرده اید پس از مصرف آن را دور بریزید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش